Uroczystości w Lgowie odbywają się dwa razy w roku. W lutym Eucharystia sprawowana jest w rocznicę urodzin dowódcy frontu południowego Powstania Wielkopolskiego. W czerwcu, przy okazji rocznicy śmierci majora Zbigniewa Gorzeńskiego-Ostroroga wspomina się również jego podkomendnych oraz potomków Gorzeńskich - zmarłych z rodziny Skarżyńskich. Dzięki wsparciu finansowemu z programu rządowego w zeszłym roku udało się odnowić kwaterę grobową. Osobą, dzięki której pamięć o powstańcach jest wiecznie żywa, jest Robert Rogacki, który jest również prezesem koła Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego oraz nauczycielem historii w Szkole Podstawowej w Żerkowie. Za swoją działalność został niedawno odznaczony medalem "Za zasługi dla województwa wielkopolskiego".
W niedzielnej uroczystości (16 stycznia), która rozpocznie się o godz. 10.00, oprócz wojska, które wystawi wartę honorową i poczet sztandarowy, wezmą udział przedstawiciele władz gminnych, powiatowych. Obecne będą też delegacje m.in. harcerzy i Kurkowego Bractwa Strzeleckiego.
Kościół w Lgowie jest świątynią filialną parafii św. Jana Chrzciciela w Brzóstkowie, której proboszczem od 2013 roku jest ksiądz Przemysław Kubiak. Zabytkowa budowla wzniesiona została w XVII w. W pierwszej połowie XIX w. z fundacji Hieronima Gorzeńskiego dobudowano murowaną kaplicę grobową, a w 1901 r. dostawiono kruchtę.
Kim był major Zbigniew hrabia Ostroróg-Gorzeński?
Zbigniew Gorzeński urodził się 15 lutego 1869 roku we Lgowie koło Jarocina. Był ostatnim potomkiem w linii męskiej rodu Gorzeńskich, herbu Nałęcz. Studiował rolnictwo na Uniwersytecie Berlińskim. Po śmierci ojca w 1898 roku odziedziczył majątek Tarce i mieszkał tutaj z matką i młodszym bratem Ludwikiem. 22 kwietnia 1901 roku ożenił się z Anielą Biegańską (1875-1920). Małżeństwo było jednak bezdzietne. Służbę wojskową w armii pruskiej w pułku ułanów w Miliczu odbył w latach 1902-1903. Został mianowany podporucznikiem. Popierał działalność polskich towarzystw i organizacji. Pomógł w budowie katolickiej Szkoły Powszechnej w Tarcach, która została otwarta 7 maja 1914 roku. Był także opiekunem jarocińskiego ruchu skautowego. Osiadł w swoim majątku w Tarcach i zajął się sprawami rolnymi oraz społecznymi.Gdy w 1922 roku utworzono w Jarocinie Towarzystwo Powstańców jego komendantem został Zbigniew Gorzeński. W dniu 20 listopada 1922 roku Rada Miejska przyznała mu tytuł Honorowego Obywatela Miasta Jarocina. Uczestniczył również w działalności jarocińskiego koła Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół" oraz wspierał Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Jarocinie, którego był honorowym członkiem. Zmarł 12 czerwca 1926 roku w Tarcach. Po uroczystościach pogrzebowych w parafialnym kościele w Wilkowyi, trumnę złożono w rodzinnym grobowcu we Lgowie. Imię Zbigniewa Gorzeńskiego nosi jedna z ulic w Jarocinie oraz park znajdujący się u zbiegu ulic Śródmiejskiej i Hallera, gdzie w centralnym miejscu znajduje się pomnik majora.
ZOBACZ RÓWNIEŻ
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.