Reklama

Jarocin. Dron nad kominami i patrole antysmogowe - są już efekty ich działań

Opublikowano: sob, 12 cze 2021 15:00
Autor: | Zdjęcie: Fot. UM Jarocin

Jarocin. Dron nad kominami i patrole antysmogowe - są już efekty ich działań - Zdjęcie główne

Jarocin. Dron nad kominami i patrole antysmogowe - są już efekty ich działań | foto Fot. UM Jarocin

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Jarocin. Dron nad kominami i patrole antysmogowe - są już efekty ich działań i pierwsi ukarani za palenie byle czym.

Reklama

Tegoroczny okres grzewczy już się zakończył choć trwał wyjątkowo długo. Był  pierwszym w historii gminy Jarocin funkcjonowanie kompleksowego programu walki ze smogiem, czyli wykrywania i karania trucicieli powietrza. 

Jarocin. Dron nad kominami i patrole antysmogowe - są już efekty ich działań. Dron skontrolował prawie 400 kominów

Gmina uruchomiła kilka narzędzi do walki ze smogiem. Mieszkańcy mieli do dyspozycji infolinię - 553-617-617, gdzie mogli zgłaszać przypadki podejrzeń, że w danym miejscu dochodzi do spalania odpadów albo złej jakości opału. Za jej pośrednictwem przyjęto 153 takie sygnały.

Co prawda działała ona tylko w ramach pilotażu w czasie okresu grzewczego, czyli od początku października ubiegłego roku do końca marca 2021 r., ale gmina rozważa, żeby numer był aktywny przez cały rok i kontrole można było przeprowadzać również poza umownym okresem grzewczym.

Poza tym zaangażowano ekipę z dronem wyposażonym w specjalne czujniki, który regularnie latał nad kominami i sprawdzał jakość tego, co z nich wylatuje. Powołano także zespół interwencyjno-kontrolny czyli tak zwany patrol smogowy, który posiadał uprawnienia do przeprowadzenia czynności na terenie nieruchomości.

W minionym sezonie grzewczym wykonane zostały 433 kontrole. Większość odbyła się przy pomocy drona - 398. Pozostałe 35 przeprowadził zespół interwencyjno-kontrolny w kotłowniach.

- Dron znacznie przyspiesza działania kontrolne i jest dobrym narzędziem prewencyjnym - przyznaje wiceburmistrz Bartosz Walczak. - Szybciej można sprawdzić kilka kominów dronem niż wejść do kilku budynków i zobaczyć, czym jest palone w piecu. Poza tym część osób przestała palić odpadami w obawie przed nałożeniem mandatu - zaznacza.

Jarocin. Dron nad kominami i patrole antysmogowe - są już efekty ich działań. Co lata nad budynkami i czy może to robić?

Z uzyskanych informacji wynika, że osoby kontrolujące na ogół spotykały się z przychylnym przyjęciem ze strony mieszkańców.

- Tylko w dwóch przypadkach wystąpiły problemy i wówczas wezwana została policja - wyjaśnia zastępca burmistrza. - Na początku mieszkańcy nie ukrywali zdziwienia. Te działania były dla nich przecież nowością. Otrzymywaliśmy telefony z pytaniami, co lata nad budynkami i czy może to robić - przyznaje Bartosz Walczak.

Z rozmów z mieszkańcami wynika, że opinie na temat działań antysmogowych są podzielone. Są tacy, którzy czekali na ich podjęcie.

- Lepiej późno niż wcale. To, co dzieje się w Jarocinie, kiedy zaczną palić te wszystkie kopciuchy, to przechodzi ludzkie pojęcie. Świata nie widać przez dym, nie mówiąc już o tym, czym musimy oddychać. Dobrze, że wreszcie się wzięli za tych wszystkich cwaniaków, którzy palą śmieciami - uważa jeden z mieszkańców osiedla 1000-lecia.

Są jednak tacy, którzy czują się zaniepokojeni, widząc kontrole.

- To jest wszystko fajne i ja rozumiem, że ważna jest jakość powietrza, ale jak to się ma do możliwości finansowej przeciętnego człowieka. Z jednej strony widzę, że latają nad kominami i można dostać mandat, a z drugiej wiem, że nie stać mnie na wymianę pieca i co ja mam zrobić? - pyta pani Krystyna, która mieszka na osiedlu Tumidaj.

Jarocin. Dron nad kominami i patrole antysmogowe - są już efekty ich działań. Policja nakłada mandaty w wysokości 500 zł

Gminny program antysmogowy póki co nie wymusza jednak na nikim wymiany pieca. Patrol smogowy, jeśli zachodziła taka potrzeba w czasie kontroli, udzielał instruktażu, jak i czym palić w każdym piecu - również tym starego typu - tak, aby z komina nie wydostawał się smog.    

Tam jednak, gdzie były sygnały o podejrzeniu palenia odpadami początkowo stosowana była zasada pouczenia i ostrzegania, co grozi w przypadku spalania niewłaściwego paliwa czy odpadów. Później jednak przystąpiono do nakładania kar. W pierwszych miesiącach działania programu antysmogowego naruszenie prawa w tym zakresie udowodniono dwóm osobom, które zostały ukarane mandatami w wysokości 500 zł nałożonymi przez policję.

W ramach programu antysmogowego na terenie gminy Jarocin zostały także zamontowane czujniki jakości powietrza.

- Jest ich więcej niż zakładaliśmy. Początkowo miało ich być 38, a jest 45 - informuje zastępca burmistrza.

Na stronie internetowej jarocin.pl dostępna jest zakładka, gdzie znajduje się mapa wszystkich detektorów wraz z odczytami pomiarów w czasie rzeczywistym.

Jarocin. Dron nad kominami i patrole antysmogowe - są już efekty ich działań. Nie wszystko udało się zrobić, kolejne działania są w planach

Gminny program antysmogowy zakładał jeszcze kilka innych działań, między innymi dokonanie inwentaryzacji źródeł ciepła. Z wyjaśnień jarocińskiego magistratu wynika, że nie została ona wykonana ze względu na ograniczenia związane z trzecią falą pandemii.

- Działania inwentaryzacyjne zostaną wdrożone na terenie gminy w drugiej połowie roku - zapowiada wiceburmistrz Walczak. - Jesteśmy na etapie zbierania danych do mapy obszarów najbardziej narażonych na występowanie smogu. Na tę chwilę mamy jedynie dane z połowy sezonu grzewczego 2020/2021. Dlatego mapa zostanie przygotowana po kolejnym okresie grzewczym - wyjaśnia.

Nie został uruchomiony także zapowiadany formularz zgłaszania potencjalnych źródeł smogu. To narzędzie również ma być dostępne przed następnym sezonem grzewczym.

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (19)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 3 miesiące temu | ocena +4 / -0

  Kierowca

  Leszczyce ...

 • 3 miesiące temu | ocena +4 / -2

  Piotr

  Bez przesady dawniej ludzie mieli zwykle piece i palili co mieli i było dobrze to jak kogoś nie stać na opał lub dobry piec to co ma zrobić za marznąć A tam

 • 3 miesiące temu | ocena +3 / -0

  skład opału

  Zacznijcie od kontroli na składach opału bo tam są dopiero przekręty. Na skład przyjeżdża posortowany węgiel z kopalni odpowiedniej kaloryczności a właściciel po wysypaniu na hałdę na placu bierze ładowarkę i miesza droższy z tańszym węglem /i miałem żeby więcej zarobić. Płaci się prawie tysiąc złotych za tonę a dostaje się proporcje 70/30 węgla z miałem po wysypaniu na podwórko. Dla zwolenników ekogroszku to doczytajcie sobie ale te piece w nazwie nie są Ekologiczne tylko EKONOMICZNE a to różnica.

 • 3 miesiące temu | ocena +4 / -0

  Mieszkaniec

  Zapraszamy do Witaszyc na Kolejową sprawdzić Szanownego Pana Boczka czyli Pana Grześkowiaka z Zakrzewa czym pali u ukrainców

 • 3 miesiące temu | ocena +0 / -0

  MysliwyAdaś

  .....jaki kaliber dobry na drobny??

 • 3 miesiące temu | ocena +0 / -1

  Jarocinianin

  Czytam te wasze komentarze i nie wierzę. Od lat mam "starego kaflaka" palę w nim drewnem i węglem. Latają nade mną, nie mam problemu z kontrolami. Jakoś na dworze nie śmierdzi, a te wasze ekopelety, tak tak eko jak to co robie rano jak wstane. Obecnie nie, ale kiedys wychodząc z domu wielcy przesiębiorcy palili takim syfem, ze oddechu nie można było złapać kolorowe folie, bandówki z siarką itp. Bo przecież to PRZEDSIĘBIORCY trzeba odpad zutylizowac na własną rękę, by nie płacić. Problem nie polega na biednym mieszkańcu, tylko na "złotówach".

 • 3 miesiące temu | ocena +3 / -2

  Paweł

  Według Mnie powinni wpierw przyjść poinformować że będą pobierać próbkę za pomocą drona. A nie robić to po cichu... Ja gdybym zobaczył że coś mi lata nad domem zestrzelił bym to z z wiatrówki. A skąd mam wiedzieć że to eko patrol? czy to nie złodzieje robią zwiady, albo ktoś mnie śledzi czy też nie wpuszczą mi czegoś do komina?.. Po za tym w niektórych przypadkach przy rozpalaniu zawsze się więcej kopci a pózniej to ledwo co widać dym.. Ja akurat palę drewnem sporo też owocowych więc daje ładniejszy zapach więc nie miał bym problemu gdyby do mnie przyszli i powiedzieli że chcą sprawdzić komin :) Ale faktycznie potępiam spalanie śmieci.

 • 3 miesiące temu | ocena +9 / -0

  Jaroslaw

  A to na leszczycach ten dronik widzialem

 • 3 miesiące temu | ocena +4 / -1

  Niedotleniony

  Moi sąsiedzi, którzy palą przez okrągły rok "piecem na wszystko", po waszych artykułach się wycwanili. W razie kontroli przy piecu mają węgiel a syf i śmieci do palenia donoszą z domku gospodarczego obok. Co z tego, że pól osiedla ma gazowe, jak jedna taka osoba truje ich wszystkich.

 • 3 miesiące temu | ocena +6 / -5

  kato

  Moim zdaniem ludziom należy pomóc a nie jeszcze ich dobijać karami

  • 3 miesiące temu | ocena +3 / -1

   Stop smoke

   W większości przypadków, tacy ludzie nie chcą pomocy, bo tak są nauczeni. Zawsze tak palili i mają do tego prawo.

 • 3 miesiące temu | ocena +2 / -0

  Kamil

  Działało to słabo , zlecenia nie były przyjmowane !

 • 3 miesiące temu | ocena +2 / -0

  jarek

  nowe piecie są naprawde eco ludzie nie rozumieją jak dziela komin

 • 3 miesiące temu | ocena +3 / -0

  Mieszkaniec

  A gdzie tak dymi z komina na zdjeciu ?

 • 3 miesiące temu | ocena +2 / -1

  las

  za komuny było oki teraz sa nowo bogadzcy mozgi ryja wszystko na kredyt wielcy panstwo za skarpety w markecie biorą faktury zostawcie wszystko bedzie oki

 • 3 miesiące temu | ocena +3 / -2

  Ferdek

  jak dla mnie kurde kara pieniężna to za mało - do pierdla trucicieli i nie w zawiasach, nie no kurde muszę się napić nie chcę ale muszę

 • 3 miesiące temu | ocena +2 / -0

  Mieszkaniec

  Jeżeli ktoś pali złej jakości opałem to raczej powinni karać składnixe węgla, że sprzedawają złe jakościowo. Nie każdego stać na bajdrozsze ani żeby szybko powymieniać piece. A jak się kupuje na składnicy opał to taki na jaki stać. Jak ktoś wydał raz pieniądze na zakup opału to teraz musi zapłacić drugi raz bo kupił coś co sprzedawali i to nie za małe pieniądze? Śmieszne. Jeżeli rozkopie się jeszcze więcej ulic w Jarocinie to jeszcze bardziej śmieci podrożeją i więcej dronow będzie latać, żeby były pieniądze na te ulicę. Szkoda, że policja tak nie kara tych żuli co codziennie piją w 'parku' na wrocławskiej koło opieki społecznej. Dzień w dzień siedzą z puszkami lub butelkami i jakoś oni nie są tylkalni bo i tak nie zapłacą bo nie mają za co, i jakoś wtedy nikogo nie obchodzi że tam przechodzi się z dzieckiem nawet do południa a tam ławki okupowane przez nawalonych żuli i naplute ze aż odbija się oranżada z komuni człowiekowi.

  • 3 miesiące temu | ocena +2 / -0

   składy opału

   w pełni się zgadzam niech najpierw będą kontrole na składach opału bo stamtąd ludzie kupują i palą tym opałem. Na składach opału są dopiero przekręty. Na skład przyjeżdża posortowany węgiel z kopalnia odpowiedniej kaloryczności a właściciel po wysypaniu na hałdę na placu bierze ładowarkę i miesza droższy z tańszym węglem i miałem żeby więcej zarobić. widziałem tą praktykę nie raz

 • 3 miesiące temu | ocena +4 / -0

  Dron

  I super, skończy się palenie byle czym moi sąsiedzi walą szmaty, pióra, plastiki, gumę no wszystko tylko nie węgiel i drzewo. Nie można powiesić prania ani otworzyć okno.