Reklama

Reklama

Wycinka drzew w śródmieściu Jarocina wywołuje sporo kontrowersji i komentarzy

Opublikowano: pt, 5 lut 2021 12:11
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Wycinka drzew w śródmieściu Jarocina wywołuje sporo kontrowersji i komentarzy. W ramach rewitalizacji mają pojawić się nowe nasadzenia

Reklama

Jarocin. Wycinka drzew w Śródmieściu Jarocina wywołuje sporo kontrowersji i komentarzy. Urzędnicy tłumaczą, że w ramach trwającej rewitalizacji mają pojawić się nowe nasadzenia. 

W ostatnich dniach z kolejnych ulic w centrum Jarocina znikają drzewa. Tak się stało już na ul. Hallera, Paderewskiego. Wycinane są również drzewa na części ulicy Kasztanowej i Wrocławskiej. Akcja, która odbywa się w ramach trwających prac rewitalizacyjnych, wywołuje sporo komentarzy. Ludzie nie kryją zaskoczenia, oburzenia, a niektórzy nawet smutku. „Serce boli, jak na to patrzę” – napisała do nas jedna z mieszkanek miasta. ZOBACZ DYSKUSJĘ

- Widok powycinanych drzew zaniepokoił mnie i mojego synka. Powiem szczerze, że nie tylko nas. Przechodzący tymi ulicami ludzie zatrzymywali się obok pni i zastanawiali się dlaczego drzewa nagle zostały wycięte? Domyślam się, że jest to związane z rewitalizacją jarocińskiego  Śródmieścia. Zastanawiam się czy nie dało się jakoś tych drzew ominąć? Rosły na tych ulicach już kilkanaście lat. Wpisały się w krajobraz tych ulic. Nagle zrobiło się pusto. Ubolewam, że w Jarocinie jest tak mało zieleni - mówi Kinga Latecka, ogrodniczka z Jarocina i dziennikarka pisząca porady ogrodnicze. - Powinniśmy szanować każde drzewo i każdą roślinę. Tyle mówi się o ekologii. Czy osoby odpowiedzialne za wycinkę tych drzew pomyślały żeby coś zrobić i je zostawić? Wydaje mi się, że zostały wycięte, bo tak było najwygodniej. Nasze miasto jest bardzo zanieczyszczone. Wystarczy przejść się ulicami w centrum Jarocina, by przekonać się czym ludzie palą w piecach. Powinniśmy wspólnie dbać o środowisko i robić wszystko, by nie wycinać drzew zbyt pochopie.

 

Jej zdaniem w miarę możliwości powinniśmy robić wszystko, aby ocalić każde drzewo w naszym mieście.  - Drzewa to naturalne filtry powietrza. Ich liście działają jak filtry, pochłaniające w procesie wymiany gazowej powietrze wraz z unoszącymi się w powietrzu pyłami i toksycznymi związkami chemicznymi. Drzewa uczestniczą również w redukcji gazów cieplarnianych. W procesie fotosyntezy wykorzystują dwutlenek węgla, w zamian uwalniając życiodajny tlen. Nawet jeśli po zakończonej rewitalizacji Gmina posadzić drzewa to nie będą one takich samych rozmiarów jak te, które tam rosły kilkanaście lat. Pamiętajmy również, że na tych drzewach miały siedliska ptaki. One również w wyniku wycinki drzew straciły miejsca do bytowania - dodaje. 

 

Urzędnicy tłumaczą, że w ramach trwających w mieście prac rewitalizacyjnych i wymiany sieci w Śródmieściu - pojawią się nowe nasadzenia nie tylko drzew, które mają korespondować z przygotowaną wcześniej spójną koncepcją. Zapewniają, że Jarocin będzie bardziej zielony niż w tej chwili. Jako przykład podawane jest przebudowane w ostatnich latach osiedle Kopernika w Jarocinie. 

- Niebawem podamy oficjalny komunikat tłumaczący raz jeszcze dlaczego musiało dojść do tej wycinki. Chcemy też pokazać, jak te miejsca będą wyglądały po zakończonej rewitalizacji i wreszcie o ile więcej zieleni pojawi się w przyszłości w sercu miasta – tłumaczy wiceburmistrz Bartosz Walczak. 

