Reklama

Mieszkańcy Ziemi Jarocińskiej na proteście przeciwko CPK w Warszawie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Około 50 osób z Ziemi Jarocińskiej jedzie do Warszawy, aby wziąć udział w ogólnopolskim proteście przeciwko projektom CPK, który odbędzie się w Warszawie.

Reklama

Do Warszawy  jadą między innymi mieszkańcy Roszkowa, Zakrzewa, Zalesia. Autobus wyruszył z Roszkowa. Protestujący uzbroili się w plakaty, baner, koszulki, na których wyrażają swój sprzeciw przeciwko budowie Kolei Dużych Prędkości. Tory mają przebiegać przez gminy Jaraczewo, Jarocin, Kotlin i Nowe Miasto.

Pod inwestycję realizowaną przez rządową spółkę Centralny Port Komunikacyjny (CKP) będą przejmowane grunty i nieruchomości mieszkańców Ziemi Jarocińskiej. Ludzie będą musieli opuścić swoje domy, gospodarstwa i firmy, bo na terenie przewidzianym pod te kolej wszystko zostanie zrównane z ziemią.

Mieszkańcy Ziemi Jarocińskiej na proteście przeciwko CPK w Warszawie


Najgłośniej protestują mieszkańcy Roszkowa i Zalesia, Roszkowa. Protestujący spotkają się o godz. 11.00 przy rondzie Rondo Charles’a de Gaulle’a. Potem marsz ruszy  w kierunku Pałacu Prezydenckiego, gdzie odbędzie się główna część demonstracji. Całość ma potrwać do godz. 13.30.

Na bieżąco będziemy realizowali przebieg protestu.

- Liczę, że ta inwestycja nie dojdzie do skutku. Nie wyobrażam sobie, że będę musiała opuścić swój dom w wieku 60 lat. Na pewno nie opuszczę go dobrowolnie - mówi Emila Małecka, sołtys Zalesia. 

Wielu uczestników protestu reaguje bardzo emocjonalnie. Nic dziwnego, skoro istnieje ryzko, że mogą stracić dorobek swojego życia.

    - Ja tracę wszystko. Wszystkie zabudowania dom i budynki gospodarcze. Oprócz tego zabiorą mi 4 hektary z 11-hektarowego gospodarstwa mówi że łzami w oczach Maria Szulc z Zakrzewa. Jest jedyną osobą, której w Zakrzewie wyburza posesję.

 

Protest odbywał się zgodnie z planem i bez zakłóceń. W drodze pod Pałac Prezydencki uczestnicy skandowali hasła, które nieśli na transparentach m.in. "Kaczor do wora, wór do jeziora". Były okrzyki, gwizdy i dźwięki trąbek. Trudno było ich nie zauważyć. W marszu wzięło udział kilkanaście grup mieszkańców różnych regionów Polski. Mieszkańcy Warszawy pozdrawiali ich po drodze, machali.

W tym samym czasie w stolicy odbywać się miały również dwa podobne wydarzenia. Pod Pałacem Prezydenckim głos zabrali przedstawiciele poszczególnych grup. W imieniu mieszkańców Ziemi Jarocińskiej przemawiała Justyna Daniel - Korzyniewska z Roszkowa. 

Na spotkanie z protestującymi przybyli posłowie opozycji m.in. Karolina Pawliczak reprezentująca okręg kaliski z ramienia SLD.


  - Widzimy, jak wielkie nieszczęście dzieje się w naszym kraju. Mówimy głośne i wyraźne nie dla Centralnego Przekrętu Komunikacyjnego. Pan Horała (Marcin Horała – pełnomocnik rządu ds. CPK – przyp. Red.) powiedział nam niedawno, że dla opozycji to co się dzisiaj dzieje w sprawie CPK, to polityczne złoto. (…) Byłam na wielu spotkaniach psuedo i parakonsultacyjnych oni nawet nie chcą się przyznać, jaki te spotkania mają wymiar – mówiła poseł Karolina Pawliczak.


 -  Reprezentuje  Wielkopolskę, ale od wszędzie mieszkańcy nie, protestują. Te spotkania są bardzo emocjonalne, gminy  podejmują uchwały, w których jest wyraźny sprzeciw mieszkańców, więc zachodzę w głowię i pytam, dlaczego jest ta inwestycja  skoro mieszkańcy i społeczeństwo tego nie chce – zastanawiała się posłanka  

Marsz zakończył się - tak jak zakładano - o godz. 13.30. Grupa z Jarocina i okolic była jedną z najlepiej przygotowanych i widocznych delegacji.

 

Zwracali uwagę nie tylko sporych rozmiarów transparentem, ale i jednakowymi koszulkami, na których zamieszczono hasła wyrażające sprzeciw wobec planowanej inwestycji.

Zapraszamy do obejrzenia FOTORELACJI z wydarzenia. 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy