Reklama

Nadzwyczajne posiedzenie jarocińskich radnych. W programie chlewnia w Siedleminie [AKTUALZACJA, ZDJĘCIA, WIDEO]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Nadzwyczajne posiedzenie jarocińskich radnych. W programie chlewnia w Siedleminie

Reklama

Obiecali wnioskować o zwołanie sesji w sprawie chlewni w Siedleminie

Uczestnicy zebrania, aby zablokować plan budowy ogromnej chlewni podjęli uchwałę wzywającą do uchwalenia przez jarocińską radę miejską planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu, na którym planowana jest budowa gospodarstwa z chlewnią.

- My z własnej strony będziemy wnioskować o zwołanie sesji nadzwyczajnej, w programie której znajdzie się projekt takiej uchwały. Tele możemy zrobić - stwierdził podczas zebrania radny Jerzy Walczak.

Podpisy pod dokumentem złożyli: Dorota Czechak, Anna Iwicka, Jerzy Walczak, Tomasz Klauza, Marcin Półrolniczak i Arkadiusz Piętka.

Przewodnicząca zwołała sesję w sprawie chlewni w Siedleminie

Przewodnicząca rady Karolina Wielińska - Kuś zwołała posiedzenie na czwartek - 3 lutego, początek o godzinie 15.00 w trybie hybrydowym online i w sali sesyjnej ratusza.

  • W programie znalazły się tylko cztery punkty:  
  • otwarcie obrad,
  • przyjęcie uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Zalew Roszków” w obradach geodezyjnych Roszków i Siedlemin,
  • wolne głosy i wnioski,
  • zakończenie obrad.

W sprawie chlewni w Siedleminie głos zabrał burmistrz i starosta

W międzyczasie głos w sprawie budowy chlewni w Siedleminie zabrał burmistrz Adam Pawlicki, który zaznaczył, że „o tym, czy w Siedleminie powstanie chlewnia zadecyduje Starostwo Powiatowe w Jarocinie, wydając lub nie wydając, pozwolenie na budowę”.

To stwierdzenie sprowokowało starostę Lidię Czechak do zajęcia stanowiska w sprawie.

„Wiem, że trudno jest stanąć przed mieszkańcami i bronić swoich decyzji, ale przerzucanie problemu na starostwo jest kpiną z tych ludzi.”

Będziemy przysłuchiwali się obradom Rady Miejskiej w Jarocinie. Informacja będzie aktualizowana. 

 

[AKTUALIZACJA, godz. 15.05]

Rozpoczęła się sesja. Na salę w ratuszu przybyli między innymi przedstawiciele mieszkańców Siedlemina. Wejście na salę jest pilnowane. Ściśle sprawdza się, kto chce wejść do ratusza.

Radny Jerzy Walczak czyta projekt uchwały w sprawie przystąpienie gminy Jarocin do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. I apeluje do radnych Ziemi Jarocińskiej, aby go przjęli:

- Ja już was nie proszę ludzie, ja was błagam o zdrowy rozsądek.

Głos zabrał radny, sołtys Siedlemina, który zadeklarował, że będzie głosował za przyjęciem uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Poinformował także, że przed rozpoczęciem posiedzenia odbyło się spotkanie przedstawicieli mieszkańców Siedlemina z radnymi klubu Ziemi Jarocińskiej, który ma większość głosów w radzie miejskiej.

[AKTUALIZACJA, godz. 15.30]

Radny Jerzy Walczak przedstawia kolejne argumenty za przyjęciem proponowanej uchwały. Powołuje się między innymi na interes gminnej spółki Jarocińska Agencja Rozwoju, która - jak twierdzi radny - jest właścicielem gruntu niedaleko zalewu w Roszkowie, czyli w okolicy terenu, na którym ma zostać pobudowana ogromna chlewnia. 

Głos zabrała, obecna na sali, wicestarosta Katarzyna Szymkowiak. W swojej wypowiedzi odniosła się do wpisu burmistrza Jarocina Adama Pawlickiego, który zasugerował, że powstanie chlewni w Siedleminie zależy od decyzji starosty Lidii Czechak, która wydaje pozwolenia na budowę.

[AKTUALIZACJA, godz. 16.30]

Trwa dyskusja na temat zaproponowanej przez klub Dialog i Zaufanie uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, co miałoby zablokować budowę ogromnej chlewni w Siedleminie.

Na sali obecny jest burmistrz Jarocina Adam Pawlicki, który ostrzega, że jeśli uda się zablokować budowę obiektu, wówczas inwestor może postawić chlewnię w innym - jeszcze bardziej uciążliwym dla mieszkańców miejscu. Ponad to w swojej wypowiedzi włodarz gminy stwierdza wyraźnie oburzony: 

- Jak można biednych mieszkańców Siedlemina wykorzystywać, jak dzieci, do swoich politycznych celów?

Po zakończeniu wypowiedzi Adam Pawlicki - przy protestach uczestników posiedzenia - opuścił salę. Zapewnił jednak, że cały czas będzie dostępny i będzie uczestniczył w obradach za pośrednictwem łączy internetowych.  

[AKTUALIZACJA, godz. 17.00]

Dyskusja trwa nadal.

[AKTUALIZACJA, godz. 18.30]

Radni nadal dyskutują. Od czasu do czasu w dyskusji uczestniczą burmistrz Adam Pawlicki i jego zastępca Bartosz Walczak. W pewnej chwili do rozmów włacza się była radna z klubu Ziemi Jarocińskiej Zdzisława Pilarczyk, która ze wzgledu na pandemię i ograniczoną liczbę uczestników posiedzenia, nie została wpuszczona do ratusza. Dlatego mówi do uczestników posiedzenia za pośrednictwem włączonego na głośnik połączenia telefonicznego z radnym Jerzym Walczakiem. Była radna, jako mieszkanka Ługów, czyli osiedla w Jarocinie położonego najbliżej terenów, gdzie ma powstać chlewnia, apeluje do swoich kolegów z Ziemi Jarocińskiej, aby zagłosowali za uchwaleniem projektu w sprawie miejscowego planu zagospodarowania dla tego terenu.

Zdzisława Pilarczyk, do tej pory znana z sympatii do włodarza gminy, w swojej wypowiedzi skrytykowała, że burmistrz nie spotkał się z mieszkańcami Siedlemina i nie poinformował ich wcześniej o planach dotyczących budowy chlewni.

[AKTUALIZACJA, godz. 19.10]

Dyskusja się zakończyła. Przewodnicząca rady ogłosiła 5 minut przerwy przed głosowaniem.

[AKTUALIZACJA, godz. 19.25]

Właśnie odbyło się głosownie. Za przyjęcie uchwały było 8 radnych: Dorota Czechak, Anna Iwicka, Jerzy Walczak, Tomasz Klauza, Marcin Półrolniczak i Arkadiusz Piętka, Zbigniew Surdukowski - z klubu Dialog i Zaufanie oraz Andrzej Skrzypczak - sołtys Siedlemina, radny z klubu Ziemia Jarocińska. Przeciwnych było 13 radnych z klubu Ziemia Jarocińska: Paweł Adamkiewicz, Rajmund Banaszyński, Lechosława Dębska, Mariusz Kaźmierczak, Tadeusz Kuberka, Ireneusz Lamprecht, Maćkowiak Danuta, Masłowski Przemysław, Anna Regulska, Śledzianowski Maciej, Marek Tobolski. Karolina wielińska - Kuś i Zdzisław Wojciechowski.

Tym samym uchwała nie została przyjęta do realizacji ZOBACZ WIDEO. 

Przewodnicząca rady Karolina Wielińska - Kuś ogłosiła pół godziny pzrerwy w obradach.

[AKTUALIZACJA, godz. 20.00]

Obrady zostały wznowione. Komentarz do głosowania i poprzedzającej je dyskusji wygłosiła wicestarosta Katarzyna Szymkowiak. Wyraziła z jednej strony swój podziw dla postawy byłej radnej Ziemi Jarocińskie - Zdzisławy Pilarczyk i z drugiej - rozczarowanie decyzją radnej Anny Regulskiej, ktora startowała w wyborach z komitetu Katarzyna Szymkowiak a jakiś czas temu odłączyła się od radnych opsozycji i dzisiaj zagłosowała przeciwko przyjęciu uchwały w sprawie planu zagospodarowania. 

Radni dyskutują w punkcie "wolne głosy".  

[AKTUALIZACJA, godz. 20.45]

Nadzwyczajna sesja Rady Miesjkiej w Jarocinie po niemal sześciu godzinach od jej otwarcia, przy czterech punktach w programie, dobiegła końca.

 

 

UWAGA - NAGRAJ NAM TEMAT - Zobacz TUTAJ

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy