Reklama

Drzewa, krzewy i byliny sadzone są przy nowych i przebudowanych drogach w Jarocinie [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Drzewa, krzewy i byliny sadzone są przy nowych i przebudowanych drogach w Jarocinie.

Reklama

Najpierw było wielkie wycinanie, teraz przyszedł czas na wielkie sadzenie - przy nowych i przebudowanych ulicach w Jarocinie powstają nowe, zielone założenia. 

Nowa zieleń w Jarocinie. Ma być jej więcej niż do tej pory

W Jarocinie w ostatnim czasie prowadzone są jednocześnie trzy duże inwestycje drogowe. Pierwsza to wymiana sieci podziemnych w centrum miasta. Druga - budowa ronda na skrzyżowaniu ulic Wojska Polskiego i Poznańskiej z al. Niepodległości z przebudową ulic na os. Kasztanowa. I trzecia - przebudowa ulic Glinki i Leszczyce.

Żeby zrealizować te zadania najpierw przygotowany musiał zostać teren. W związku z część drzew - zwłaszcza w centrum - została przeznaczona do wycinki.

Budziło to wiele kontrowersji wśród części mieszkańców, którzy uważali, że miasto jest asfaltowane kosztem jego „zielonych płuc”.   

Władze już wówczas zapowiadały, że „jest zupełnie nowy projekt założeń zielonych w Jarocinie i że będzie ich znacznie więcej niż do tej pory”.

Mieszkańców jednak trudno przekonać. Dopóki nie zobaczą efektów tych zapowiedzi, sceptycznie patrzą na to, co dzieje się w mieście.

Nowa zieleń w Jarocinie. Między innymi klony, lipy i dęby

Być może niebawem zmienią zdanie, bo już widać pierwsze oznaki zmian, miejmy nadzieję, że na dobre. 

Na deptaku, jakim stał się odcinek ul. św. Ducha - od rynku do ul. Wojska Polskiego - pojawiło się 9 okazałych drzew - to kolumnowe graby pospolite. Wcześniej nie był tam żadnej zieleni. 

Wkrótce otaczać je będzie ponad 700 sztuk krzewów. Zasadzone one zostaną, w specjalnie do tego przygotowywanych miejscach wyposażonych w systemem automatycznego nawadniania.

Ponad 200 drzew i tysiące krzewów zasadzone zostanie także w ramach przebudowy św. Ducha, poprzez Maratońską, Wrzosową i Kasztanową.

Wzdłuż tego ciągu ulic powstanie szpaler z klonów polnych, lip drobnolistnych oraz dębów czerwonych. Powstaną także rabaty z krzewami, różami, bylinami i trawami ozdobnymi, trawniki - również te regenerowane, oraz łąki kwietne.   

A to nie wszystko. Na skrzyżowaniu ulic Do Zdroju i Wrzosowej, na niewielkim fragmencie zieleni, planowany jest park kieszonkowy.

Na trójkątnej powierzchni, wokół ścieżek o mineralnej nawierzchni, planowane jest posadzenie platanów klonolistnych, kasztanowców czerwonych, wiśni piłkowanych, lilaków, róż, bylin oraz roślin cebulowych. Postawione zostaną też ławki i stojaki na rowery, a wszystko ma być otoczone trawnikami i fragmentami łąk kwietnych.

Nowa zieleń w Jarocinie. Burmistrz: „Jarocin nie będzie betonową pustynią”

- Skala inwestycji, które wykonujemy, jest ogromna - przyznaje burmistrz Adam Pawlicki. - Dziękuję za cierpliwość i wyrozumiałość, bo przy tak dużym zakresie zadań, wszystkim nam są one bardzo potrzebne. Wbrew różnym opiniom, Jarocin nie będzie betonową pustynią. Trudno nam było bronić się przed takimi zarzutami, kiedy było widać tylko rozkopane ulice.  Teraz, kiedy spogląda się na przykład na drzewa, których wcześniej nie było, można się przekonać na własne oczy, jaka jest prawda o „betonozowym” sloganie - przekonuje włodarz gminy.

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy