Gmina Żerków chce stawiać na ekologie. Planuje uruchomić w przyszłym roku pilotażowy program dofinansowania wymiany pieców. Ile będą dopłacać?
Pomysł na powstanie programu zrodził się po złożeniu w trakcie X sesji interpelacji przez wiceprzewodniczącego rady miejskiej Grzegorza Andraszaka, dotyczącej ewentualnego dofinansowywania wymiany źródeł energii cieplnej. - Uważam, że warto stworzyć taki program. Chciałbym więc, aby w przyszłorocznym budżecie zostały zabezpieczone w tym celu odpowiednie środki finansowe - powiedział burmistrz Michał Surma.
Przypomnijmy, że w gminie Żerków od kilku lat funkcjonuje program budowy przydomowych oczyszczalni ścieków. W ramach niego, o pieniądze ubiegać się mogą mieszkańcy miejscowości, w których nie planuje się budowy kanalizacji sanitarnej oraz ci, którzy mieszkają na terenach, gdzie podłączenie do niej jest technicznie utrudnione lub zbyt drogie. Szerzej pisaliśmy o tym TUTAJ.
Gdyby Żerków stworzył własny program wymiany pieców, to byłoby to kolejne działanie na rzecz poprawy stanu środowiska naturalnego w gminie. W tym wypadku zmniejszyłoby ono poziom zanieczyszczenia powietrza, który jest szczególnie wysoki w okresie jesienno-zimowym. Projekt taki wymaga jednak określenia warunków dofinansowania i wskazania, kto może się o nie ubiegać.
Przygotowujemy projekt regulaminu, który będzie musiał zostać zatwierdzony przez radnych. Trzeba dokładnie zastanowić się, jak wyglądałaby dopłata w przypadku domów wielorodzinnych, w których mieszkańcy mają indywidualne piece oraz w przypadku bloków należących do wspólnoty - informuje burmistrz Żerkowa.
O jaką kwotę mogliby się starać mieszkańcy gminy? To również nie jest ustalone. Prawdopodobnie dofinansowanie może wynieść nawet 50 procent zakupu nowego pieca. Jednak ze względu na różnice powierzchni mieszkalnej domów i lokali oraz cen pieców i kotłów gazowych, gmina chce określić maksymalną kwotę dotacji. Pozostaje również do ustalenia kwestia, czy o dopłatę do pieca mogliby starać się właściciele nowo budowanych budynków.
Chcę, aby regulamin był dość prosty. W Polsce istnieje wiele programów, które są bardzo skomplikowane i ci, którzy do nich podchodzą, ostatecznie rezygnują. Zasady przyznawania dofinasowania mają być takie, aby skorzystało z niego jak najwięcej mieszkańców - zapewnia Surma.
Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się. Również w sieci.