 

[AKTUALIZACJA 14:50]

Prowadzona od wczoraj w centrum Jarocina wycinka drzew jest konieczna, aby prawidłowo przeprowadzić rewitalizację miasta. Uspokajamy, że ich usunięcie jest tylko chwilowe. Wraz z zakończeniem prac budowlano – montażowych, wykonaniem nowych nawierzchni drogowych i wyprowadzeniem z terenu budowy ciężkiego sprzętu, w Śródmieściu zostanie zagospodarowana nowa zieleń miejska, której będzie znacznie więcej - informuje Urząd Miejski w Jarocinie. 

Poniżej pełna treść komunikatu. W galerii wizualizacja.  

 

W toku robót, konieczne było wycięcie 124. drzew i krzewów. Po zrealizowaniu prac budowlanych, w zamian posadzone zostanie 156 nowych o obwodzie minimalnym pnia na wysokości 100 cm wynoszącym 18 cm. Będą to drzewa z gatunku Lipy drobnolistnej, Klonu Polnego, Jesionu wyniosłego, Klonu pospolitego, Ambrowca balsamicznego, Platana klonolistnego.     

To nie wszystko, bo dodatkowo gmina wzbogaci rewitalizowany teren o blisko 4 tys. sztuk nowych drzew i krzewów i ok. 6,7 tys. sztuk bylin oraz roślin cebulowych. 

Realizowana w centrum Jarocina przebudowa systemu kanalizacji sanitarnej oraz sieci wodociągowej obejmuje swym zakresem, poza pełną wymianą infrastruktury wodociągowej i kanalizacyjnej, wykonanie również nowych nawierzchni dróg, ścieżek rowerowych, chodników, ciągów pieszo-jezdnych, miejsc parkingowych i stworzenie nowego zagospodarowania zieleni miejskiej w Centrum Jarocina. 

Jednym z istotniejszych celów realizowanej rewitalizacji jest prowadzenie inwestycji w takim kierunku, aby tej zieleni pojawiło się znacznie więcej, niż przed rozpoczęciem prac. W tym celu, poza zastąpieniem starych drzew nowymi,  przewidziano także zasadzenie dodatkowej zieleni wysokiej oraz nasadzenia nowej zieleni niskiej. Miejsca pod drzewami będą obsadzone bylinami, krzewami oraz roślinami cebulowymi. Tam, gdzie nie ma możliwości wprowadzenia nowych nasadzeń do gruntu – zaprojektowano donice. 

Trzeba pamiętać też o tym, że istniejąca zieleń w centrum Jarocina nie była w najlepszym stanie. Wiele drzew posiadało liczne ubytki w pniach, rozwidlenia, niesymetryczne korony. Często systemy korzeniowe uszkadzają istniejące chodniki, elewacje budynków. Istnieje też prawdopodobieństwo, że lokalizacja sieci i przyłączy w pobliżu istniejących drzew, mogłaby spowodować uszkodzenie ich systemu korzeniowego. 

Projekt nowych nasadzeń wszystkie te wątpliwości wyeliminuje. 

 

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (25)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • rok temu | ocena +1 / -0

  MP

  To jest barbarzyństwo wycinać dobre drzewa ! Polska staje się powoli pustynią, płakać się chce. Jak widzę wycinane drzewa to serce mi pęka.

 • rok temu | ocena +2 / -0

  Marek

  Drzewa wycięte przy bloku nr 4 na ulicy Paderewskiego miały prawie 20 lat. Chciałem przedstawić historie jednego z tych drzew. W następnym roku po posadzeniu zauważyłem z okna razem z mamą która miała swoje lata, całkowicie złamane drzewo przez jakiegoś wandala. Drzewo trzymało się ledwo na kikucie koroną w dół. Postanowiliśmy uratować to drzewo, z... Rozwiń

 • rok temu | ocena +0 / -0

  Artur

  Sprawę skomentował prof. Piotr Korduba, dyrektor Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. "Gdyby ktoś wpadł na taki pomysł 20 lat temu, to można by to jeszcze tłumaczyć brakiem rozsądku. Dziś jest to nie tylko barbarzyństwo, ale przejaw skrajnej niekompetencji wszystkich, którzy w tej sprawie przełożyli choć jedną ka... Rozwiń

 • rok temu | ocena +6 / -1

  Jarociniak

  Za jakiś czas jarociniacy drzewawz aboretum będą tylko opglądać, za to kilka firm kaskę zobaczy z bliska. brawo rajcy miejscy. Kasa musi się zgadzać. a ludzie niech się duszą.

