Propozycja podziału „Ciświcy” pojawiła się podczas czerwcowego zebrania osiedlowego, w czasie którego został wybrany nowy zarząd osiedla. Wzięło w nim udział blisko stu mieszkańców, a jedynie pięcioro z nich stanowiły osoby zamieszkujące nową część osiedla, gdzie w ostatnich kilku latach wybudowanych zostało kilkaset mieszkań w zabudowie wielorodzinnej. W ślad za postulatem mieszkańców burmistrz Jarocina zarządziła przeprowadzenie konsultacji społecznych.
Konsultacje społeczne odbywały się od 2 do 23 sierpnia, a mogli wziąć w nich udział wszyscy pełnoletni mieszkańcy osiedla nr 5. Konsultacje przeprowadzone zostały w trzech formach. Rozpoczęło je otwarte spotkanie informacyjne zorganizowane w Szkole Podstawowej nr 3 w Jarocinie. Urzędnicy przedstawili tam zaproponowaną koncepcję podziału osiedla, do której można było zgłaszać swoje uwagi. W spotkaniu wzięło udział 21 mieszkańców. Wyrazili oni chęć podziału osiedla, jednak kwestią sporną była zaproponowana granica, która według niektórych powinna zostać przesunięta. Drugą możliwością wzięcia udziału w konsultacjach było głosowanie na kartach konsultacyjnych, które można było uzyskać, wypełnić i złożyć w wielu miejscach: w wyznaczonych sklepach osiedlowych czy w urzędzie miejskim. Dostępna była też ankieta online na „Platformie do konsultacji społecznych”. Przeprowadzano je nieanonimowo, co oznacza, że osoba wyrażająca swoją opinię w ramach konsultacji podpisywała się swoim imieniem i nazwiskiem.
Jak głosowali mieszkańcy "Ciświcy"? Czy byli za podziałem osiedla?
Spośród 1858 mieszkańców osiedla uprawnionych do głosowania, w konsultacjach wzięło udział 150 osób.
- Głosowało co prawda więcej osób, ale część z nich albo nie była uprawniona do udziału z uwagi na adres zamieszkania lub nie dało się zweryfikować danej osoby z uwagi na brak podpisu. Większość mieszkańców głosowała wrzucając karty do skrzynek umieszczonych blisko ich miejsca zamieszkania, np. w sklepach, 20 osób oddało głos online, z czego poprawnie 16 - informuje sekretarz gminy Robert Kaźmierczak. - Zdecydowana większość głosujących - 131 mieszkańców opowiedziała się za podziałem osiedla na dwie jednostki pomocnicze. 13 osób było przeciw, a 6 nie miało zdania.
Na drugie pytanie dotyczące granic osiedli - 113 osób opowiedziało się za propozycją przedstawioną w konsultacjach. Zgodnie z nią pierwsza część osiedla miałaby obejmować ulicę Wrocławską i przylegającą do niej zabudowę jednorodzinną, a druga część osiedla - za torami kolejowymi przecinającymi ulice: Folwarczną, Siedlemińską i Wybudowaną. Tylko 13 osób było przeciwne, 6 nie miało zdania, a 18 przedstawiło inną propozycję. Swoje uwagi szczególnie zgłaszali mieszkańcy ul. Jęczmiennej, którzy wnioskowali, aby tę ulicę pozostawić w granicach osiedla nr 5 „Ciświca”. Na 20 uprawnionych mieszkańców z tej ulicy, 9 wypełniło kartę konsultacyjną proponując przesunięcie zaproponowanej granicy za ul. Jęczmienną, i pozostawieniem jej w istniejącym osiedlu, charakteryzującym się zabudową domów jednorodzinnych.
Ostateczną decyzję podejmą jednak radni miejscy. Propozycja podziału osiedla nr 5 „Ciświca” i utworzenia dwóch odrębnych jednostek pomocniczych, z uwzględnieniem uzyskanych uwag zostanie przedstawiona radnym Rady Miejskiej w Jarocinie, którzy podejmą uchwałę w sprawie nowych granic osiedla. Obecnie na terenie Jarocina jest 15 osiedli. Możliwe, że liczba ta zwiększy się do 16.
We wtorek (8 października) zarząd osiedla nr 5 "Ciświca" zaprasza mieszkańców na zebranie, którego tematem będzie nazwa dla nowo wydzielonej części. Spotkanie odbędzie się w Szkole Podstawowej nr 3 w Jarocinie, w sali nr 8. Początek o godz. 19.00.
ZOBACZ RÓWNIEŻ
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.