Do Jarocina trafi więcej śmieci. Spółka zapowiada zatrudnienie ludzi

Opublikowano:
Autor:

Do Jarocina trafi więcej śmieci. Spółka zapowiada zatrudnienie ludzi - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Jarocińska spółka ZGO - Wielkopolskie Centrum Recyklingu będzie mogła przyjmować i przetwarzać więcej odpadów.

 

Gminna spółka uzyskała zmianę pozwolenia zintegrowanego, które umożliwia między innymi zwiększenie ilości przyjmowanych i przetwarzanych zmieszanych - niesegregowanych odpadów komunalnych oraz odpadów ulegających biodegradacji.

 

Pozwolenie zintegrowane jest formą licencji na prowadzenie działalności przemysłowej, otrzymywaną dla różnego typu instalacji, miedzy innymi przemysłowych, hodowlanych czy oczyszczalni ścieków. Pozwolenie zintegrowane dla instalacji położonej w Witaszyczkach pod koniec 2015 roku wydał marszałek województwa wielkopolskiego.

 

[atrakcyjne nagrody za zbieranie odpadów - więcej na ten temat przeczytasz TUTAJ]

 

- Otrzymany przez nas dokument był niezgodny z rzeczywistymi mocami przerobowymi, dlatego nie traciliśmy czasu i przystąpiliśmy do działań mających na celu zmianę decyzji - podkreśla Witosław Gibasiewicz, prezes spółki.

 

 

W 2017 roku urząd marszałkowski zwiększył przepustowość instalacji ZGO WCR, ale tylko dla części przetwarzania odpadów zmieszanych.

 

- Otrzymaliśmy zmianę decyzji tylko dla części dotyczącej kompostowania odpadów zielonych i innych bioodpadów do 10.000 tomn na rok - to były dla nas stanowczo zbyt małe ilości. (…) Dlatego złożyliśmy odwołanie do ministerstwa środowiska - wyjaśnia prezes Gibasiewicz.

 

Szef ZGO podkreśla, że batalia o zmianę pozwolenia wymagała wielu wysiłków i determinacji, ale okazała się skuteczna.

 

Uzyskane zwiększenie mocy przerobowych pozwoli jaerocińskiej spółce przetworzyć 95.000 ton na rok odpadów zmieszanych - niesegregowanych (wcześniej 60.000 ton na rok).

 

W przypadku odpadów przetwarzanych biologicznie nastąpił wzrost do 67.000 ton na rok, natomiast zebranych selektywnie - do 17.000 ton na rok a wielkogabarytowych - do 10.000 ton na rok.

 

Zakład uzyskał także możliwości przetwarzania nowych rodzajów odpadów na linii sortowniczej oraz ustalania parametrów emisyjnych w zakresie jakości powietrza czy hałasu.

 

Zdaniem prezesa ZGO WRC uzyskany przez spółkę dokument przyniesie wiele korzyści.

 

- Nie tylko wpłynie na wzrost dynamiki przetwarzanych odpadów, ale także na znaczny wzrost zatrudnienia - zapowiada Witosław Gibasiewicz.

 

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE