Jubileusz na 2025 rok został ogłoszony bullą "Spes non confundit" papieża Franciszka w maju zeszłego roku. Rozpoczął się 24 grudnia 2024 roku od otwarcia Drzwi Świętych w bazylice św. Piotra w Rzymie. Na poziomie diecezji oficjalne uroczystości inauguracyjne odbyły się w ostatnią niedzielę grudnia i potrwają do 28 grudnia. Jubileuszowe obchody w Rzymie zakończą się 6 stycznia 2026 roku.
Hasło wydarzenia brzmi "Pielgrzymi nadziei". Tematyka
jubileuszu - nadzieja i pielgrzymowanie - zachęca wiernych do odkrywania radości płynącej ze spotkania z Chrystusem. „Z Jezusem nadzieja nie zawodzi, a nasze życie może być pełne sensu, nawet w najciemniejszych chwilach” - mówił papież Franciszek podczas otwarcia Drzwi Świętych.
Oficjalną maskotką Roku Jubileuszowego została niebieskowłosa dziewczynka - pielgrzym o imieniu Luce. Podczas Roku Jubileuszowego odbędą się kanonizacje dwóch błogosławionych: Karola Acutisa (podczas Dnia Młodzieży) oraz bł. Piotra Jerzego Frassatiego (podczas Dnia Dzieci).
W diecezji kaliskiej wśród piętnastu jubileuszowych świątyń - podobnie jak w Roku Jubileuszowym 2000 - znalazło się również
sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Golinie. Z najbliższych Jarocinowi miejsc jest też bazylika mniejsza św. Jana Chrzciciela w Krotoszynie. Dodatkowo biskup kaliski Damian Bryl ustanowił także miejsce jubileuszowe na Kobylej Górze, gdzie 25 lat temu ustawiono Krzyż Jubileuszowy.
W archidiecezji poznańskiej taką możliwość mamy m.in. na Świętej Górze w Gostyniu. Wśród 19 wyznaczonych kościołów jubileuszowych znajdują się również sanktuarium Maryjne w Borku oraz bazylika w Środzie Wlkp.
Zgodnie z normami Penitencjarii Apostolskiej dar odpustu zupełnego dla siebie lub zmarłego będą mogli otrzymać wszyscy wierni spełniający następujące warunki:
- trwanie w stanie łaski uświęcającej i wykluczenie wszelkiego przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, po przystąpieniu w czasie Roku Jubileuszowego do sakramentu pokuty i pojednania oraz przyjęcie Komunii św.
- modlitwa zgodnie z intencjami papieża,
- udanie się na pielgrzymkę do dowolnego świętego miejsca jubileuszowego i udział w celebracji mszy św. lub innym nabożeństwie liturgicznym,
- nawiedzenie kościoła lub miejsca jubileuszowego połączone z chwilą adoracji eucharystycznej lub pobożnym rozmyślaniem, zakończonych modlitwą „Ojcze nasz”, Wyznaniem wiary i modlitwą do Najświętszej Maryi Panny.
Dar
odpustu można uzyskać w ciągu dnia dwukrotnie, zachowując powyższe warunki, jednak z intencją ofiarowania drugiego odpustu za zmarłego, co wiąże się z przystąpieniem drugi raz tego samego dnia do Komunii Świętej podczas mszy św.
Wierni, którzy z ważnych powodów nie będą mieli możliwości uczestniczenia w uroczystych nabożeństwach czy pielgrzymkach, będą mogli uzyskać odpust jubileuszowy na tych samych warunkach, jeśli odmówią we własnym domu lub w miejscu, gdzie przebywają, modlitwę "Ojcze nasz", "Wyznanie wiary" oraz inne modlitwy zgodne z intencjami Roku Świętego, ofiarowując jednocześnie w tej intencji swoje cierpienia lub trudności życiowe.
Co wiadomo o sanktuarium w Golinie?
Pod koniec zeszłego roku w mediach pojawiła się informacja, że sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Golinie, do którego co roku - na przełomie sierpnia i września -
pielgrzymują mieszkańcy Ziemi Jarocińskiej, jest najstarszym zachowanym w całości kościołem w Polsce. Została zbudowana w latach 1334-1335, czyli w pierwszym rok panowania Kazimierza Wielkiego. Zdaniem specjalistów unikalne jest też wykonanie kościoła z potężnych bloków dębowych pozyskanych z drzew w wieku 250-300 lat. W opinii dendrologa prof. Tomasza Ważnego z Torunia, nie jest ona jednak dziełem lokalnego cieśli, ale stwierdzenie tego wymaga dalszych badań przez specjalistów od konstrukcji drewnianych. Ustalenia wymaga również to, gdzie w XIV w. - na wylesionej w znacznym stopniu Wielkopolsce - zachował się nienaruszony kompleks leśny, ponieważ dęby pochodzą z całą pewnością z pierwotnego lasu. Datę ścięcia drzew szacuje się na lato 1334 r.
Parafia w
Golinie nosi wezwanie św. Andrzeja Apostoła, ale jest uznanym sanktuarium Maryjnym. W ołtarzu głównym znajduje się bowiem słynący łaskami obraz Matki Bożej Pocieszenia z drugiej poł. XVII w. Koronacja odbyła się 23 sierpnia 1970 r. Dokonał tego Prymas Polski - kard. Stefan Wyszyński w obecności metropolity poznańskiego abp. Antoniego Baraniaka, biskupów, licznie zgromadzonego duchowieństwa oraz rzeszy miejscowych wiernych. Od 2021 r. kustoszem sanktuarium jest ksiądz Grzegorz Stachurski.
Kościół w Golinie dzięki zaangażowaniu miejscowego stowarzyszenia "Nasza Wspólnota" przeszedł gruntowny remont zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz. Na ten cel udało się pozyskać środki z różnych źródeł. Według szacunków zarządu było to ponad 40 projektach na sumę ponad 5 mln zł. W czerwcu została podpisana kolejna umowa, tym razem na udzielenie dotacji na kwotę 931 tys. zł, którą powiat jarociński pozyskał z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków - nabór II. Dzięki powyższym środkom przeprowadzone zostaną dalsze prace konserwatorskie i restauratorskie w nawie głównej. Prowadzi je podobnie, jak w przypadku poprzednich, Pracownia Art-Kons Monika Rzegocińska-Wiącek z Ostrowa Wlkp. Pod koniec października w
Golinie miała miejsce wyjątkowa uroczystość - wprowadzenie relikwii św. Jana Pawła II.
ZOBACZ RÓWNIEŻ
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.