Reklama

Gdzie w gminach Ziemi Jarocińskiej znajdują się punkty dystrybucji tabletek z jodkiem potasu?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Gdzie w gminach Ziemi Jarocińskiej znajdują się punkty dystrybucji tabletek z jodkiem potasu? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Ponad 106 tysięcy tabletek z jodkiem potasu trafiło do gmin powiatu jarocińskiego. Zobacz, gdzie znajdują się punkty dystrybucji?

Reklama

Biorąc pod uwagę działania zbrojne w rejonie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej w Ukrainie i możliwość wycieku substancji promieniotwórczych, MSWiA we wrześniu zdecydowało o prewencyjnym rozpoczęciu dystrybucji tabletek z jodkiem potasu. Preparat trafił do komend powiatowych Państwowej Straży Pożarnej - także do jarocińskiej straży.  To - jak tłumaczono - standardowa procedura, przewidziana jest w przepisach prawa i stosowana na wypadek wystąpienia ewentualnego zagrożenia radiacyjnego.

Do Jarocina trafiło ponad 106 tysięcy tabletek z jodkiem

- Podobnie jak inne komendy otrzymaliśmy tabletki jodku potasu.  My jako komenda pośredniczymy w transporcie. Są w paczkach z przeznaczeniem dla każdej z gmin naszego powiatu – mówił wtedy  kpt. Mariusz Banaszak, oficer prasowy Państwowej Straży Pożarnej w Jarocinie.  


 Do Jarocina trafiło ponad 106 tysięcy tabletek z jodkiem

Gminy zostały natomiast zobowiązane by zaplanować, zabezpieczyć i zorganizować dystrybucję preparatu ze stabilnym jodem wśród mieszkańców, gdyby zaszła taka potrzeba. Samorządy musiały opracować plan akcji jodowej i ustalić miejsca dystrybucji tabletek. Należało je wskazać właściwym komendantom powiatowym PSP, by w przypadku uruchomienia „akcji jodowej”, mogli tam dostarczyć tabletki z preparatem.

 - W ubiegłym tygodniu tabletki dostarczyliśmy do wszystkich urzędów gmin w powiecie jarocińskim – informuje kpt. Mariusz Banaszak. 

 W momencie wystąpienia skażenia radiacyjnego, mieszkańcy powinni zostać powiadomieni poprzez alert Rządowego Centrum Bezpieczeństwa (RBC) - o czym zapewnia Dariusz Dymek, dyrektor wydziału bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego. Wówczas zostałyby uruchomione punkty dystrybucyjne. Przekazanie tabletek z jodkiem potasu do samorządów terytorialnych ma charakter prewencyjny. Zagrożenie skażeniem radiacyjnym jest bardzo mało prawdopodobne - zastrzega jednak resort spraw wewnętrznych i administracji.

MSWiA: Zagrożenie jest mało prawdopodobne

Choć - jak twierdzi MSWiA - zagrożenie jest mało prawdopodobne, gminy zostały zobowiązane do opracowania modeli dystrybucji jodku potasu. Uwzględniają dane kontaktowe, informacje o zalecanym dawkowaniu preparatów jodowych w poszczególnych grupach wiekowych, miejscu przechowywania jodku potasu, a także wykaz pojazdów i kierowców do transportu tabletek do punktów dystrybucji i adresy samych punktów.
Ustalono między innymi zasady odbioru preparatów jodowych w punktach wydawania (dystrybucji) na terenie określonego miasta i gminy. Pamiętajmy, że:
•    Do punktu wydawania preparatów należy zgłosić się z aktualnym dokumentem tożsamości (dowód osobisty, paszport, prawo jazdy).
•    Wydawanie preparatów jodowych następuje wyłącznie osobom dorosłym do 60. roku życia. Jedna osoba może odebrać tabletki dla wszystkich członków gospodarstwa domowego (może się zdarzyć odbiór przez starsze osoby dla członków gospodarstwa domowego).
•    W pierwszej kolejności wydawanie preparatów następuje osobom zameldowanym/zamieszkującym w konkretnej gminie
•    Wydawanie preparatów jest jednorazowe.
•    Zażycie preparatu jodowego należy podjąć poza obiektem wydawania.
•    Wydawanie preparatów jodowych będzie następowało zgodnie z kolejnością zgłoszenia się do punktu.

Czym jest stabilny jod?

Stabilny jod - w postaci tabletek jodku potasu - przeznaczony jest do stosowania w przypadku katastrof nuklearnych, podczas których nastąpiło uwolnienie radioaktywnych izotopów jodu. Podanie tabletek zapobiega wchłanianiu radioaktywnego jodu przez tarczycę. Narażenie zdrowej tarczycy na przyswojenie jodu radioaktywnego może prowadzić do powstania nowotworów tego gruczołu.
Tabletki najlepiej przyjąć w ciągu 2 godzin od momentu wystawienia na działanie promieniowania (czyli nie w momencie pojawienia się katastrofy w danej elektrowni, tylko wystąpienia realnego zagrożenia na danym terenie). Jednak podanie tabletek w ciągu 8 godzin jest wciąż korzystne.
Przyjmowanie tabletek z jodkiem potasu nie jest zalecane osobom powyżej 60. roku życia, co podkreśla konsultant wojewódzki ds. endokrynologii - dr hab. Paweł Gut. Lek może być stosowany przez bardzo małe dzieci (noworodki i niemowlęta), dzieci starsze, osoby dorosłe, a także przez kobiety w okresie ciąży i karmienia piersią:
 
Tabletki najlepiej przyjąć w ciągu 2 godzin od momentu wystawienia na działanie promieniowania (czyli nie w momencie pojawienia się katastrofy w danej elektrowni, tylko wystąpienia realnego zagrożenia na danym terenie). Jednak podanie tabletek w ciągu 8 godzin jest wciąż korzystne.
Przyjmowanie tabletek z jodkiem potasu nie jest zalecane osobom powyżej 60. roku życia, co podkreśla konsultant wojewódzki ds. endokrynologii - dr hab. Paweł Gut.

Kto może przyjąć jodek potasu i w jakiej ilości? 

Lek może być stosowany przez bardzo małe dzieci (noworodki i niemowlęta), dzieci starsze, osoby dorosłe, a także przez kobiety w okresie ciąży i karmienia piersią:


•    dorośli i dzieci powyżej 12. r.ż. - 100 mg jodu (2 tabletki);
•    dzieci od 3 lat do 12 lat - 50 mg jodu (1 tabletka);
•    dzieci od 1. miesiąca do 3 lat - 25 mg jodu (1/2 tabletki);
•    noworodki i niemowlęta młodsze niż 1 miesiąc - 12,5 mg jodu (1/4 tabletki);
•    kobiety w ciąży i karmiące piersią - 100 mg jodu (2 tabletki).

Jedną z kwestii dotyczącą stosowania jodku potasu są ograniczenia wiekowe. Endokrynolodzy zwracają uwagę na ogólną zasadę, iż stosowanie jodku potasu w sytuacji koniecznej dotyczy przede wszystkim osób młodych. Przyjęta granica wiekowa wynosi ok. sześćdziesięciu lat (niektórzy mówią o 40. roku życia).

- Tutaj przeważa czynnik biologiczny. U osób starszych ryzyko wystąpienia powikłań jest znacznie większe niż zachorowalność na nowotwór tarczycy w tak długim okresie czasu - powiedział prof. Jacek Królicki na platformie pulsmedycyny.pl.

W momencie katastrofy nuklearnej może dojść do wyrzutu m.in. jodu promieniotwórczego do atmosfery. Endokrynolodzy wyjasniają, że skażony jod, kumulując się w tarczycy, z czasem może doprowadzić do nowotworu. Najbardziej narażone są organizmy, które się rozwijają: dzieci, młodzież, kobiety ciężarne, kobiety karmiące.

Prof. Jacek Królicki podkreślił, że jodek potasu zabezpiecza nas tylko przed prawdopodobieństwem wystąpienia w przyszłości raka tarczycy. Nie chroni przed innymi nowotworami, które mogą się rozwinąć w wyniku napromienienia.
- Jodek potasu nie jest parasolem ochronnym dla całego organizmu. Chroni tylko przed możliwością wystąpienia tego pojedynczego nowotworu - zaznaczył prof. Królicki, cytowany przez pulsmedycyny.pl


Przeciwwskazania:
•    Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą,
•    Opryszczkowate zapalenie skóry Duhringa,
•    Nadczynność tarczycy,
•    Zapalenie naczyń z hipokomplmentemią.
 
Specjaliści przestrzegają jednak, by nie przyjmować jodku potasu profilaktycznie i na własną rękę. Przyjmowany w sytuacji, kiedy nie ma zagrożenia radiacyjnego nie tylko nie pomoże, ale może wręcz zaszkodzić.

Jarocin. Jaraczewo. Kotlin. Nowe Miasto. Żerków. Punkty dystrybucji tabletek z jodkiem potasu?

KOTLIN

Punkty dystrybucji wraz z miejscowościami przydzielonymi do punktu

NZOZ „Ośrodek Zdrowia”  Kotlin ul. Powstańców Wlkp. 5    
Kotlin

ISPL Bernadeta Piątka Kotlin ul. Dworcowa 27
Magnuszewice,

Orpiszewek,

Wilcza,

Wyszki,

Szkoła Podstawowa w Woli Książęcej
    
Twardów,

Wola Książęca,

Wysogotówek

Szkoła Podstawowa Sławoszew z siedzibą w Parzewie    
    
Kurcew,

Parzew,

Racendów,

Sławoszew,


JARACZEWO

 - Miejscem przechowywania jest urząd. Trwają prace nad przygotowaniem punktów dystrybucji tabletek – mówi Olga Kaczmarek, wiceburmistrz Jaraczewa.

ŻERKÓW

Plan jest przygotowywany. Jak tłumaczą urzędnicy wytyczne wojewody nakazują każdej gminie taki plan opracować do końca września.

Na terenie gminy Żerków tabletki będą wydawane w następujących punktach dystrybucji:
 • Strażnica OSP Bieździadów – Bieździadów, Rozmarynów
 • Świetlica wiejska Brzóstków – Brzóstków, Siekierzyn
 • Strażnica OSP Chrzan – Chrzan, Laski
 • Strażnica OSP Dobieszczyzna – Dobieszczyzna
 • Strażnica OSP Komorze Przybysławskie – Komorze Przybysławskie, Przybysław, Paruchów, Antonin, Chwałów
 • Świetlica wiejska Lgów – Lgów, Gęczew, Śmiełów
 • Świetlica wiejska Lisew – Lisew
 • Świetlica wiejska Lubinia Mała – Lubinia Mała, Sucha
 • Strażnica OSP Ludwinów – Ludwinów, Kamień
 • Świetlica wiejska Miniszew – Miniszew, Prusinów
 • Świetlica wiejska Raszewy – Raszewy
 • Świetlica wiejska Sierszew – Sierszew
 • Świetlica wiejska Stęgosz – Stęgosz, Pawłowice, Parzewnia
 • Strażnica OSP Szczonów – Szczonów, Gąsiorów, Pogorzelica
 • Strażnica OSP Żerniki – Żerniki, Kretków
 • Świetlica wiejska Żółków – Żółków, Podlesie
 • Strażnica OSP Żerków – Żerków 

NOWE MIASTO

Do gminy dotarł jodek i jest on w tej chwili składowany w Gminnym Centrum Zarządzania Kryzysowego.

Gdy będzie sygnał, że trzeba będzie jodek dostarczyć mieszkańcom, gmina go oczywiście dostarczy. Jednak na ten moment nie ma takiej decyzji - mówi wójt gminy Nowe Miasto, Aleksander Podemski. 

Jodek do gminy Nowe Miasto dostarczyła Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Środzie Wielkopolskiej.

Na terenie gminy Nowe Miasto tabletki będą wydawane w następujących punktach dystrybucji:

 • Zespół Szkół w Nowym Mieście, ul. Szkolna 1 – Hermanów, Nowe Miasto, Wolica Kozia, Wolica Nowa
 • Zespół Szkół w Klęce, Klęka 9 – Dąbrowa, Dębno, Klęka, Lutynia, Radliniec, Wolica Pusta, Aleksandrów
 • Zespół Szkół w Chociczy, ul. Śremska 30 – Chocicza, Komorze, Komorze Nowe, Rogusko, Teresa, Utrata
 • Szkoła Podstawowa w Boguszynie, ul. Śremska 35 – Boguszyn, Boguszynek, Chromiec, Kruczyn, Kruczynek, Świętomierz
 • Szkoła Podstawowa w Kolniczkach, Kolniczki 11 – Chwalęcin, Jadwigów, Kolniczki, Michałów, Szczypłów, Tokarów, Skoraczew, Stramnice

JAROCIN

Gmina Jarocin otrzymała 68.550 sztuk tabletek jodku potasu. Punkty dystrybucji będą uruchomione w chwili wystąpienia zagrożenia skażenia radioaktywnym jodem (przekroczenia poziomów interwencyjnych) i poleceniem z Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Poznaniu.

PUNKTY DYSTRUBUCJI TABLETEK JODKU POTASU NA TERENIA GMINY JAROCIN ORAZ PRZYPISANE DO NICH MIEJSCOWOŚCI

Gmina:

Jarocin:

INFORMACJA BĘDZIE AKTUALIZOWANA 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

    

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy