Cukrzyca należy do grupy chorób cywilizacyjnych, które są ściśle związane trybem życia i dietą. Nadwaga, otyłość i brak aktywności fizycznej, to główne przyczyny występowania cukrzycy typu 2. Niemała grupa osób zmagających się z tą chorobą jest także na naszym terenie. Przez długi czas mogli oni liczyć na pomoc i leczenie w poradni, która działała przy jarocińskim szpitalu.
Zmienna historia poradni diabetologicznej w Jarocinie
Kiedy jednak Narodowy Fundusz Zdrowia przestał kontraktować takie - jak w Jarocinie - „poradnie jednodniowe”, placówka - z końcem 2011 roku, została zamknięta.Pacjenci byli zmuszeni jeździć do lekarzy w sąsiednich miastach, przede wszystkim do Pleszewa.
W 2014 r. ówczesny prezes szpitala Marcin Jantas „ściągnął” do Jarocina dr n. med. Hannę Byks, internistkę i diabetologa z Poznania, która rozpoczęła pracę na oddziale wewnętrznym i zaangażowała się w konsultacje pacjentów chorych na cukrzycę.
Trzy lata później - w 2017 r, dzięki staraniom powiatowego koła Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w Jarocinie oraz dobrej woli ze strony szpitala, uruchomiony został punkt konsultacyjny dla chorych na cukrzycę, w którym przyjmowała doktor Byks.
Z kolei we wrześniu 2018 r. udało się uzyskać zgodę na uruchomienie poradni finansowanej z Narodowego Funduszu Zdrowia.
Poradnia diabetologiczna w Jarocinie wznowiła przyjęcia na NFZ
W tym kształcie poradnia działała przez ponad 4 lata. Niestety, na początku tego roku doktor Byks wycofała się z pracy w Jarocinie, a szpital poinformował, że placówka zawiesza swoją działalność.Od tego czasu trwały starania o pozyskanie dodatkowego lekarza specjalisty i ponowne uruchomienie poradni.
- Niełatwo znaleźć lekarza tej specjalności, który ma jakiekolwiek wolne terminy i może się zaangażować w przyjmowanie dodatkowych pacjentów. Udało się nam jednak przekonać do pracy w naszej poradni doktora Piotra Szymurę - informuje Henryk Szymczak, prezes lecznicy.
Poradnia diabetologiczna już wznowiła pracę w tym samym miejscu, ale w odnowionych po modernizacji starej części szpitala pomieszczeniach.
Przyjęcia odbywają się nadal w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia.
- Na początek pan doktor musi się uporać z przyjęciem tych pacjentów, którzy byli już zarejestrowani i czekali na przyjęcie - wyjaśnia szef szpitala.
Dalsza rejestracja będzie się odbywała na bieżąco. Diabetolog Piotr Szymura z Krotoszyna przyjmuje raz w tygodniu - w czwartki. Rejestracja odbywa się w holu głównym szpitala.
Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.