Mieszkańcy Jarocina i okolic - zwłaszcza latem - mają ciągle powtarzający się problem, wszechobecny, trudny do wytrzymania fetor. Kilka miesięcy temu do ich dyspozycji oddana została aplikacja, za pośrednictwem której można zgłaszać przypadki smrodu w gminie.
Jarociński magistrat zamierza stworzyć mapę odorów
Ciągle powtarzający się problem nieprzyjemnych zapachów w Jarocinie i okolicy oraz związanych z nimi uciążliwościami dla mieszkańców pozostaje nie rozwiązany od kilku lat. Przypadki trudnego do wytrzymania odoru zgłaszano chociażby w ubiegłym tygodniu.Zdesperowani mieszkańcy w różny sposób próbowali ustalić źródło fetoru, który roznosi się o różnych porach i w różnych rejonach Jarocina. Usiłowali też znaleźć rozwiązanie tego problemu. Ich działania nie przynosiły jednak efektów.
W ubiegłym roku sprawą zainteresował się nowy wiceburmistrz Robert Ziółkowski.
- Zamierzamy stworzyć mapę odorów. Do tego chcemy zaangażować mieszkańców, wolontariuszy, organizacje społeczne i gminne spółki. Monitorowanie odorów, czyli kiedy i gdzie występują, będzie się odbywało przez 365 dni za pośrednictwem specjalnej aplikacji z numerem identyfikacyjnym telefonu i GPS-em - zapowiadał wówczas zastępca burmistrza.
Jakiś czas później zasady działania nowego narzędzia zostały przedstawione podczas sesji Rady Miejskiej w Jarocinie oraz w trakcie otwartego spotkania dla mieszkańców jarocińskiej w Kamienicy Kultury.
Nowa funkcja w aplikacji Jarocin.pl do zgłaszania odorów
Możliwość odnotowywania odorów jest możliwa poprzez dołożoną funkcję do istniejącej już aplikacji mobilnej Jarocin.pl.Dzięki temu można zgłaszać także nieporządek (dzikie składowisko odpadów, zniszczone mienie, zanieczyszczenie wody) oraz niebezpieczeństwo w postaci na przykład dziury w drodze.
Zebrane sygnały o uciążliwych zapachach mają pozwolić na utworzenie mapy i zlokalizowanie źródeł powtarzającego się fetoru.
Jak korzystać z aplikacja do zgłaszania uciążliwych zapachów w gminie Jarocin?
Nowa funkcja aplikacji Jarocin.pl jest dostępna dla każdego mieszkańca.Wystarczy ze sklepu Play lub App Store ściągnąć darmową aplikację Jarocin.pl, założyć konto i zarejestrować się.
Żeby zgłoszenie zostało przyjęte nie trzeba - jak wcześniej zapowiadano - powtarzać je po 4 godzinach.
Dodatkowo uruchomiona została aktywna mapa, która pokazuje, gdzie dokonano zgłoszenia. Jest ona dostępna na stronie Jarocin.pl w zakładce „Gmina - mapa zgłoszeń” - zobacz TUTAJ.
130 przypadki wystąpienia nieprzyjemnych zapachów na terenie gminy Jarocin
Od czasu uruchomienia aplikacji, czyli od 17 lutego, z aplikacji skorzystało 41 osób.
- Mieszkańcy na bieżąco zgłaszają przypadki nieprzyjemnych zapachów na terenie gminy - zapewnia Mateusz Michalski, kierownik Referatu Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Jarocinie.
Zgłoszonych zostało 130 przypadków wystąpienia nieprzyjemnych zapachów.
- Aplikacja spełnia swoje zadanie - uważa szef referatu ochrony środowiska. - Mieszkańcy mogą codziennie, z każdego miejsca w gminie, zgłaszać nie tylko uciążliwe zapachy, ale wszelkiego rodzaju nieprawidłowości, takie jak nieporządek, zanieczyszczenia wody czy uszkodzenia infrastruktury (np. placów zabaw, koszy na śmieci czy ławek i nawierzchni dróg - przyp. red.) - dodaje.
Mateusz Michalski zapewnia, że aplikacja będzie cały czas dostępna.
- Do opracowania mapy źródeł problemu, należy zebrać również dane z nadchodzącego okresu jesienno-zimowego, celem podjęcia skutecznych działań zapobiegawczych - stwierdza.
Czy korzystacie z nowej aplikacji i czy Waszym zdaniem zdaje ona egzamin - piszcie swoje opinie w komentarzach.
Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.