Reklama

W Witaszycach powstała instalacja fotowoltaiczna

Opublikowano: ndz, 4 lip 2021 10:00
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W Witaszycach powstała instalacja fotowoltaiczna. PWiK po raz pierwszy zainwestowało w odnawialne źródła energii. Zobacz dlaczego było to potrzebne.

Reklama

Na terenie Stacji Uzdatniania Wody w Witaszycach powstała instalacja fotowoltaiczna o mocy blisko 175 kWp. Produkowana energia będzie wykorzystywana na potrzeby własne stacji.

Pierwsza taka inwestycja

Jest to pierwsza tego typu inwestycja Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Jarocinie w zakresie odnawialnych źródeł energii. Panele fotowoltaiczne na terenie Stacji Uzdatniania Wody w Witaszycach zostały zamontowane w systemie wolnostojącym, niedaleko budynku stacji. Działka w Witaszycach znajduje się na wysokości około 132 m n.p.m. i charakteryzuje się średnimi, jak na Polskę, warunkami nasłonecznienia. Instalacja fotowoltaiczna zajmuje powierzchnię ok. 900 m2. Zamontowano na niej 530 sztuk paneli fotowoltaicznych o minimalnej mocy indywidualnej 330 kWp. Szacuje się, że roczna produkcja energii elektrycznej powinna wynieść około 164 MWh.

Kto podjął się dokonania przedsięwzięcia?

Inwestycję wykonała firma Eko Power Energia z Zakrzewa. Wykonane przedsięwzięcie pozwoli zredukować zużycie konwencjonalnej energii elektrycznej, pobieranej z zakładu energetycznego. Energia elektryczna generowana z instalacji fotowoltaicznej zostanie wykorzystana do zasilenia stacji uzdatniania wody, m.in. urządzeń technologicznych niezbędnych w procesie produkcji wody. Instalacja przyczyni się do zwiększenia udziału energii pozyskanej z OZE w bilansie energetycznym regionu.

 Przedsięwzięcie zostało zrealizowane w ramach Klastra Energia Jarocin. Budowa instalacji OZE była możliwa dzięki pozyskaniu pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (4)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 3 miesiące temu | ocena +0 / -0

  spółki należące do miasta są od świadczenia usług na rzecz mieszkańców

  a "biznesy" to za swoje niech se ludzie robią jak chcą i jak mają za co inwestować

 • 3 miesiące temu | ocena +2 / -0

  Woda tańsza teraz będzie??,

  Sama powstała czy została wybudowana za nasze - gminne pieniądze ????????

  • 3 miesiące temu | ocena +0 / -0

   Anty

   Taa... Będziesz na pewno tańsza wodę miał/a. Kto miał na tym zarobić, to zarobił i jeszcze podzielił się z koleżkami.

 • 3 miesiące temu | ocena +1 / -0

  Siulerstwo

  Nie ma jak trzymać palec w... gniazdku burmistrza i wice. Tak dorabiaja się Januszem z Zakrzewa. Kto zna, ten wie