Reklama

Radni mieli uchwalić zmiany w studium uwarunkowań gminy Jarocin. Posiedzenie zostało przełożone

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Materiał Biura Rady w Jarocinie

Radni mieli uchwalić zmiany w studium uwarunkowań gminy Jarocin. Posiedzenie zostało przełożone - Zdjęcie główne

Radni uchwalą zmiany w studium uwarunkowań gminy Jarocin | foto Materiał Biura Rady w Jarocinie

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Radni uchwalą zmiany w studium uwarunkowań gminy Jarocin. Posiedzenie zostało przełożone.

Reklama

Posiedzenie Rady Miejskiej w Jarocinie przełożone - dlaczego?

Decyzję o przełożeniu posiedzenia podjęła - jak twierdzi, po konsultacji z prawnikami - przewodnicząca Karolina Wielińska - Kuś.

- Nastąpiła awaria systemu i materiały sesyjne były niedostępne dla radnych przez jakiś czas. Zgodnie ze statutem gminy Jarocin taka sytuacja nie może mieć miejsca, ponieważ radni muszą mieć dostęp do materiałów na siedem dni przed posiedzeniem przez 24 godziny. Dlatego po konsultacji z radcami prawnymi podjęłam decyzję o przełożeniu posiedzenia, aby wszyscy mieli czas na zapoznanie się z dokumentami dotyczącymi sesji - uzasadnia przewodnicząca rady miejskiej.

Z kolei w mediach społecznościowych na profilu „STOP dla spalarni w Golinie” ukazała się następująca informacja:

„Po naszej interwencji sesja w sprawie zmiany studium PRZENIESIONA na 18 lipca o godz. 9 w sali w Jarocin SPORT.”

Interwencję w sprawie w sprawie potwierdza także radny opozycyjny Jerzy Walczak. 

- Złożyłem na piśmie informację do pani przewodniczącej o tym, że materiały sesyjne są niedostępne - stwierdza.

Posiedzenie Rady Miejskiej w Jarocinie przełożoneniezgodnie z prawem?

 

Jerzy Walczak uważa jednak, że posiedzenie zostało przeniesione niezgodnie z prawem.

- Według statutu gminy Jarocin o przeniesieniu posiedzenia na inny termin powinna zdecydować rada, a nie pani przewodnicząca. Powinniśmy się zebrać zgodnie z pierwotną zapowiedzią dzisiaj - 13 lipca i przed przyjęciem programu obrad powinien zostać złożony wniosek o przełożenie obrad, który winni przegłosować radni - wyjaśnia radny Jerzy Walczak.

I dodaje:

- Tak to powinno wyglądać. A pani przewodnicząca sama sobie przełożyła posiedzenie, co jest niezgodne z prawem.

Dlatego Jerzy Walczak w środę o godz. 9.00 stawił się na sali obrad i czekał na rozpoczęcie posiedzenia. Inni radni miejskiej opozycji towarzyszyli mu online.

- Nie rozumiem tej sytuacji. Przeniosłam posiedzenie, żeby radni mieli przysługujący im czas na zapoznanie się z materiałami. Gdybym tego nie zrobiła, zarzucono by mi, że tego czasu nie mieli - uważa szefowa rady.

I informuje:

- We wtorek, dzień przed pierwotnie planowanym posiedzeniem, kiedy już było wiadomo, że jest nowy termin, spotkałam się z radnym Jerzym Walczakiem i słowem nie wspomniał, że jego zdaniem coś jest nie tak.    

Radny Walczak wyjaśnia, że „rolą opozycji nie jest podpowiadanie, a wytykanie niekompetencji”.

- Proszę zwrócić uwagę na to, jak radni, którzy mają większość, traktują opozycję. I na co oni liczą w zamian? - pyta.   

Posiedzenie Rady Miejskiej w Jarocinie ze studium uwarunkowań

W programie obrad Rady Miejskiej w Jarocinie znalazło się 21 punktów, wśród nich 14 projektów uchwał. Dwie z nich dotyczą zmiany studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Jarocin [więcej o tym czytaj TUTAJ]. Jeden sposobu rozpatrzenia uwag złożonych do projektu zmiany studium, a drugi już samego uchwalenia zmiany studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Jarocin.

Zaproponowane przez burmistrza Jarocina zmiany w studium wywołały szeroką i chwilami burzliwą dyskusję.

Dokument przewiduje bowiem między innymi powiększenie Zakładu Gospodarowania Odpadami w Jarocinie. Dodatkowa powierzchnia to prawie 40 hektarów gruntu.

Mieszkańcy obawiają się kolejnych uciążliwości odorowych z tego powodu. Temat był poruszany na zebraniu dwóch osiedli - 700-lecia oraz Glinki [relację znajdziesz TUTAJ].

Nowe zapisy w studium zakładają również kolejne tereny przemysłowe w Golinie przewidziane pod spalarnię odpadów, bocznicę kolejową i ładownię.

Ta propozycja spotkała się z kolei z protestem grupy mieszkańców Goliny, którzy są przeciwni przede wszystkim budowie spalarni. Swoje argumenty mieli okazję wyrazić podczas zebrania wiejskiego [szczegóły TUTAJ] oraz dyskusji w Kamienicy Kultury w Jarocinie [relacja TUTAJ].   

Pieniądze dla JTBS-u na posiedzeniu Rady Miejskiej w Jarocinie

Radni w trakcie posiedzenia będą także głosowali nad projektem uchwały w sprawie wniesienie wkładu pieniężnego do spółki Jarocińskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego w wysokości nieco ponad 2,1 mln zł.

W programie sesji znalazł się również blok uchwał dotyczących ochrony środowiska, między innymi „Założeń do planu zaopatrzenia w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe dla Gminy Jarocin” oraz „Programu Ochrony Środowiska dla Gminy Jarocin na lata 2022-2025 z perspektywą na lata 2026-2029” wraz z prognozą oddziaływania na środowisko.

Posiedzenie Rady Miejskiej w Jarocinie - opozycja chce obniżenia diet

Pod obrady poddana zostanie propozycja opozycyjnego Klub Radnych „Dialog i Zaufanie”, którzy wnieśli projekt uchwały w sprawie obniżenia wysokości diet dla radnych Rady Miejskiej w Jarocinie.

W uzasadnieniu napisano miedzy innymi:  

„W związku z bardzo trudną sytuacją ekonomiczną gminy Jarocin, spowodowaną zarówno wewnętrznymi jak i zewnętrznymi czynnikami, zachodzi konieczność podejmowania działań znacząco ograniczających wydatki bieżące. (…) Trudną sytuację gminy Jarocin obrazuje Wieloletnia Prognoza Finansowa Gminy Jarocin, gdzie w roku 2023 przyjęto założenie sprzedaży majątku (udziały gminy Jarocin w spółce PWiK) w wysokości 35 mln zł.”

Radni miejskiej opozycji przewidują, że obniżenie diet przyniesie roczne oszczędności w budżecie gminy w wysokości blisko 400 tys. zł [jaka jest obecnie wysokość diet radnych - czytaj TUTAJ]

Rada Miejska w Jarocinie zbiera się na LXIX sesji w poniedziałek - 18 lipca, początek o godzinie 9.00 w systemie hybrydowym - w sali konferencyjnej spółki Jarocin Sport (quapark 1 piętro, ul. Sportowa 6) oraz online.

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy