Reklama

Gminne spółki podnoszą ceny swoich usług. A to nie koniec. Co nas czeka po nowym roku?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Zdjęcie poglądowe

Gminne spółki podnoszą ceny swoich usług. A to nie koniec. Co nas czeka po nowym roku? - Zdjęcie główne

Gminne spółki podnoszą ceny swoich usług. A to nie koniec. Co nas czeka po nowym roku? | foto Zdjęcie poglądowe

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Gminne spółki w Jarocinie podnoszą ceny swoich usług. A to nie koniec. Co nas czeka po nowym roku?

Reklama

Dlatego w obliczu lawinowego wzrostu cen i inflacji ich koszty również rosną z miesiąca na miesiąc.

Co to oznacza dla mieszkańców? Co już zdrożało, a co będzie więcej kosztowało w najbliższym czasie. Ile zapłacimy za wodę, ścieki, śmieci i bilety autobusowe? O to pytamy władze firm komunalnych i burmistrza, który reprezentuje wlaściciela w spółkach. 

Gminne spółki w Jarocinie już wprowadziły podwyżki. Bilety autobusowe zdrożały nawet o ponad 40%

Jarocińskie Linie Autobusowe wprowadziły podwyżkę w marcu tego roku [więcej na ten temat czytaj TUTAJ]. Ceny niektórych biletów autobusowych wzrosły o ponad 40%. 

Jak podaje JLA bilety jednorazowe miejskie zdrożały wówczas średnio o 10%, a gminne o 14%. Natomiast w przypadku biletów miesięcznych miejskich nastąpiła podwyżka o 20% a w ptzypadku tras gminnych nawet o 44%.

Prezes spółki Maciej Zegar przyznaje, że koszty rosną, ale po analizie przeprowadzonej w sierpniu - przed rozpoczęciem roku szkolnego, spółka przyjęła nie zmienione stawki.

- Z tym, że nie wiem, jakie będą ceny paliw i energii po nowym roku - przyznaje prezes Maciej Zegar. - Jeśli chodzi o energię, to jesteśmy, jako spółka, samowystarczalni. Mamy panele fotowoltaiczne i pompy ciepła, które nam się doskonale sprawdzają. Dlatego zaoszczędziliśmy na energii. Jeśli chodzi o cenę paliwa, to już jest poza nami. Rok do roku ta cena wzrosła na litrze z 4.20 zł do 6.70 zł. A autobusy nie palą, jak samochody osobowe 5 litrów, tylko 30. Dlatego, jeśli będą dalsze podwyżki cen paliw, będziemy musieli się zastanowić nad zmianą opłat za bilety - stwierdza szef JLA

Maciej Zegar zwraca uwagę na pozytywną dla spółki tendencję.

- Zauważyliśmy wzrost sprzedaży biletów dla młodzieży szkolnej. Myślę, że jest to spowodowane wzrostem cen paliw. Jeśli rodzice mają zatankować cztery samochody, które są w domu, to wolą dziecku kupić bilet autobusowy - mówi Maciej Zegar.   

Prezes Jarocińskich Linii Autobusowych już teraz ma dla mieszkańców dobrą wiadomość.

- Od nowego roku wprowadzamy darmową komunikację na terenie maista Jarocina [więcej szczegółów TUTAJ]. Była to jedna z obietnic wyborczych burmistrza Adama Pawlickiego i teraz zostanie spełniona - informuje Maciej Zegar. 

Gminne spółki już wprowadziły podwyżki - w Jarocin Sport też nie małe

Niedawno w Jarocinie pojawiły się niepotwierdzone informacje, że zimą, basen ze względu na koszty może przestać funckjonować. To informacje nieprawdziwe, ale podwyżki są faktem. 

- Byliśmy zmuszeni wprowadzić podwyżki z powodu wzrostu kosztów i inflacji. Trzeba jednak zaznaczyć, że nie są one adekwatne, bo gdybyśmy chcieli pokryć rzeczywisty wzrost kosztów dla spółki, to na przykład basen powinien kosztować znacznie więcej - wyjaśnia Łukasz Stachowiak, dyrektor w gminnej spółce Jarocin Sport.

Okazuje się, że wzrost cen za usługi, między innymi w aquaparku, kręgielni i hotelu nie jest wcale taki mały. Nowe ceny obowiązują od września i są wyższe od dotychczasowych od 15 do 20%. 

-  Nasi klienci za takie podstawowe, standardowe wejście płacą teraz 23 złote - wyjaśnia dyrektor Łukasz Stachowiak.

I zapewnia, że stawki opłat pozostaną na obecnym poziomie do końca roku.

- Nie planujemy podwyżek w bieżącym roku. Natomiast, co będzie od nowego roku, nie możemy na tą chwilę sprecyzować - dodaje dyrektor Jarocin Sport

PWiK w Jarocinie - droższa woda i ścieki

Ostatnią podwyżkę opłat za wodę i ścieki Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji w Jarocinie wprowadziło w styczniu. Wzrosły one o 7%.

- To pierwsza i jedyna podwyżka od 8 lat pełnienia funkcji burmistrza przez Adama Pawlickiego. Utrzymanie cen na tym samym poziomie przez 8 lat, było możliwe poprzez rozwój inwestycyjny spółki - podkreśla Marcin Jantas, prezes PWiK-u. - Pomimo utrzymania cen na tym samym poziomie przez 8 lat, przychody spółki wzrosły o 14 milionów złotych, co stanowi 70-procentowy wzrost. Nowi klienci, w szczególności zakłady przemysłowe, zapewniające nam dodatkowe przychody, przyczyniły się do tego, że przez 8 lat mogliśmy sobie pozwolić na to, aby nie było podwyżek dla mieszkańców - dodaje Jantas.

Jego zdaniem „gdyby nie wykonane przez PWiK inwestycje, mieszkańcy płaciliby dzisiaj o 50% więcej za wodę i ścieki”.

Marcin Jantas przyznaje, że jeśli chodzi o najbliższą przyszłość, trudno cokolwiek wyrokować z uwagi na brak wiedzy odnośnie cen energii elektrycznej w roku 2023.

- W przypadku 5-krotnego wzrostu cen energii - a takie są dzisiejsze notowania na przyszły rok, o 10 milionów złotych wzrosłyby koszty naszej spółki związane z zakupem energii, co mogłoby spowodować wzrost cen za wodę i ścieki. To jednak wymagałoby zgody regulatora, czyli Wód Polskich, który zatwierdza taryfę - stwierdza szef PWiK-u.

Gminne spółki już wprowadziły podwyżki - drożej za śmieci, na cmentarzu i targowisku

W Wielkopolskim Centrum Recyklingu (dawne ZGO) w tym roku nastąpiły dwie zmiany cenników. Podwyżki nastąpiły w kwietniu oraz we wrześniu.

Wzrost cen za odpady komunalne niesegregowane (zmieszane) wyniósł 3,8% w stosunku do cen z roku poprzedniego.

Zarząd spółki WCR zapewnia, że do końca 2022 roku nie planuje kolejnej zmiany cenników.

Od kwietnia drożej jest także na cmentarzu komunalnym w Jarocinie, którym zarządza Zakład Usług Komunalnych. Prezes tej gminnej spółki - Marcin Leśniak, co prawda nie przewiduje już podwyżek w tym roku, ale o tym, co będzie w przyszłym, woli się nie wypowiadać.   

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy