Reklama

Wycinka drzew w śródmieściu Jarocina wywołuje sporo kontrowersji i komentarzy

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Wycinka drzew w śródmieściu Jarocina wywołuje sporo kontrowersji i komentarzy. W ramach rewitalizacji mają pojawić się nowe nasadzenia

Reklama

Jarocin. Wycinka drzew w Śródmieściu Jarocina wywołuje sporo kontrowersji i komentarzy. Urzędnicy tłumaczą, że w ramach trwającej rewitalizacji mają pojawić się nowe nasadzenia. 

W ostatnich dniach z kolejnych ulic w centrum Jarocina znikają drzewa. Tak się stało już na ul. Hallera, Paderewskiego. Wycinane są również drzewa na części ulicy Kasztanowej i Wrocławskiej. Akcja, która odbywa się w ramach trwających prac rewitalizacyjnych, wywołuje sporo komentarzy. Ludzie nie kryją zaskoczenia, oburzenia, a niektórzy nawet smutku. „Serce boli, jak na to patrzę” – napisała do nas jedna z mieszkanek miasta. ZOBACZ DYSKUSJĘ

- Widok powycinanych drzew zaniepokoił mnie i mojego synka. Powiem szczerze, że nie tylko nas. Przechodzący tymi ulicami ludzie zatrzymywali się obok pni i zastanawiali się dlaczego drzewa nagle zostały wycięte? Domyślam się, że jest to związane z rewitalizacją jarocińskiego  Śródmieścia. Zastanawiam się czy nie dało się jakoś tych drzew ominąć? Rosły na tych ulicach już kilkanaście lat. Wpisały się w krajobraz tych ulic. Nagle zrobiło się pusto. Ubolewam, że w Jarocinie jest tak mało zieleni - mówi Kinga Latecka, ogrodniczka z Jarocina i dziennikarka pisząca porady ogrodnicze. - Powinniśmy szanować każde drzewo i każdą roślinę. Tyle mówi się o ekologii. Czy osoby odpowiedzialne za wycinkę tych drzew pomyślały żeby coś zrobić i je zostawić? Wydaje mi się, że zostały wycięte, bo tak było najwygodniej. Nasze miasto jest bardzo zanieczyszczone. Wystarczy przejść się ulicami w centrum Jarocina, by przekonać się czym ludzie palą w piecach. Powinniśmy wspólnie dbać o środowisko i robić wszystko, by nie wycinać drzew zbyt pochopie.

 

Jej zdaniem w miarę możliwości powinniśmy robić wszystko, aby ocalić każde drzewo w naszym mieście.  - Drzewa to naturalne filtry powietrza. Ich liście działają jak filtry, pochłaniające w procesie wymiany gazowej powietrze wraz z unoszącymi się w powietrzu pyłami i toksycznymi związkami chemicznymi. Drzewa uczestniczą również w redukcji gazów cieplarnianych. W procesie fotosyntezy wykorzystują dwutlenek węgla, w zamian uwalniając życiodajny tlen. Nawet jeśli po zakończonej rewitalizacji Gmina posadzić drzewa to nie będą one takich samych rozmiarów jak te, które tam rosły kilkanaście lat. Pamiętajmy również, że na tych drzewach miały siedliska ptaki. One również w wyniku wycinki drzew straciły miejsca do bytowania - dodaje. 

 

Urzędnicy tłumaczą, że w ramach trwających w mieście prac rewitalizacyjnych i wymiany sieci w Śródmieściu - pojawią się nowe nasadzenia nie tylko drzew, które mają korespondować z przygotowaną wcześniej spójną koncepcją. Zapewniają, że Jarocin będzie bardziej zielony niż w tej chwili. Jako przykład podawane jest przebudowane w ostatnich latach osiedle Kopernika w Jarocinie. 

- Niebawem podamy oficjalny komunikat tłumaczący raz jeszcze dlaczego musiało dojść do tej wycinki. Chcemy też pokazać, jak te miejsca będą wyglądały po zakończonej rewitalizacji i wreszcie o ile więcej zieleni pojawi się w przyszłości w sercu miasta – tłumaczy wiceburmistrz Bartosz Walczak. 

 

[AKTUALIZACJA 14:50]

Prowadzona od wczoraj w centrum Jarocina wycinka drzew jest konieczna, aby prawidłowo przeprowadzić rewitalizację miasta. Uspokajamy, że ich usunięcie jest tylko chwilowe. Wraz z zakończeniem prac budowlano – montażowych, wykonaniem nowych nawierzchni drogowych i wyprowadzeniem z terenu budowy ciężkiego sprzętu, w Śródmieściu zostanie zagospodarowana nowa zieleń miejska, której będzie znacznie więcej - informuje Urząd Miejski w Jarocinie. 

Poniżej pełna treść komunikatu. W galerii wizualizacja.  

 

W toku robót, konieczne było wycięcie 124. drzew i krzewów. Po zrealizowaniu prac budowlanych, w zamian posadzone zostanie 156 nowych o obwodzie minimalnym pnia na wysokości 100 cm wynoszącym 18 cm. Będą to drzewa z gatunku Lipy drobnolistnej, Klonu Polnego, Jesionu wyniosłego, Klonu pospolitego, Ambrowca balsamicznego, Platana klonolistnego.     

To nie wszystko, bo dodatkowo gmina wzbogaci rewitalizowany teren o blisko 4 tys. sztuk nowych drzew i krzewów i ok. 6,7 tys. sztuk bylin oraz roślin cebulowych. 

Realizowana w centrum Jarocina przebudowa systemu kanalizacji sanitarnej oraz sieci wodociągowej obejmuje swym zakresem, poza pełną wymianą infrastruktury wodociągowej i kanalizacyjnej, wykonanie również nowych nawierzchni dróg, ścieżek rowerowych, chodników, ciągów pieszo-jezdnych, miejsc parkingowych i stworzenie nowego zagospodarowania zieleni miejskiej w Centrum Jarocina. 

Jednym z istotniejszych celów realizowanej rewitalizacji jest prowadzenie inwestycji w takim kierunku, aby tej zieleni pojawiło się znacznie więcej, niż przed rozpoczęciem prac. W tym celu, poza zastąpieniem starych drzew nowymi,  przewidziano także zasadzenie dodatkowej zieleni wysokiej oraz nasadzenia nowej zieleni niskiej. Miejsca pod drzewami będą obsadzone bylinami, krzewami oraz roślinami cebulowymi. Tam, gdzie nie ma możliwości wprowadzenia nowych nasadzeń do gruntu – zaprojektowano donice. 

Trzeba pamiętać też o tym, że istniejąca zieleń w centrum Jarocina nie była w najlepszym stanie. Wiele drzew posiadało liczne ubytki w pniach, rozwidlenia, niesymetryczne korony. Często systemy korzeniowe uszkadzają istniejące chodniki, elewacje budynków. Istnieje też prawdopodobieństwo, że lokalizacja sieci i przyłączy w pobliżu istniejących drzew, mogłaby spowodować uszkodzenie ich systemu korzeniowego. 

Projekt nowych nasadzeń wszystkie te wątpliwości wyeliminuje. 

 

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy