Specjalna msza św. dla osób starszych i cierpiących odprawiona zostanie w dwóch jarocińskich parafiach. U franciszkanów Eucharystia rozpocznie się w dolnym kościele o godz. 10.00.
Z kolei parafia św. Marcina w Jarocinie przeniosła obchody Dnia Chorego z wtorku na sobotę (15 lutego). Mszę w intencji osób ciepiących, zarówno fizycznie, jak i psychicznie, zaplanowano na godz. 9.00. Po niej odbędzie się spotkane w Kawiarence Józefa, znajdującej się przy ul. św. Ducha 20.
W trakcie tych Eucharystii udzielany będzie Sakrament Namaszczenia Chorych oraz specjalne błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.
Obchody Dnia Chorego w ramach Roku Jubileuszowego w diecezji kaliskiej odbędą się w bazylice św. Jana Chrzciciela w Krotoszynie, czyli w kościele jubileuszowym, z którego nawiedzeniem związany jest specjalny odpust.
Program diecezjalnych obchodów:
- godz.10.00 - konferencja i okazja do spowiedzi
- godz.10.30 - msza św. z sakramentem namaszczenia chorych, a po Eucharystii spotkanie przy kawie i herbacie
W archidiecezji poznańskiej mszę św. w intencji chorych sprawować będzie w niedzielę (16 lutego) biskup pomocniczy Grzegorz Balcerek. Eucharystia rozpocznie się o godz. 13.30 w parafii Matki Bożej Bolesnej w Poznaniu. Po Mszy świętej Caritas zaprasza na poczęstunek do sali parafialnej. Dzień wcześniej, w sobotę 15 lutego w godz. 10.00-13.00, Caritas Archidiecezji Poznańskiej organizuje tzw. białą sobotę. W Katolickiej Szkole Podstawowej im. św. Stanisława Kostki w Poznaniu (ul. Głogowska 92) można będzie skorzystać z konsultacji z wieloma specjalistami oraz wykonać podstawowe badania.
Sakrament Namaszczenia Chorych to nie Ostatnie Namaszczenie
Sakrament Namaszczenia Chorych dawniej był błędnie określany jako Ostatnie Namaszczenie, podczas gdy ma to być umocnienie ducha i ciała tych, którzy ze względu na chorobę czy podeszły wiek poważnie niedomagają, a nawet są bliscy śmierci. Sakrament ten można także przyjąć wiele razy np. przy ponownym zachorowaniu, nasileniu trwającej już choroby czy przed poważną operacją. Dotyczy to zarówno osób, które cierpią fizycznie, jak i psychicznie.
Jeśli nastąpił zgon, sakramentu się nie udziela. W przypadku, gdy zachodzi wątpliwość, udziela się go warunkowo, dodając do formuły sakramentalnej słowa: „Jeśli żyjesz". Są to jednak zawsze sytuacje wyjątkowe, np. podczas wypadku, kiedy jeszcze lekarz nie stwierdził zgonu.
Olej Chorych, którym po specjalnej modlitwie namaszcza się czoło i obie dłonie od wewnątrz, czyniąc znak krzyża, biskup konsekruje w czasie Mszy Krzyżma Świętego, odprawianej w Wielki Czwartek przed południem. Osoby, które chcą przyjąć ten sakrament w parafiach podczas mszy św. sprawowanych specjalnie w intencji chorych i cierpiących, proszone są o przyniesienie kartek z imieniem, nazwiskiem i adresem, ponieważ ten fakt odnotowywany jest w dokumentach parafialnych.
ZOBACZ RÓWNIEŻ
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.