Reklama

Burmistrz Jarocina: Od wielu lat o to zabiegałem. Gmina kupiła młyn w Wilkowyi. Teraz rozpoczyna renowację

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Fot. (www.grafywpodrozy.pl)

Burmistrz Jarocina: Od wielu lat o to zabiegałem. Gmina kupiła młyn w Wilkowyi. Teraz rozpoczyna renowację - Zdjęcie główne

Jarocin. Gmina kupiła młyn. Teraz rozpoczyna prace naprawcze | foto Fot. (www.grafywpodrozy.pl)

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Jarocin. Gmina kupiła młyn. Teraz rozpoczyna prace naprawcze.

Reklama

Młyn nad Lutynią w Wilkowyi jest jedną z ważniejszych turystycznych atrakcji Ziemi Jarocińskiej. To o nim pisał Jarosław Iwaszkiewicz w opowiadaniu o takim właśnie tytule - „Młyn nad Lutynią”.

Burmistrz Jarocina Adam Pawlicki od jakiegoś czasu zapowiadał, że chce w imieniu gminy kupić ten zabytek.

Jarocin. Gmina kupiła młyn w Wikowyi. Negocjacje trwały kilkanaście lat

Jego zapowiedzi stały się faktem w ubiegłym roku. Wówczas włodarz sfinalizował negocjacje z właścicielami podpisaniem aktu notarialnego. Młyn z działką o powierzchni 300 m2 kosztował 70 tys. zł.

- Negocjacje trwały kilkanaście lat. To jeden z cenniejszych obiektów turystycznych na naszym terenie, ale wymaga nakładów. Najpilniejszą rzeczą do zrobienia jest nowy dach. Trzeba to jak najszybciej wykonać. W najgorszym stanie jest poszycie, belki wydają się jeszcze zdrowe - stwierdził w lipcu ubiegłego roku Adam Pawlicki.

I dodał:

- Jak już zabezpieczymy go przed dalszą dewastacją, obmyślimy koncepcję na jego funkcjonowanie.

Zapewniał jednak, że obiekt będzie miał nadal charakter turystyczny.

Jarocin. Gmina kupiła młyn w Wikowyi. Obiekt wymaga sporych nakładów finansowych

Jakiś czas później włodarz gminy na swoim profilu w mediach społecznościowych napisał:

„Wkrótce rozpoczynamy prace zabezpieczające młyn przed dalszymi zniszczeniami. Równolegle będziemy starali się o pozyskanie dodatkowych środków na remont. Obiekt wymaga sporych nakładów finansowych, ale to przecież nasza perełka, która nie powinna być - jak dotychczas - zamknięta tylko służyć celom turystycznym i tym samym być dostępna dla zwiedzających.”

Z wyjaśnień burmistrza wynikało, że najpilniejszą rzeczą do zrobienia jest nowy dach. - Trzeba to jak najszybciej wykonać. W najgorszym stanie jest poszyci, belki wydają się jeszcze zdrowe - informował Adam Pawlicki

Jarocin. Gmina kupiła młyn w Wikowyi. Modernizacja obiektu staje się faktem

Od tych zapowiedzi minął niecały rok i modernizacja obiektu staje się faktem. Rozpoczęła się od remontu dachu.W tegorocznym budżecie gminy zabezpieczono na ten cel 200 tys. zł. Środki pozyskane zostały z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Jak informuje jarociński magistrat „dokumentacja techniczna jest już po uzgodnieniach z konserwatorem zabytków, a gmina przygotowuje się do przetargu”.

W kolejnym etapie prac samorząd będzie starał się o pozyskanie środków na dalszą modernizację budynku, w tym wymianę elewacji.

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy