Wyjście na trasę Ekstremalnego Różańca i procesję różańcową do figury Matki Bożej znajdującej się przy ul. Kasztanowej poprzedziła msza św. w kościele św. Marcina w Jarocinie. Odprawił ją ksiądz prałat Dariusz Matusiak, który później przewodniczył również modlitwie na osiedlu. Do północy w świątyni trwała adoracja Najświętszego Sakramentu, którą prowadzili członkowie grup parafialnych: Żywego Różańca, Sympatycy Radia Maryja, Bractwo Adoracji Najświętszego Sakramentu, Apostolstwo Dobrej Śmierci, Grupa św. Ojca Pio i Grupa św. Michała Archanioła. Wyjątkowo trudne warunki pogodowe - zimno, deszcz i wiatr - sprawiły, że udział w obu formach nabożeństwa stanowił spore wyzwanie. Ludzie podejmowali ten trud w różnych prywatnych intencjach, ale również jako dziękczynienie za otrzymane łaski.
Rozważali tajemnice Ekstremalnego Różańca w Jarocinie, Witaszycach i Golinie
W kazaniu ksiądz Matusiak podkreślił, że to modlitwa pozwala człowiekowi stanąć w prawdzie przed Bogiem. Przywołał również słowa świętego papieża Jana Pawła II: „Różaniec to moja ulubiona modlitwa! Taka wspaniała! Wspaniała w jej prostocie i jej głębi. W tej modlitwie powtarzamy po wielokroć słowa, które Dziewica Maryja usłyszała od Archanioła i od swej kuzynki, Elżbiety. Na tle słów: „Zdrowaś Maryja” dusza uzmysławia sobie zasadnicze wydarzenia, tajemnice z życia Jezusa Chrystusa… Modlitwa tak prosta i tak bogata. Z głębi mojego serca zachęcam wszystkich do jej odmawiania.” Proboszcz zacytował również słowa z objawień Maryjnych, w których Matka Boża zachęcała do odmawiania różańca, obiecując w zamian liczne łaski.
- Dziś jesteśmy tutaj, bo chcemy podjąć tę modlitwę w czasie Ekstremalnego Różańca i procesji różańcowej do figury Matki Bożej na ulicy Kasztanowej. Chcemy podjąć ten trud, wysiłek nie po to, aby się sprawdzić, ale po to, aby się przemienić. Wszyscy, którzy modlą się na różańcu nie mają wątpliwości, że to piękna i cenna modlitwa, która może nam towarzyszyć każdego dnia. I że to modlitwa, która czyni cuda - mówił w kazaniu ksiądz prałat Dariusz Matusiak.
Na indywidualne pokonanie trasy o długości 20 km zdecydowało się około 20 osób. Z Jarocina wyruszyli do kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Witaszycach. Dalej trasa prowadziła do Goliny, do sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia i z powrotem do Jarocina, do kościoła Matki Bożej Fatimskiej w Jarocinie. Rozważanie tajemnic kończyło się w kościele św. Marcina. W takiej formie nabożeństwo zostało zorganizowane już po raz szósty. Odbyło się nawet w czasie pandemii. Nieco więcej było uczestników procesji różańcowej, która przeszła przez parku na ul. Kasztanową. Przy znajdującej się tam figurze Matki Bożej odmówiono pozostałe tajemnice. Modlitwa zakończyła się błogosławieństwem.
Organizatorem Ekstremalnego Różańca jest Akcja Katolicka parafii św. Marcina. To jej członkowie po raz pierwszy w 2018 roku przygotowali trasę. Sam pomysł takiej formy modlitwy pojawił się w Polsce przez analogię Ekstremalnej Drogi Krzyżowej, której inicjatorem był ksiądz Jacek Stryczek, były prezes Stowarzyszenia "Wiosna" w Krakowie, które jest odpowiedzialne również za ogólnopolską akcję "Szlachetna Paczka".
Różaniec nie tylko ekstremalny. Godziny nabożeństw różańcowych w jarocińskich parafiach
Nabożeństwa różańcowe organizowane są przez cały miesiąc we wszystkich parafiach. Ta tradycja związana jest z bitwą morską, która miała miejsce 7 października 1571 roku w okolicach Lepanto w Zatoce Korynckiej. Starły się w niej flota chrześcijańska i turecka, a zwycięstwo zatrzymało inwazję muzułmanów na Europę. Papież Pius V, który wcześniej wzywał do odmawiania różańca i organizowania procesji różańcowych z wdzięczności ustanowił 7 października świętem Matki Bożej Różańcowej. W roku 1885 papież Leon XIII polecił odmawiać Różaniec przez cały październik i wprowadził do Litanii Loretańskiej wezwanie „Królowo różańca świętego, módl się za nami”.
- Chrystusa Króla - nabożeństwa różańcowe dla dzieci od poniedziałku do piątku o 17.00, dla młodzieży i dorosłych codziennie o 6.30 i 18.00
- Matki Bożej Fatimskiej - od poniedziałku do piątku po mszy św. wieczornej o godz. 18.00, w soboty o godz. 17.30 i w niedziele o godz. 15.30
- św. Antoniego Padewskiego - od poniedziałku do soboty o godz. 18.00, w niedziele o godz. 16.00
- św. Marcina - różaniec dla dzieci o godz. 17.30, a dla młodzieży i starszych o godz. 18.30 w kościele św. Jerzego
Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.