 • rok temu | ocena +7 / -0

  JAROCINIAK

  Tylko prawdziwy ignorant wycina drzewa "na chwilę", a latem na upał w mieście wszyscy będą psioczyć. Ludzie nowe drzewa będą coś warte za 15-20 lat. ALE IDIOTÓW NIE SIEJĄ SAMI SIE RODZĄ

 • rok temu | ocena +5 / -0

  AdaR

  Należało uprzedzić mieszkańców, a nie wycinać, a potem dopiero wyjaśniać! To arogancja!!!

 • rok temu | ocena +14 / -1

  drzewo

  Szkodniku ludzki oby cię życie wycięło jak ty te drzewa tfuu

 • rok temu | ocena +6 / -3

  BOS

  kur.a na papier te drzewa zabrali, szedłem chodnikiem patrzę ja pier..łe na głos powiedziałem, to jedyne poza zielenią co chroni od tego syfu spalin boi wogle niszczą wszystko to co daje tlen, wstyd kur.a

  • rok temu | ocena +4 / -3

   Jerzy Jurek

   Jest sprawą do ustalenia, czy te twoje kurwy i pierdolenia są skutkiem wycinania drzew, czy twojego prymitywizmu i zbydlęcenia. Jeżeli to drugie, to szkoda dla ciebie każdego grama tlenu.

 • rok temu | ocena +11 / -1

  Dorota

  Koszmar. To nie rewitalizacja tylko uśmiercenie. I tak się powinno nazywać tę polską plagę.

  • rok temu | ocena +7 / -1

   Głosujcie dalej na ZJ !

   Nie. To się nazywa ROZWÓJ..... firmy z Goliny.

 • rok temu | ocena +11 / -1

  Głosujcie dalej na ZJ!

  Najważniejsze jest to, że ci co mają zarobić pieniądze to zarobią, reszta się nie liczy.

 • rok temu | ocena +3 / -3

  Marcin 639

  Apeluję do Burmistrza. Panie Burmistrzu. Na skrzyżowaniu Hallera i Srodmiejskiej naroznik po lewej stronie prosze nic nie sądzić. Krzaki ktore tam stały tylko utrudniały widoczność.

 • rok temu | ocena +27 / -2

  Zdegustowany

  Nie wierzę w ani jedno słowo tych "mistrzów' od drzew i zieleni od czasu ścięcia dwóch platanów i całej alei (głównie dębowej) w parku. Także w parku wycięcie krzewów, przez co uczynili ptaki wróblowate bezdomnymi. I tak by można bez końca. Ci ludzie "nie czują" przyrody. Traktują rzeczy żywe jak klocki lego. Zaś szkody jakie czynią są niestety n... Rozwiń

 • rok temu | ocena +12 / -4

  sikorka

  Tak mają miastowi. Wyciąć wszystką zieleń w miastach i zabetonować. Następnie pobudować się na wsi bo czyste powietrze i przeszkadzać rolnikom w pracy. Krowy nie pachną, kombajny głośno pracują.

 • rok temu | ocena +15 / -1

  nowe otwarcie

  "Uspokajamy, że ich usunięcie jest tylko chwilowe." Chwilowe wycięcie drzew ? hah

 • rok temu | ocena +10 / -2

  ala

  Boze widzisz i m nie grzmisz

 • rok temu | ocena +6 / -1

  ...

  A kosze na śmieci też będą?

 • rok temu | ocena +12 / -2

  Geronimo

  W niektórych językach głoska W i B są do siebie bardzo podobne, np. w języku hiszpańskim (castellano). W takim przypadku słowo ROZWÓJ można pomylić ze słowem ROZBÓJ.

 • rok temu | ocena +16 / -3

  Jarociniak

  A może ktoś wie co z drzewami które się nie przyjęły i uschły na nowo oddanym łączniku ul.wrocławskiei i ul.bema? Czy wykonawca dał gwarancję i posadzi nowe czy mamy zapomnieć o sprawie?

  • rok temu | ocena +10 / -2

   Głosujcie dalej na ZJ!

   Możecie zapomnieć o sprawie.

 • rok temu | ocena +11 / -4

  My

  Pieniądz musi się obracać od jednej kieszeni do drugiej kieszeni i najlepiej cudzy.

  • rok temu | ocena +14 / -5

   Głosujcie dalej na ZJ !

   To właśnie nazywa się ROZWÓJ, w tym przypadku ROZWÓJ będzie dotyczył firmy znajomka z Goliny :-)

   • rok temu | ocena +1 / -0

    Zuzka

    A co się stało z drewnem poszło na opał dla urzędu Jarocina czy znajomek z Goliny zawiózł do mamuśki ?

 • rok temu | ocena +9 / -4

  Pony73

  Widać że jest promocja na pilarki!