Reklama

Jarocin jednym z 32 miejsc, gdzie powstanie Małe Centrum Nauki Kopernik

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Jarocin jest jednym z 32 miejsc, gdzie powstanie Małe Centrum Nauki Kopernik.

Reklama

Stworzenie „Stref Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności - SOWA” to inicjatywa ministra edukacji i nauki. Wpisuje się ona w programy realizowane w ramach Społecznej Odpowiedzialności Nauki, mające na celu popularyzację i upowszechnianie nauki oraz badań naukowych.

Minister przyznał Centrum Nauki Kopernik dotację celową na uruchomienie lokalnych stref aktywności w latach 2021- 2023. Centrum od początku istnienia promuje ideę uczenia się opartą na samodzielnym poszukiwaniu i odkrywaniu - eksperymentowaniu.

Metoda ta umożliwia poszerzenie wiedzy, a także wspiera rozwój kompetencji przyszłości, inspiruje, skłania do współpracy, rozbudza ciekawość, kreatywność i poczucie sprawczości.

W Centrum Nauki Kopernik stwarzane są warunki do uczenia się poprzez:
- odkrywanie zjawisk i praw rządzących światem w toku interakcji z eksponatami,
- rozwiązywanie zadań konstrukcyjnych i logicznych,
- uczestnictwo w różnych warsztatach i zajęciach opartych na wypracowanych przez nas i sprawdzonych rozwiązaniach edukacyjnych.

Małe Centrum Nauki Kopernik w Jarocinie. Przeniosą do nas najlepsze doświadczenia edukacyjne

Inicjatywa SOWA zakłada rozwój ogólnopolskiej sieci lokalnych minicentrów nauki, do których przenoszone są najlepsze doświadczenia edukacyjne i wystawiennicze Centrum Nauki Kopernik.

Powstaną one w całym kraju w już istniejących instytucjach kultury oraz instytucjach naukowo-oświatowych (np. domy kultury, biblioteki, mediateki, galerie sztuki, muzea), w których działalność statutową lub programową wpisane jest popularyzowanie idei nauki, techniki, edukacji, sztuki i kultury.

Małe Centrum Nauki Kopernik w Jarocinie. O utworzenie wnioskowali radni miejskiej opozycji 

O utworzenie Małego Centrum Nauki Kopernik w Jarocinie w maju tego roku wnioskowali między innymi radni miejskiej opozycji. 

"Jako klub radnych Dialog i Zaufanie (Anna Iwicka, Tomasz Klauza, Jerzy Walczak) złożyliśmy w tej sprawie interpelację do burmistrza Jarocina, aby Gmina złożyła wniosek do ministerstwa i starała się o stworzenie w Jarocinie Małego Kopernika. Uznajemy, że powstanie centrum SOWA przyniesie olbrzymie korzyści młodym jarociniakom" - rgumentowali radni. 

Sugerowali też, że najlepszym miejscem na utworzenie centrum będzie jarociński ratusz.  

Małe Centrum Nauki Kopernik w Jarocinie. SOWA „wyląduje” w naszym mieście

Właśnie ogłoszone zostały konkretne lokalizacje Stref Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności - SOWA, czyli Małych Centrów Nauki Kopernik. Jedno z nich powstanie w Jarocinie.  A dokładnie w pałacu Radolińskich.

Burmistrz Adam Pawlicki tak skomentował tę lokalizację:

- To jeden z ważniejszych argumentów, które przesądziły o tym, że SOWA „wyląduje” właśnie w Jarocinie, w sąsiedztwie nowej multimedialnej wystawy stałej muzeum, poświęconej historii Ziemi Jarocińskiej, w sąsiedztwie innych instytucji kultury, które także mają swe siedziby w naszym pięknym pałacu.

Symboliczny czek na realizację projektu odebrał wiceburmistrz Bartosz Walczak.

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy