Reklama

Straż pożarna w Jarocinie otrzymała tabletki jodku potasu

Opublikowano:
Autor:

Straż pożarna w Jarocinie otrzymała tabletki jodku potasu - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W związku z informacjami medialnymi dotyczącymi walk w rejonie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej do komend powiatowych Państwowej Straży Pożarnej przekazano tabletki zawierające jodek potasu - poinformowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Na liście znalazła się również Komenda Powiatowa Straży Pożarnej w Jarocinie

Reklama

Wojska rosyjskie ostrzelały Południowoukraińską Elektrownię Atomową w obwodzie mikołajowskim. Koncern Enerhoatom, operator ukraińskich elektrowni jądrowych doprecyzował, że w następstwie ostrzału rakietowego odłączone zostały trzy linie energetyczne.

Wszystkie trzy reaktory Południowoukraińskiej Elektrowni Atomowej działają w zwykłym trybie. Nikt z pracowników siłowni nie ucierpiał – podano w komunikacie, opublikowanym w serwisie Telegram.

Tabletki zawierające jodek potasu w magazynie Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Jarocinie

Resort MSWiA zorganizował akcję w ramach działań z zakresu zarządzania kryzysowego i ochrony ludności.

 - Podobnie jak inne komendy otrzymaliśmy tabletki jodku potasu.  My jako komenda pośredniczymy w transporcie. Są w paczkach z przeznaczeniem dla każdej z gmin naszego powiatu – mówi kpt. Mariusz Banaszak, oficer prasowy Państwowej Straży Pożarnej w Jarocinie.  

                 
Na platformie internetowej MSWiA wyjaśnia skąd tabletki jodku potasu w komendach powiatowych straży pożarnej - to standardowa procedura, przewidziana w przepisach prawa i stosowana na wypadek wystąpienia ewentualnego zagrożenia radiacyjnego.

Zagrożenie aktualne nie występuje

Tymczasem ministerstwo uspokaja – zagrożenie radiacyjne aktualnie nie występuje. Zapewnia, że sytuacja jest na bieżąco monitorowana przez Państwową Agencję Atomistyki.


- Służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo państwa są w ciągłej gotowości – podaje resort na platformie internetowej.


Czym jest  jodek potasu?


Jodek potasu to nieorganiczny związek chemiczny. Ma wiele zastosowań w medycynie, m.in. jako środek wykrztuśny czy też wspomagający leczenie niektórych urazów, jest również stosowany w suplementacji jodu. Jest też jednym ze składników płynu Lugola, czyli wodnego roztworu jodu i jodku potasu podawanego w celu przeciwdziałania skutkom skażenia radioaktywnego. Płyn Lugola hamuje wnikanie radioaktywnych izotopów do tarczycy. Resort podkreśla, że profilaktyczne przyjmowanie jodku potasu na własną rękę jest odradzane przez lekarzy i specjalistów.

Eksperci: "Nie przyjmujmy tabletek na zapas    

- Nie należy przyjmować tabletek jodku potasu na zapas w większych dawkach niż zalecane. Złudne jest myślenie, że jeśli przyjmiemy jodek potasu pół roku wcześniej, to będziemy zabezpieczeni - powiedział PAP prof. Leszek Królicki, konsultant krajowy w dziedzinie medycyny nuklearnej, kierownik Zakładu Medycyny Nuklearnej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, czytamy na portalu

– Jodek potasu powinien być przyjęty kilka-kilkanaście godzin przed dotarciem skażonego powietrza po wybuchu reaktora atomowego. Jod radioaktywny, który znajduje się w chmurze radioaktywnej, w wyniku blokady tarczycy nie jest w niej gromadzony. Naświetlanie tarczycy jest wówczas znacznie mniejsze, co oznacza, że w przyszłości ryzyko wystąpienia raka tarczycy spowodowanego napromieniowaniem ogromnie maleje – wskazał prof. Leszek Królicki.

Ekspert przypomniał, że przyjmowanie jodku potasu w Polsce miało miejsce już wcześniej. W kwietniu 1986 r. roztwór wodny jodu (Płyn Lugola) był masowo podawany po katastrofie elektrowni atomowej w Czarnobylu.


 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy