reklama

Liceum świętuje 100-lecie patronatu Tadeusza Kościuszki. Młodzież zrobiła przedstawienie o "naczelniku w sukmanie" [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Liceum świętuje 100-lecie patronatu Tadeusza Kościuszki. Młodzież zrobiła przedstawienie o "naczelniku w sukmanie" [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
102
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościW Liceum Ogólnokształcącym w Jarocinie odbyły się dzisiaj (piątek, 20 września) oficjalne obchody 100. rocznicy nadania szkole imienia Tadeusza Kościuszki oraz 105-lecia istnienia polskiej szkoły średniej w naszym mieście. Przy tej okazji rozstrzygnięto kilka konkursów, wręczono odznaczenia i podziękowania oraz odsłonięto tablicę upamiętniającą te wydarzenia.
Reklama lokalna
reklama

Ich inauguracja miała miejsce 31 stycznia w kinie „Echo”. Wtedy to przed seansem filmu „Kos” jeden z uczniów wcielił się w rolę Tadeusza Kościuszki. Przez osiem miesięcy licealiści mieli okazję wziąć udział m.in. w konkursie wiedzy o patronie oraz fotograficznym. W liceum odbył się też konkurs piosenki obcojęzycznej oraz sesja popularno-naukowa poświęcona fenomenowi przywódcy insurekcji.

Zakończenie jubileuszowych obchody trwa aż trzy dni. Rozpoczęły się w czwartek (19 września) otwarciem wystawy jubileuszowej oraz koncertem Orkiestry Salonowej „Moderato” w szkolnej auli. Był też tort i odsłonięcie szabli Kościuszkowskiej, która została zakupiona od kolekcjonera broni i najprawdopodobniej związana jest z dworem w Lutyni. 

Wśród zaproszonych gości większość stanowili absolwenci Liceum Ogólnokształcącego w Jarocinie 

Dzisiaj (piątek, 20 września) w południe w Liceum Ogólnokształcącym im. T. Kościuszki w Jarocinie zorganizowano rocznicową galę. W sali gimnastycznej zasiedli uczniowie oraz zaproszeni goście, z których większość jest absolwentami tej właśnie szkoły. Podkreślali to w swoich wystąpieniach: posłanka Lidia Czechak, starosta Mariusz Stolecki, radny wojewódzki i prezes Banku Spółdzielczego w Jarocinie - Jan Grzesiek, który wspomniał również o tym, że "ogólniak" ukończyła też piątka jego dzieci, wiceburmistrz Radosław Żyto czy przewodnicząca Rady Miejskiej w Jarocinie - Anna Iwicka.

- Myślę, że wszyscy są dumni, że ten ogólniak kończyli. Nazywają się, jak to powiedziała pani dyrektor, "Kościuszkowcami", bo to naprawdę jest duma dla młodzieży, że możecie uczyć się w tej przepięknej, tak ważnej dla naszej społeczności lokalnej, szkole. Taka rocznica to jest zawsze też możliwość podziękowania. Podziękuję zarówno dyrekcji, jak i kadrze nauczycieli, oczywiście tym emerytowanym i tym obecnym za to, że kształtowaliście umysły i za to, że ta szkoła zawsze była mądra. Ona nie tylko uczyła, ale też rozwijała pasję. Mogliśmy się realizować i mogliśmy się spotykać. Ja nie ukrywam, że wielkim sentymentem darzę również tę szkolę, bo na studiówce szłam w pierwszej parze w polonozie z moim mężem. Każdy z nas z tą szkołą może wiązać jakieś wspomnienia. Na pewno te przyjaźnie zostaną na lata. Życzę wam oczywiście satysfakcji, dalszego pięknego, panie dyrektorze, rozwoju szkoły. Widzimy jak wiele osiągnięć, jak dużo udało się szkole osiągnąć, ale oczywiście zawsze ta szkoła podniosiła jak najwyżej swoją poprzeczkę. Wszystkim nauczycielom życzę dużo zdrowia, cierpliwości, pasji i zaangażowania w wychowanie naszej młodzieży - mówiła posłanka Lidia Czechak.       

Szczególnie wspominana była wieloletnia dyrektor placówki i radna powiatowa, Bronisława Włodarczyk, która zmarła na krótko przed obchodami 100-lecia istnienia liceum, które miały miejsce 5 lat temu. Wydarzenia z tego czasu, który minął od poprzedniego jubileuszu przedstawiono w formie prezentacji multimedialnej, z której można było dowiedzieć się m.in. o sukcesach uczniów, ale również o tym, jak placówka radziła sobie w trudnym okresie pandemii. 

Po bardzo długich oficjalnych przemówieniach oraz złożeniu życzeń na ręce dyrektora Marka Tyrakowskiego odbyło się podsumowanie i wręczenie nagród zwycięzcom poszczególnych konkursów poświęconych patronowi liceum - Tadeuszowi Kościuszce. Osobom wspierającym i sponsorom jubileuszu wręczono jako podziękowanie miniaturki szabli "Kościuszkówki". Była to także okazja, aby trzem nauczycielom przekazać odznaczenia "Zasłużony dla Województwa Wielkopolskiego". Medalami na wniosek starosty jarocińskiego wyróżniono: Iwonę Pietras, Danutę Durczak-Karlińską oraz Macieja Dolatę. Uroczyście odsłonięta została również tablica, która będzie upamiętniać jubileusz.      

Po części oficjalnej można było zobaczyć przedstawienie opowiadające o "naczelniku w sukmanie" przygotowane przez uczniów, w którym wystąpił również chór licealny pod dyrekcją Agnieszki Sobczak. Przygotowania do niego trwały wiele miesięcy, ale efekt był imponujący. 

Wyniki konkursów

"Tadeusz Kościuszko w obiektywie młodego pokolenia" 

Szkoły podstawowe

  • Stanisław Sytek - Niepubliczna Szkoła Podstawowa im. T. Kościuszki w Jarocinie (opiekun Anna Zakrzewska)
  • Zuzannna Witkowska - Szkoła Podstawowa im. T. Kościuszki w Kwilczu (opiekun Monika Pestka-Lehman)
  • Korneliusz Michalski - Szkoła Podstawowa im. T. Kościuszki w Jezierzycach Kościelnych (opiekun Izabela Maciejewska)
Szkoły ponadpodstawowe

  • Kamil Mikołajczak - Liceum Ogólnokształcące im. T. Kościuszki w Jarocinie
  • Maja Kasprzak - II Liceum Ogólnokształcące im. T. Kościuszki w Kaliszu (opiekun Katarzyna Bednarek)
  • Melania Majdańska - II Liceum Ogólnokształcące im. T. Kościuszki w Kaliszu (opiekun Katarzyna Bednarek), Klaudia Matecka - Liceum Ogólnokształcące im. T. Kościuszki w Jarocinie 
"Poznaj naszego patrona. Tadeusz Kościuszko bez tajemnic"

Szkoły podstawowe

  • Karolina Jańczak i Otylia Fabisiak - Szkoła Podstawowa w Jaraczewie (opiekun Jarosław Podkówka)
  • Kamila Krause i Matylda Krawczyk - Szkoła Podstawowa w Górze (opiekun Elżbieta Kasprzak)
  • Julia Cichy i Marta Mąka - Niepubliczna Szkoła Podstawowa im. T. Kościuszki w Jarocinie (opiekun Janusz Cieślak)
Szkoły ponadpodstawowe

  • Dorota Przybylska i Borys Marek - Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Jarocinie (opiekun Marta Jankowiak)
  • Stanisław Gładczak i Nikodem Handke - Zespół Szkół Przyrodniczo-Biznesowych w Tarcach (opiekun Andrzej Śrama)
  • Agnieszka Muc i Aleksandra Rzepecka - Zespół Szkół Przyrodniczo-Biznesowych w Tarcach (opiekun Andrzej Śrama)
"Żywe obrazy" - odtworzenie portretu Tadeusza Kościuszki lub kobiety związanej z jego życiem (brali w nim udział tylko uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki w Jarocinie)

  • Klaudia Borowińska - za postać babki Barbary z Blewskich Kościuszkowej
  • Joanna Owczarska - za wcielenie się w postać Tadeusza Kościuszki (zwycieżyła również w głosowaniu uczniów i zdobyła Nagrodę Publiczności)
  • Maria Górecka - za upodobnienie się do ukochanej Tadeusza Kościuszki - Ludwiki Sosnowskiej

Na zakończenie obchodów 100. rocznicy nadania patrona i 105-lecia polskiej szkoły średniej zagra "Luxtorpeda"

Jutro (sobota 21 września) z okazji podwójnego jubileuszu zaplanowano akustyczny koncert  zespołu "Luxtorpeda", na który szkoła zapraszała szczególnie swoich absolwentów. Na początek w sali gimnastycznej (godz. 18.00-19.30) wystąpią uczniowie, którzy zostali wyłonieni w trakcie konkursu muzycznego "W samo południe w LO". Gwiazda pojawi się o godz. 20.00. Na zakończenie, od godz. 22.00 zaplanowano disco party w stylu lat '80 i '90, które poprowadzi DJ Quiz. Bilety na to wydarzenie kosztowały 150 zł. 

ZOBACZ RÓWNIEŻ

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama