Reklama

Gmina Jarocin przegrała proces wytoczony stowarzyszeniu Jarociński Ruch Samorządowy

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Zdjęcie poglądowe

Gmina Jarocin przegrała proces wytoczony stowarzyszeniu Jarociński Ruch Samorządowy - Zdjęcie główne

Gmina Jarocin przegrała proces wytoczony stowarzyszeniu Jarociński Ruch Samorządowy | foto Zdjęcie poglądowe

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Gmina Jarocin przegrała proces wytoczony stowarzyszeniu Jarociński Ruch Samorządowy.

Reklama

Pod koniec marca 2020 roku, kiedy rozpoczęła się pandemia koronawirusa, wiele samorządów w Polsce zdecydowało się udzielić wsparcia finansowego szpitalom powiatowym przyjmującym chorych.

Prawdziwa lawina pomocy dla szpitala w Jarocinie

O taką pomoc zabiegał także Szpital Powiatowy w Jarocinie, który wystosował publiczny apel do samorządów powiatu jarocińskiego, przedsiębiorców i osób fizycznych.

Nawiązując do tych wydarzeń podczas sesji Rady Miejskiej w Jarocinie, która odbyła się 25 marca 2020 r., radny Jerzy Walczak w imieniu opozycyjnego klubu Dialog i Zaufanie zaproponował, aby przeznaczyć 500 tys. zł na pomoc dla jarocińskiego szpitala.

Burmistrz był innego zdania na temat pomocy dla szpitala w Jarocinie

Burmistrz Adam Pawlicki twierdził wówczas, że nie otrzymał „żadnych zgłoszeń co do pomocy z jarocińskiego szpitala”.

„Jarociński szpital nie jest wyznaczony do walki z koronawirusem. Nie przyjmują tutaj nikogo z koronawirusem. Mało tego wszystkie zabiegi, czyli koszty związane z funkcjonowaniem szpitala spadły. Dlatego, że planowane zabiegi, operacje zostały odwołane. Więc ja nie rozumiem kwestii dlatego, że jarociński szpital nie ma nic wspólnego z walką z koronawirusem” - argumentował wówczas burmistrz Pawlicki.

Ostatecznie Rada Miejska w Jarocinie większością głosów nie przyjęła propozycji klubu Dialog i Zaufanie.

„A w Jarocinie gmina nie chce dać na walkę z epidemią nawet złotówki.”

Wpis oceniający pomoc gminy dla szpitala w Jarocinie przyczyną pozwu sądowego

Wpis spowodował, że burmistrz Adam Pawlicki w imieniu gminy Jarocin  wytoczył proces Jarocińskiemu Ruchowi Samorządowemu o ochronę dóbr osobistych, domagając się przeprosin, usunięcia komentarza i poniesienie kosztów postępowania sądowego.

W pozwie napisano między innymi, że „wpis narusz dobre imię, renomę oraz wizerunek gminy Jarocin, która, jako jedna z pierwszych, dokonała zmian w budżecie w celu walki z koronawirusem”.

Reprezentujący JRS przed sądem Jerzy Walczak dowodził, że dokonane zmiany nie były skierowane na walkę z koronawirusem, a jedynie na zakup materiałów ochrony osobistej dla jednostek OSP i pracowników gminnych instytucji, do czego gmina była zobowiązana przepisami BHP.    

Sąd oddali pozew przeciwko stowarzyszeniu za wpis na temat pomocy dla szpitala w Jarocinie

W lutym 2021 roku Sąd Okręgowy w Kaliszu oddalił pozew burmistrza Jarocina, uznając, że jest nieuzasadniony.

Sąd stwierdził, że „radny Jerzy Walczak dokonując wpisu ocenił aktywność gminy w obliczu epidemii, był do tego upoważniony zarówno jako obywatel, ale w szczególności jako radny”. 

„Działalność Gminy Jarocin, jak każdej instytucji publicznej, podlega ocenie społeczeństwa. Ocena ta może przybrać również formę krytyczną. Okoliczność, że Stowarzyszenie działające poprzez swojego przedstawiciela oceniło działanie Gminy za niewystarczające w obliczu pandemii, nie może być uznana za naruszająca jej dobra osobiste. (…) W społeczeństwie obywatelskim chronione jest prawo do wyrażania krytycznych opinii o instytucjach państwowych czy samorządowych (…)” - uzasadniał są w Kaliszu. 

JRS nie musi przepraszać za wpis na temat pomocy dla szpitala w Jarocinie

Burmistrz Adam Pawlicki odwołał się od wyroku do Sądu Apelacyjnego w Łodzi, który podtrzymał stanowisko kaliskiego sądu i także oddalił pozew gminy.

Oznacza to, że radny Jerzy Walczak i kierowany przez niego Jarociński Ruch Samorządowy nie musi usuwać wpisu i przepraszać gminy Jarocin, której - zdaniem sądów dwóch instancji - dobra osobiste nie zostały naruszone. Gmina Jarocin poniesie koszty postępowania sądowego.

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy