Reklama

Burmistrz Jarocina: Od wielu lat o to zabiegałem. Gmina kupiła młyn w Wilkowyi. Teraz rozpoczyna renowację

Opublikowano: ndz, 30 maj 2021 10:00
Autor: | Zdjęcie: Fot. (www.grafywpodrozy.pl)

Burmistrz Jarocina: Od wielu lat o to zabiegałem. Gmina kupiła młyn w Wilkowyi. Teraz rozpoczyna renowację - Zdjęcie główne

Jarocin. Gmina kupiła młyn. Teraz rozpoczyna prace naprawcze | foto Fot. (www.grafywpodrozy.pl)

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Jarocin. Gmina kupiła młyn. Teraz rozpoczyna prace naprawcze.

Reklama

Młyn nad Lutynią w Wilkowyi jest jedną z ważniejszych turystycznych atrakcji Ziemi Jarocińskiej. To o nim pisał Jarosław Iwaszkiewicz w opowiadaniu o takim właśnie tytule - „Młyn nad Lutynią”.

Burmistrz Jarocina Adam Pawlicki od jakiegoś czasu zapowiadał, że chce w imieniu gminy kupić ten zabytek.

Jarocin. Gmina kupiła młyn w Wikowyi. Negocjacje trwały kilkanaście lat

Jego zapowiedzi stały się faktem w ubiegłym roku. Wówczas włodarz sfinalizował negocjacje z właścicielami podpisaniem aktu notarialnego. Młyn z działką o powierzchni 300 m2 kosztował 70 tys. zł.

- Negocjacje trwały kilkanaście lat. To jeden z cenniejszych obiektów turystycznych na naszym terenie, ale wymaga nakładów. Najpilniejszą rzeczą do zrobienia jest nowy dach. Trzeba to jak najszybciej wykonać. W najgorszym stanie jest poszycie, belki wydają się jeszcze zdrowe - stwierdził w lipcu ubiegłego roku Adam Pawlicki.

I dodał:

- Jak już zabezpieczymy go przed dalszą dewastacją, obmyślimy koncepcję na jego funkcjonowanie.

Zapewniał jednak, że obiekt będzie miał nadal charakter turystyczny.

Jarocin. Gmina kupiła młyn w Wikowyi. Obiekt wymaga sporych nakładów finansowych

Jakiś czas później włodarz gminy na swoim profilu w mediach społecznościowych napisał:

„Wkrótce rozpoczynamy prace zabezpieczające młyn przed dalszymi zniszczeniami. Równolegle będziemy starali się o pozyskanie dodatkowych środków na remont. Obiekt wymaga sporych nakładów finansowych, ale to przecież nasza perełka, która nie powinna być - jak dotychczas - zamknięta tylko służyć celom turystycznym i tym samym być dostępna dla zwiedzających.”

Z wyjaśnień burmistrza wynikało, że najpilniejszą rzeczą do zrobienia jest nowy dach. - Trzeba to jak najszybciej wykonać. W najgorszym stanie jest poszyci, belki wydają się jeszcze zdrowe - informował Adam Pawlicki

Jarocin. Gmina kupiła młyn w Wikowyi. Modernizacja obiektu staje się faktem

Od tych zapowiedzi minął niecały rok i modernizacja obiektu staje się faktem. Rozpoczęła się od remontu dachu.W tegorocznym budżecie gminy zabezpieczono na ten cel 200 tys. zł. Środki pozyskane zostały z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Jak informuje jarociński magistrat „dokumentacja techniczna jest już po uzgodnieniach z konserwatorem zabytków, a gmina przygotowuje się do przetargu”.

W kolejnym etapie prac samorząd będzie starał się o pozyskanie środków na dalszą modernizację budynku, w tym wymianę elewacji.

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (6)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 4 miesiące temu | ocena +4 / -0

  Pppp

  A gdzie te obiecane drogi osiedlowe w Golinie? Jak na razie, tylko wyrównali i zasypali dziury. Czyżby to koniec, zanim nastąpił początek?

 • 4 miesiące temu | ocena +3 / -5

  ..... a

  rodzina ?

 • 4 miesiące temu | ocena +10 / -6

  z wilkowyi

  fajna sprawa ze zajmuje sie tym mlynem .Oby wiecej bylo takich osob jak pan Adam.

 • 4 miesiące temu | ocena +12 / -7

  Sarmata

  Bardzo dobra inicjatywa! Popieram i wspieram całym sercem! Już dawano powinny zostać podjęte kroki w tej sprawie, jednak jak to mówią, lepiej późno niż wcale. Czekam z niecierpliwością na efekty.

 • 4 miesiące temu | ocena +12 / -13

  Zasrany ziemianin

  Może by kupił za swoje skoro tak mu zależało, niektórzy mieszkańcy gminy Jarocin porządnego chodnika i drogi nie mają przed domem , mimo iż uczciwie płacą podatki

  • 4 miesiące temu | ocena +5 / -6

   Miru$

   No tak lepiej tobie zrobić chodnik niż odnowić zabytek dla przyszłych pokoleń