Reklama

Małe Centrum Nauki Kopernik powstanie w Jarocinie w ramach programu SOWA?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Centrum Nauki Kopernik

Małe Centrum Nauki Kopernik powstanie w Jarocinie w ramach programu SOWA? - Zdjęcie główne

foto Centrum Nauki Kopernik

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura Klub Radnych Dialog i Zaufanie, wystąpili z propozycją do burmistrza o złożenie przez gminę wniosku do ministerstwa w sprawie powstania w Jarocinie Małego Centrum Nauki Kopernik. Na czym dokładnie polega ten projekt? Gdzie miałoby powstać takie Centrum i czy burmistrz wyrazi na to zgodę?

Stworzenie Małego Centrum Nauki Kopernik to projekt, z którym Klub Radnych Dialog i Zaufanie zwrócił się do burmistrza. Prawdziwe Centrum Nauki Kopernik (CNK), które pewnie wielu z Was kojarzy, znajduję się w Warszawie. Dzieci i młodzież bardzo często zwiedzają ten obiekt w ramach wycieczek klasowych. Jest to miejsce, w którym możemy znaleźć wiele ciekawych wystaw, m.in. Wahadło Foucaulta, które ilustruje ruch obrotowy Ziemi. Takie prezentacje uczą praw fizycznych czy chemicznych poprzez zabawę. Faktem jest też to, że stykając się z nauką w prawdziwym życiu, łatwiej jest nam zrozumieć co, jak i dlaczego ma miejsce. Dlatego też głównym celem Centrum jest rozwijanie pasji do nauki, zaciekawienie, a także zainspirowanie do odkrywania i prowadzenia obserwacji. Taki przekaz dawałoby też małe CNK, gdyby znajdowało się w Jarocinie.

Pomysł stworzenia Małych Koperników 

Program „Stref Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności – SOWA” to jedna z inicjatyw Ministra Edukacji i Nauki, który przeznaczył dla CKN w Warszawie fundusze na stworzenie 32 małych punktów w Polsce. Miałyby one przyjmować tę samą inicjatywę co Centrum w Warszawie, czyli poszerzanie wiedzy, ale też spowodowanie nauki i badań naukowych popularnymi wśród ludzi. Stworzenie takich inwestycji zaplanowane jest na lata 2022 - 2023.

Konkretne lokalizacje zostaną wyłonione w naborze, który ogłosiliśmy 14 kwietnia 2021. Termin składania wniosków upływa 24 czerwca br. - czytamy na stronie CKN

SOWA powstanie w ratuszu w Jarocinie?

Radni uważają, że najlepszym miejscem na powstanie programu SOWA byłby jarociński ratusz.

Jesteśmy przekonani, że takie zagospodarowanie przestrzeni ratusza wpłynie korzystnie na ożywienie jarocińskiej starówki, gdyż przyciągnie tam rodziny z dziećmi, które byłyby głównymi odbiorcami działań centrum SOWA. - piszą na swoim fanpage'u na Facebooku

Członkowie Klubu wyszli także z propozycją na dostosowanie pomieszczeń ratusza do takiego typu centrum. Podali skąd można zaczerpnąć środki na coś takiego.

Ze środków, które zostały zapisane w budżecie Gminy Jarocin na 2021 r. na modernizację ratusza możliwe byłoby zaadaptowanie pomieszczeń na potrzeby SOWA, w tym dostosowanie obiektu tak, aby był dostępny również dla osób niepełnosprawnych.
Liczymy, że nasza propozycja spotka się z przychylnością Burmistrza Jarocina. - dodają na koniec

Czy gmina podejmie się udziału w programie SOWA? 

Zapytaliśmy wiceburmistrza Jarocina - Bartosza Walczaka o stanowisko gminy w tej sprawie - czekamy na odpowiedź. 

Co o tym myślicie? Czy powstanie małego Centrum Nauki Kopernik w jarocińskim ratuszu miałoby sens? Przeszlibyście się odwiedzić takie miejsce, jeżeli faktycznie by powstało?
 
[AKTUALIZACJA 7 CZERWCA 10:22]
- Odpowiadając na Pani pytanie informuję, że Muzeum Regionalne w Jarocinie zamierza aplikować o przyznanie środków w Programie SOWA (Strefa Odkrywania Wyobraźni i Aktywności) ogłoszonym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i Nauki oraz Centrum Nauki Kopernik. Termin składania wniosków upływa 24 czerwca br. Złożenie interpelacji przez radnych Klubu Dialog i Zaufanie nie ma wpływu na decyzję Muzeum. - pisze Katarzyna Świderska p.o. Dyrektora Wydziału Oświaty i Kultury

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy