Reklama

Ludzie rezygnują z programu wymiany pieców. Czy ma to związek z cenami gazu?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Zdjęciem poglądowe

Ludzie rezygnują z programu wymiany pieców. Czy ma to związek z cenami gazu?  - Zdjęcie główne

Ludzie rezygnują z programu wymiany pieców | foto Zdjęciem poglądowe

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Ludzie rezygnują z programu wymiany pieców. Czy ma to związek z cenami gazu?

Reklama

Głównym celem przedsięwzięcia jest poprawa jakości powietrza w gminie Jarocin poprzez zmniejszenie emisji zanieczyszczeń oraz gazów cieplarnianych, pochodzących z indywidualnego ogrzewania mieszkań.

6 tysięcy złotych na wymianę starego pieca

W ramach programu mieszkańcy mogą pozyskać dotację w wysokości do 6 tys. zł na wymianę starego pieca na paliwo stałe (węgiel, drewno, miał itp.) na proekologiczne źródło ciepła (podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej, pompa ciepła lub ogrzewanie gazowe).

Od tego roku mieszkańcy mają dodatkowo możliwość zainstalowania pieców elektrycznych, natomiast w przypadku braku możliwości podłączenia się do gazu lub miejskiej sieci ciepłowniczej mogą wnioskować o wymianę na kotły na pelet i ekogroszek.

Program „Wymień piec” realizowany jest od 2011 roku. Jego głównym celem jest poprawa jakości powietrza w gminie Jarocin poprzez zmniejszenie emisji zanieczyszczeń oraz gazów cieplarnianych, pochodzących z indywidualnego ogrzewania mieszkań.

W 2021 roku przyznano 100 dotacji na kwotę 600 tys. zł. W sumie do tej pory przyznano już 303 dotacje o wartości blisko 1,4 mln zł. 

- Dofinansowania do zmiany systemu grzewczego stanowią największą część środków z budżetu gminy Jarocin, jeśli chodzi o walkę o czyste powietrze - podaje Urząd Miejski w Jarocinie.

Ile osób wycofało się z wymiany pieca z powodu gigantycznej podwyżki cen gazu?

Pod koniec ubiegłego roku nastąpiła bezprecedensowa, gigantyczna podwyżka cen gazu - nawet do około 180%. Wywołało to falę oburzenia i krytyki. Wiele osób poddawało pod wątpliwość sens programów zakładających dofinansowania do wymiany starych źródeł ogrzewania. 

Dlatego zwróciliśmy się do Urzędu Miejskiego w Jarocinie z prośbą o przekazanie informacji, ile osób wycofało swój wniosek złożony do programu „Wymień piec”.  

Okazuje się, że jest 19 takich osób - na 121 chętnych. Z tym, że urząd zaznacza, że „gmina nie ma informacji, ilu zrezygnowało ze względu na rosnące koszty paliwa gazowego”.

W tym roku chętnych do wymiany pieca na ogrzewanie gazowe będzie mniejsze

Choć Kacper Gieger z wydziału rozwoju UM w Jarocinie zaznacza:

- Przypuszczamy, że w 2022 r. zainteresowanie mieszkańców dofinansowaniem do wymiany źródeł ogrzewania na paliwa stałe na ogrzewanie gazowe będzie mniejsze niż na początku ubiegłego roku.

Ale zaznacza:

- Jednakże ciągle rosnąca popularność instalacji fotowoltaicznych może się przyczynić do zwiększenie ilości chętnych na zmianę obecnych, nieekologicznych systemów grzewczych na pompy ciepła i piece elektryczne.     

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy