Koronawirus przewrócił nasze życie do góry nogami. Dotyczy to także szpitali. Jarocińska lecznica niemal natychmiast po ogłoszeniu stanu epidemii wstrzymała wszystkie planowe zabiegi i operacje. Jak wpłynęło to na wykonanie kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia?
Poznański oddział Narodowego Funduszu Zdrowia przeanalizował dane z wykonania kontraktów przez wielkopolskie szpitale od marca do czerwca. A jego szefowa ogłosiła listę 10 placówek, które zrobiły to najlepiej. Na 4 miejscu jest Szpital Powiatowy w Jarocinie.
W czerwcu średnie wykonanie ryczałtów w szpitalach sieciowych w Wielkopolsce wyniosło 80,33%.
Dyrektor wielkopolskiego oddziału NFZ Agnieszka Pachciarz wylicza, że w marcu część podmiotów realizowała zaledwie 30 - 40 procent ryczałtu.
- Ale już w czerwcu jedynie w kilku placówkach było to 60 - 70 procent. Były też takie, które wykonały ponad 90% - podkreśla.
Jarociński szpital w zestawieniu wyprzedziły tylko placówki z Poznania, Międzychodu i Ostrowa Wlkp. Pleszewskie Centrum Medyczne znalazło się na 8 pozycji.
Dziesięć szpitali o najwyższym poziomie realizacji ryczałtu w Wielkopolsce
1. Ortopedyczno-Rehabilitacyjny Szpital Kliniczny im. Wiktora Degi w Poznaniu - 108,40%,2. Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Międzychodzie - 95,74%,
3. Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Ostrowie Wielkopolskim - 95,37%,
4. Szpital Powiatowy w Jarocinie - 93,65%,
5. Szpital Powiatowy we Wrześni - 91,64%,
6. Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Poznaniu im. prof. Ludwika Bierkowskiego - 91,45%,
7. Szpital Średzki Serca Jezusowego w Środzie Wielkopolskiej - 90,67%,
8. Pleszewskie Centrum Medyczne w Pleszewie - 89,94%,
9. Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Kępnie - 89,90%,
10. Szpital Kliniczny Przemienienia Pańskiego Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu - 89,89%.