Reklama

Muzeum Regionalne w Jarocinie ma nowego dyrektora. Kto nim został?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W Muzeum Regionalnym w Jarocinie następnego dnia po przyjęciu rezygnacji dr Marcina Szeląga pojawił sie nowy dyrektor. Kto nim został? Co obecnie dzieje się w nowej siedzibie placówki?

Katarzyna Świderska z początkiem marca pełni obowiązki dyrektora Muzeum Regionalnego w Jarocinie. O tym fakcie trudno jednak szukać informacji na gminnej stronie internetowej. Zmiany zostały już na początku miesiąca wprowadzone jednak w Biuletynie Informacji Publicznej.

Podobnie było w przypadku odwołania poprzedniego dyrektor dr Marcina Szeląga, którego rezygnacja została przyjęta z końcem lutego. Dyrektor został mianowany przez burmistrza Adama Pawlickiego bez konkursu na początku 2020 roku.  

Katarzyna Świderska pracowała w Urzędzie Miejskim w Jarocinie, w Biurze Kontroli i Nadzoru Właścicielskiego. Przez jakiś czas kierowała też Wydziałem Oświaty i Kultury. Od lat działa w Fundacji 750-lecia Jarocina, gdzie pełni funkcję skarbnika. Jak wielu jarociniaków jest absolwentką jarocińskiego Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Jarocinie. Będzie pełnić obowiązki dyrektora muzeum do końca roku. 

Co się dzieje obecnie w Muzeum Regionalnym w Jarocinie?

Rozpoczynają się prace nad aranżacją wnętrz i wyposażeniem wystaw stałych: multimedialnej poświęconej historii Ziemi Jarocińskiej oraz interaktywnej Strefy Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności. To ostatni etap rewitalizacji pałacu Radolińskich. - Jeżeli nic nie zakłóci realizacji inwestycji, otwarcie wystawy w ramach projektu  SOWA planowane jest latem, a ekspozycji stałej - późną jesienią tego roku - informuje burmistrz Jarocina, Adam Pawlicki.

Pięć miesięcy po zakończeniu remontu wnętrz pałacu Radolińskich muzeum podpisało umowę z dostawcą wyposażenia wyremontowanych przestrzeni w pałacu. Powstanie w nich nowa stała ekspozycja oraz wystawa edukacyjna w ramach projektu SOWA.

Przetarg na wykonanie aranżacji i wystawy stałej wygrała spółka New Amsterdam z Krakowa, która na swoim koncie ma takie wystawy jak Centrum Szyfrów Enigma w Poznaniu,  szlak turystyczny po podziemiach Rynku Głównego w Krakowie, Centrum Edukacji Teatralnej w Krakowie, Europejska Stolica Bajek  w Pacanowie, Muzeum Emigracji w Gdyni, Muzeum II Wojny Światowej w Gdyni. Koszt inwestycji to kwota 2,2 mln złotych. Dofinansowanie Unii Europejskiej udzielone w ramach Wojewódzkiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 wyniesie niespełna 0,5 mln, a pozostałe środki pokryte zostaną z budżetu gminy Jarocin.

Z początkiem kwietnia muzeum oficjalnie zmieniło też swój adres korespondencyjny z Ratusz - Rynek na Park 3. 

W pałacu Radolińskich powstaje nie tylko muzeum

Na parterze pałacu, w pomieszczeniach dawnej administracji biblioteki oraz auli zostanie zaaranżowana interaktywna wystawa edukacyjna w ramach ministerialnego projektu Strefy Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności, czyli minicentrum nauki z modułami wystawienniczymi i przestrzenią warsztatową na wzór Centrum Nauki Kopernik. Przypomnijmy, że Jarocin jest jednym z 32 miast, w których powstanie tzw. SOWA. Ma ona zachęcić dzieci i młodzież do korzystania z osiągnięć nowoczesnej techniki i nauki – do eksperymentowania, na bazie którego powstawały i powstają wielkie osiągnięcia. To doskonałe uzupełnienie wiedzy szkolnej, w której nierzadko brakuje czasu na eksperymentowanie. Każda SOWA zostanie nieodpłatnie wyposażona w eksponaty o wartości ok. 1 mln zł, zestawy do prowadzenia warsztatów edukacyjnych oraz pakiet programów edukacyjnych, przygotowanych przez Centrum Nauki Kopernik. Instytucje będą także zaproszone do udziału w programach realizowanych przez Kopernika, takich jak Klub Młodego Odkrywcy czy program edukacji kosmicznej realizowany wspólnie z Europejską Agencją Kosmiczną.  

 

Co będzie można zobaczyć na wystawie stałej opowiadającej o dziejach Ziemi Jarocińskiej?

W pomieszczeniach lewego skrzydła parteru pałacu powstanie wystawa stała opowiadająca dzieje Ziemi Jarocińskiej od czasów zaborów po PRL, ze szczególnym uwzględnieniem historii właścicieli pałacu rodu Radolińskich. Jedna z sal na I piętrze pałacu zostanie przygotowana do organizacji wystaw czasowych.

 

Sala: Radolińscy i ich siedziby (dawna sala Lelewela)

Największym atutem tej sali będzie wystrój wnętrza z oryginalną zabytkową boazerią, sufitem oraz kominkiem. Determinuje on jednak sposób zorganizowania tutaj wystawy, gdzie na budowanie ekspozycji wykorzystać można przestrzeń środkową oraz górne partie ściany, niepokryte stolarką. Najbardziej okazałymi eksponatami będą tutaj oryginalne pałacowe wyposażenie: intarsjowany stół, skrzynia oraz szafa, a także intarsje „odklejone” z sąsiedniego pomieszczenia, gdzie – jak się okazało – znajdowały się wtórnie. Uzupełnienie obiektów o większych wymiarach stanowić będą obrazy, portrety trumienne oraz witraże. Centralnym punktem przestrzeni będą dwie dedykowane gabloty prezentujące intarsje i witraże. Podświetlenie ledowe podkreślać będzie atrakcyjność prezentowanych form. Ekspozycja w przeszklonych gablotach umożliwi oglądanie przedmiotów z każdej strony. Ściana będzie pokryta wzorzystą tapetą, charakterystyczną dla pałacowych pomieszczeń Radolińskich.

Sala: Hugo von Radolin (dawny pokój nauczycielski)

Mocną stroną tej sali będzie oryginalna zachowana boazeria wraz z kominkiem. Dawniej mieściła się tutaj garderoba księcia Hugona von Radolina.  Nad podświetlonym kominkiem umieszczone zostaną wydruki wielkoformatowe przedstawiające Hugona von Radolina. Po obu stronach - jego dwóch małżonek. Wszystkie „obrazy” będą w stylizowanej ramie nawiązującej do wystroju (drewnianej lub w kolorze złota).

Atrakcyjnym elementem ma być ekspozytor z wysuwanymi podświetlanymi szufladami prezentujący pamiątki z kolekcji rodzinnej.

Sala: Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy (dawna sala Grycza)

Zaprezentowana zostanie tu historia miasta i okolicy od utraty niepodległości w 1793 aż po rok 1939. Zwiedzający będą mogli zapoznać się okresem zaborów ilustrującym postawy serwilizmu wobec najpierw Prus, a potem Cesarstwa Niemieckiego oraz postawy patriotyczne, charakteryzujące się walką o utrzymanie tożsamości narodowej. Zwieńczeniem tego tematu będzie zaprezentowanie Powstania Wielkopolskiego z podkreśleniem roli  Jarocina w jego sukcesie. Powrót Jarocina do Polski pozwoli przedstawić dzieje miasta w okresie międzywojennym.

Sala: II wojna (dawna sala z intarsjami)

Sala poświęcona zostanie historii miasta w czasie okupacji ze zwracającą uwagę gablotą opartą na planie swastyki, podkreślającą ten trudny i przerażający okres. Czerwona poświata podkreśli grozę tego momentu w życiu mieszkańców. Wokół pomieszczenia znajdzie się ciąg nazw ulic przemianowanych w języku okupanta.

Sala: PRL (dawna sala lekcyjna)

W centrum pomieszczenia ustawiona zostanie replika telewizora Rubin zintegrowana z aplikacją multimedialną prezentującą historię Jarocina w czasach PRL. Na ścianach znajdą się wielkoformatowe wydruki prezentujące sceny z codziennego życia mieszkańców, a pod ścianą staną meble oraz – w szklanej gablocie - sprzęty RTV i AGD jako eksponaty z epoki.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy