reklama

Mieszkańcy mogą zgłaszać swoje propozycje do Gminnego Programu Rewitalizacji Jarocina [SONDA]

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: A. KOnieczna

Mieszkańcy mogą zgłaszać swoje propozycje do Gminnego Programu Rewitalizacji Jarocina [SONDA] - Zdjęcie główne

Mieszkańcy mogą zgłaszać swoje propozycje do Gminnego Programu Rewitalizacji Jarocina | foto A. KOnieczna

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościBurmistrz Jarocina ogłosiła aktualizację Gminnego Programu Rewitalizacji. Mieszkańcy mogą zgłaszać działania, które chcieliby podejmować na terenie objętym rewitalizacją. Jak to zrobić i do kiedy można zgłaszać swoje propozycje - wyjaśniamy.
reklama

Gminny Program Rewitalizacji (GPR) to strategiczny dokument, w którym zawarte są cele oraz kierunki zmian, które mają doprowadzić do poprawy życia mieszkańców, ożywienia społecznego i gospodarczego oraz modernizacji miejskiej przestrzeni. 

Wszyscy są zgodni - Gminny Program Rewitalizacji gminy Jarocin należy zaktualizować

Przez niemal 4 lata w Jarocinie miała miejsce wielka przebudowa centrum miasta. Wymianie poddano wówczas prawie wszystkie sieci podziemne, pod płytą rynku i ulic, poza tym pobudowano ogromne zbiorniki odprowadzające wodę deszczową ze starówki. 

reklama

Następnie odtworzono nawierzchnię ulic i chodników, a na koniec wszystkie pozostałe miejsca obsadzono dużą ilością drzew i różnego rodzaju roślin - od krzewów i traw po kwiaty. 

Od zakończenia tej ogromnej inwestycji minął ponad rok. W międzyczasie zmieniła się władza w Jarocinie, a Adama Pawlickiego na stanowisku burmistrza zastąpiła Urszula Wyremblewska-Korzyniewska. 

I to ona podjęła decyzję o aktualizacji Gminny Program Rewitalizacji. Wcześniej miejscy urzędnicy przeprowadzili ocenę aktualności działań w nim zawartych i stopnia ich wykonania. Ich wnioski i spostrzeżenia zatwierdził Komitet Rewitalizacji, a przypieczętowaniem wszystkiego była uchwała Rady Miejskiej w Jarocinie o przystąpieniu do jego aktualizacji. 

reklama

„Część założeń programu straciła na aktualności, a potrzeby gminy i mieszkańców zmieniły się od czasu jego pierwotnego przyjęcia w latach 2016-2025. W związku z tym niezbędne jest zaktualizowanie GPR, aby uwzględnić nowe wyzwania, priorytety oraz potrzeby rewitalizacyjne, które wpłyną na dalszy rozwój gminy” - uzasadnia jarociński magistrat.  

A Tomasz Ratajczak, dyrektor wydziału planowania strategicznego w urzędzie dodaje:

- Decyzja ta jest kluczowa dla dalszego rozwoju gminy, ponieważ program rewitalizacji wyznacza kierunki działań w obszarach społecznych, gospodarczych, środowiskowych oraz przestrzennych, które mają na celu podniesienie jakości życia mieszkańców na obszarze rewitalizacji.

reklama

Przedsięwzięcia zawarte w GPR-ze mają na celu:

  • przeciwdziałanie dalszej degradacji infrastruktury,
  • wspieranie lokalnych przedsiębiorstw,
  • poprawę dostępu do usług publicznych,
  • tworzenie warunków sprzyjających rozwojowi społecznemu i gospodarczemu.

Jak zgłaszać przedsięwzięcia do Gminnego Programu Rewitalizacji gminy Jarocin?

Zanim program zostanie zaktualizowany każdy mieszkaniec gminy Jarocin może zgłosić swoje propozycje działań. Warunkiem jest, by dotyczyły one obszaru rewitalizacji, to znaczy nie tylko jarocińskiego rynku, ale aż 330 hektarów obejmujących między innymi osiedla: Tysiąclecia, Kasztanowa, Kościuszki, i całego terenu przemysłowego po zachodniej części miasta.

reklama

W związku z tym burmistrz Jarocina ogłosiła nabór „Kart planowanego przedsięwzięcia rewitalizacji do GPR”. 

Jarociński magistrat zastrzega jednak:

„Trzeba mieć świadomość, że wpisanie przedsięwzięcia do GPR nie wiąże się z bezpośrednim otrzymaniem pieniędzy na  daną inwestycję. Umożliwia jednak właścicielowi poszukanie zewnętrznych dofinansowań oraz przede wszystkim aktywne włączenie się w proces rewitalizacji.” 

Każdy, kto chce zgłosić swoje przedsięwzięcie do GPR-u - na przykład organizacje pozarządowe, przedsiębiorcy czy mieszkańcy - powinien wypełnić „Kartę planowanego przedsięwzięcia rewitalizacji”, która jest dostępna zarówno w wersji papierowej (Biuro Obsługi Miasta, ratusz, parter), jak i elektronicznej TUTAJ

Wypełnioną kartę można: 
złożyć osobiście w Urzędzie Miejskim w Jarocinie (Biuro Obsługi Miasta, ratusz, parter), 
przesłać drogą elektroniczną na adres: rewitalizacja@jarocin.pl,
przesłać pocztą tradycyjną na adres: Urząd Miejski w Jarocinie (al. Niepodległości 10, 63-200 Jarocin, z dopiskiem „Karta planowanego przedsięwzięcia rewitalizacji - zmiana GPR”). 

Wszyscy zainteresowani mają czas, by przygotować i zgłosić swoje propozycje do piątku - 11 października.

Jak oceniasz zmiany, które zaszły po pierwszym etaie rewitalizacji centrum Jarocina - zagłosuj w naszej SONDZIE 

 

PRZECZYTAJ TAKŻE

 

 

 

 

reklama
SONDA

Jak oceniasz zmiany, które zaszły po pierwszym etapie rewitalizacji centrum Jarocina?

Zagłosowało 25 osób
Zagłosuj
Głosy można oddawać od 30.09.2024 od godz 13:38
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama