Jak co roku Zespół Perspektywy opublikował rankingi szkół średnich. Wyróżnionych w nim zostało 1000 najlepszych liceów i 500 najlepszych techników:
Od 26 lat z satysfakcją pokazujemy szkoły, w których warto się uczyć. I nie chodzi tylko o czołową piętnastkę najlepszych liceów oraz dziesiątkę najlepszych techników, które honorujemy podczas gali rankingu. Z tabel, które publikujemy, można odczytać znacznie więcej: która szkoła od lat utrzymuje wysoką formę, która spada, a która wspina się coraz wyżej. Mamy w tegorocznym zestawieniu tradycyjnych prymusów i liczne grono zupełnie nowych liderów. Szczerze podziwiamy szkoły od lat utrzymujące wysoką formę, ale szczególnie się cieszymy, gdy w czołówce rankingu pojawiają się „nowi”, bo to dowód, że wytrwała praca nauczycieli i uczniów przynosi wspaniałe efekty, że wciąż są w polskich szkołach ambitni pedagodzy, którym chce się pracować - – mówi Waldemar Siwiński, prezes Perspektywy Press, twórca polskich rankingów edukacyjnych i kierownik Rankingu Liceów i Techników.
Nowy Ranking Perspektyw. Jakie jest kryterium przyznawania punktów rankingowych?
Dla obu rankingów komisja ustaliła odpowiednie kryteria. W przypadku liceów są to wyniki z matur zarówno z przedmiotów obowiązkowych (30%), jak i przedmiotów dodatkowych (45%) oraz sukcesy uczniów w olimpiadach (25%)
Z kolei w przypadku techników mamy cztery kryteria:
- wyniki matur z przedmiotów obowiązkowych (20%)
- wyniki matur z przedmiotów dodatkowych (30%)
- sukcesy uczniów w olimpiadach (20%)
- wyniki egzaminu zawodowego (30%)
Kto w tym roku Wygrał Ranking Perspektyw?
W kategorii liceów najlepsze okazało się warszawskie XIV Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica. Na drugim miejscu znalazło się V LO im. Augusta Witkowskiego w Krakowie. Z kolei podium uzupełniło XIII Liceum Ogólnokształcące w Szczecinie.Tymczasem w kategorii techników najlepsze jest Technikum Nowoczesnych Technologii im. Jana Pawła II w Kleszczowie. Na podium znalazły się także Technikum Mechatroniczne nr 1 im. Piotra Drzewieckiego w Warszawie oraz lubelskie Technikum Elektroniczne im. Obrońców Lublina 1939 r.
Jak jarocińskie szkoły wypadły w Rankingu Perspektyw?
W pięćsetce najlepszych liceów znalazła się tylko jedna jarocińska szkoła - Liceum Ogólnokształcące nr 1 im. Tadeusza Kościuszki. Placówka ta otrzymała 46,94 punktu, co dało jej 454 miejsce w skali całego kraju i odznakę srebrnej szkoły. Dla „Ogólniaka” jest to spory awans, bowiem w rankingu z 2023 roku zajął on 631 miejsce. W klasyfikacji województwa wielkopolskiego LO nr 1 zajęło czterdzieste miejsce.
- Bardzo się cieszymy, że jesteśmy w tym rankingu już od wielu lat. Po zeszłorocznej brązowej odznace, tym razem mamy znaczący awans i srebrną tarczę. W zestawieniu ogólnopolskim jesteśmy wyżej o blisko 180 pozycji. Na pewno wpływ na to miała bardzo dobrze zdana matura na poziomie podstawowym i wiele przedmiotów na poziomie rozszerzonym. Do tego mieliśmy dwóch olimpijczyków w finale centralnym w Warszawie - wylicza Marek Tyrakowski, dyrektor Liceum Ogólnokształcącego w Jarocinie.
I dodaje:
- Miejsce w rankingu jest swego rodzaju wyznacznikiem pracy szkoły, tego, czy dobrze przygotowujemy naszą młodzież do studiów. Raz jeszcze powtórzę, że bardzo się cieszymy, że jesteśmy w tym rankingu, choć nie jest to dla nas celem samym w sobie.
W klasyfikacji województwa wielkopolskiego znalazło się także LO nr 3 w Jarocinie, które jest częścią Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 1 im. Powstańców Wielkopolskich w Jarocinie i zajęło ono 103. miejsce w skali wojewódzkiej. Na skalę krajową przełożyło się to na miejsce powyżej tysięcznego. Jest to jednak i tak lepsza pozycja, gdyż w zeszłym roku tej szkoły w kategorii liceów Rankingu Perspektyw nie było wcale.
Z kolei Technikum nr 1 w Jarocinie, które reprezentuje ZSP 1, zajęło 53. miejsce w Wielkopolsce, ale jest to poniżej 500 miejsca w skali kraju podobnie jak w roku 2023.
W województwie wielkopolskim najlepszym liceum VIII LO im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (21. miejsce w skali całego kraju). Z kolei miano najlepszego wielkopolskiego technikum przypadło Technikum Komunikacji w Poznaniu (7. miejsce w skali całego kraju).
Jak oceniacie pozycje naszych szkół? Dajcie znać w komentarzach!
CZYTAJ TAKŻE:
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.