Reklama

Liceum ma 100 lat. ZOBACZ, jak świętowano jubileusz [DUŻO ZDJĘĆ, WIDEO]

Opublikowano: ndz, 15 wrz 2019 15:06
Autor:

Liceum ma 100 lat. ZOBACZ, jak świętowano jubileusz [DUŻO ZDJĘĆ, WIDEO] - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Zakończyły się czterodniowe obchody 100-lecia polskiej szkoły średniej w Jarocinie. Czas spotkania w murach liceum był okazją do wspomnień, ale i do wielu wzruszeń.

 

 

Historię powstania gimnazjum i liceum ogólnokształcącego przybliżył dyrektor Marek Tyrakowski. W swoim wystąpieniu wspomniał o zmarłej niedawno emerytowanej dyrektorce Bronisławie Włodarczyk, która kierowała szkołą przez 25 lat. Wcześniej, podczas mszy św. o tej wyjątkowej postaci w dziejach "ogólniaka" wspomniał również ksiądz biskup Damian Bryl, biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej. Eucharystię koncelebrował z innym absolwentem liceum - ojcem Justynem Krzysztofem Berusem.

 

Dyrektor Tyrakowski podkreślił, że pani Bronisława bardzo chciała uczestniczyć w zjeździe z okazji 100-lecia liceum i do samego końca była zaangażowana w jego organizację. Wspomniał również, że wieloletnia dyrektorka na pewno nie chciałaby, aby jej pamięć uczczono minutą ciszy, dlatego zamiast niej rozbrzmiewała piosenka Edith Piaf. Zebrani uczcili pamięć długimi oklaskami na stojąco. Wśród składających życzenia było też dwóch absolwentów "ogólniaka" - starosta Lidia Czechak i wiceburmistrz Robert Kaźmierczak, który zamiast odczytać list skierowany przez burmistrza pozwolił sobie na krótkie wspomnienia z czasów nauki.

 

Przy tej okazji wręczono jubileuszowe pamiątki zaproszonym gościom, przedstawicielom rad rodziców, byłym dyrektorom i sponsorom uroczystości. W zjeździe wzięło udział około 800 osób. W 100-letnich dziejach szkoły jej mury opuściło 26 tysięcy absolwentów. Na sobotniej uroczystości najstarszymi uczestnikami byli maturzyści z 1953 roku: Emilia Zdrojowa, Barbara Siwińska i Henryk Dąbrowski. Wspomnienia odżyły się nie tylko w czasie spotkań w szkolnych salach, ale również i podczas wspólnego obiadu, który zorganizowano w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Jarocinie. W ramach materiałów zjazdowych każdy uczestnik otrzymał monografię poświęconą "ogólniakowi". Promocja książki odbyła się trzy dni wcześniej, podczas inauguracji czterodniowych obchodów. 

 

W sobotę wieczorem absolwenci bawili się na balu w sali gimnastycznej liceum. Wcześniej z okazji jubileuszu odbył się m.in. koncert zespołu "Kobranocka". Obchody uświetniła również Orkiestra Reprezentacyjna Sił Powietrznych z Poznania. Żołnierze z 16. Jarocińskiego Batalionu Remontu Lotnisk uczestniczyli również w Apelu Poległych, który odbył się na placu przed budynkiem szkoły.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE