Małe Centrum Nauki Kopernik w Jarocinie cieszy się dużym zainteresowaniem nie tylko wśród dzieci, ale również dorosłych. Powstało ono we wnętrzach pałacu Radolińskich.
Eksponaty o wartości 1 mln zł w jarocińskim Małym Centra Nauki Kopernik
Nasze miasto jest jednym z 32, w których powstały Małe Centra Nauki Kopernik w ramach projektu Ministerstwa Edukacji i Nauki „Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności” - SOWA [więcej na ten temat czytaj TUTAJ].
- Jarocin ze Strefą Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności będzie jeszcze ciekawszy. To atrakcja adresowana nie tylko do dzieci, ale również ich rodziców i dziadków. Myślę, że dzięki temu miejscu będzie można wspaniale spędzać czas w rodzinnym gronie - zaznaczył podczas otwarcia centrum wiceburmistrz Bartosz Walczak [relacja z otwarcia TUTAJ].
Na zorganizowanej w kilku salach na parterze pałacu Radolińskich placówce zgromadzono eksponaty o wartości 1 mln zł [otworzeniu MCNK w Jarocinie czytaj TUTAJ].
Kolejne stanowiska zachęcają dzieci i młodzież do korzystania z osiągnięć nowoczesnej techniki i nauki - do eksperymentowania, na bazie którego powstawały i powstają wielkie osiągnięcia.
Zdaniem organizatorów ekspozycji „to doskonałe uzupełnienie wiedzy szkolnej, w której nierzadko brakuje czasu właśnie na eksperymentowanie”.
Burmistrz zaprasza do jarocińskiego Małym Centra Nauki Kopernik
Zgodnie z założeniami ministerialnego projektu Strefy Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności powstają przy działających już instytucjach, takich jak domy kultury, biblioteki, muzea.
- Lokalizacja strefy nie jest przypadkowa. Zrewitalizowany pałac Radolińskich to jeden z ważniejszych argumentów, które przesądziły o tym, że mamy w Jarocinie taką wspaniałą strefę. Zapraszamy do niej oczywiście również mieszkańców okolicznych gmin czy Pleszewa, Ostrowa, Kalisza - zachęca burmistrz Jarocina Adam Pawlicki.
I dodaje:
- Mały Kopernik powstał w sąsiedztwie nowej, multimedialnej wystawy stałej muzeum regionalnego, poświęconej historii Ziemi Jarocińskiej i w sąsiedztwie wspaniałych instytucji kultury, które mają swe siedziby w naszym pięknym pałacu.
Małe Centra Nauki Kopernik czerpią z doświadczeń edukacyjnych i wystawienniczych Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.
Każde jest nieodpłatnie wyposażane w zestawy do prowadzenia warsztatów edukacyjnych oraz pakiet programów edukacyjnych przygotowanych przez CNK.
Instytucje prowadzące Małe Centra Nauki Kopernik są także zapraszane do udziału w programach realizowanych przez Kopernika, takich jak Klub Młodego Odkrywcy czy program edukacji kosmicznej realizowany wspólnie z Europejską Agencją Kosmiczną.
Obrotowe lustra i znikający kot jarocińskiego Małym Centra Nauki Kopernik
W MCNK stworzone zostały warunki do uczenia się, między innymi poprzez:
odkrywanie zjawisk i praw rządzących światem w toku interakcji z eksponatami, które znajdują się na wystawie,
rozwiązywanie zadań konstrukcyjnych i logicznych w Majsterni.
Małe Centra Nauki Kopernik składają się z dwóch przestrzeni: wystawienniczej i warsztatowej.
Ekspozycja składa się z 15 eksponatów, które dotyczą różnych dziedzin nauki. Są to między innymi:
- obrotowe lustra,
- wiszące piłki,
- znikający kot,
- krocząca sprężyna.
Majsternia to przestrzeń warsztatowa, w której nie ma gotowych eksponatów. Zwiedzający wybiera zestaw materiałów i samodzielnie mierzy się z napotkanymi w nim problemami.
Więcej informacji na temat Małego Centra Nauki Kopernik w Jarocinie można uzyskać oraz rezerwacji wizyty dokonać pod numerem telefonu: 739-059-895.
Godziny otwarcia:
- od wtorku do piątku od 8.00 do 16.00
- sobota - niedziela od 14.00 do 18.00
- poniedziałek - nieczynne
Jak oceniacie pomysł utworzenia Małego Centra Nauki Kopernik w pałacu Jarocinie - piszcie w komentarzach Wasze opinie.
Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.