Reklama

Kraków uczcił powstańców wielkopolskich. Na wystawie jest zdjęcie z Jarocina

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Plac Matejki w Krakowie. To tutaj pod Pomnikiem Grunwaldzkim odbywają się najważniejsze krakowskie uroczystości patriotyczne. Wczoraj otwarto tam wystawę "Powstanie Wielkopolskie 1918-1919".

Reklama

Ekspozycja zaczyna się tak, jak zaczynać się powinna - od najdłuższej wojny nowoczesnej Europy, a następnie jest odezwa Rady Żołnierskiej w Jarocinie, która powstała już 9 listopada 1918 roku. Jest oczywiście Ignacy Jan Paderewski w Poznaniu 27 grudnia i pierwszy dowódca mjr Stanisław Taczak. Jest też wielkie zdjęcie z jarocińskiego rynku z 1 stycznia 1919 roku z powstańcami stojącymi przed kościoła pw. św. Marcina. To wtedy Stefan Malinowski zawieszał biało-czerwoną flagę na ratuszu. Jest mapa z miejscami bitew, oczywiście także tych, w których uczestniczyły jarocińskie latające kompanie dowodzone przez druha komendanta Gorzeńskiego

"Powstanie Wielkopolskie to nie była walka o Wielkopolskę, to była walka o Polskę" - powiedział dr hab. Filip Musiał, dyrektor krakowskiego oddziału IPN. 

Koszulki z flagami Powstania Wielkopolskiego rozdawane przez pracowników małopolskiego wojewody rozeszły się  się jak krakowskie obwarzanki. 

Wielkopolanie już od dawna walczyli o to, żeby wiedza o wydarzeniach, które miały miejsce pod koniec grudnia 1918 roku w Poznaniu i ich dalszych konsekwencjach dotarła do jak najszerszego grona. 

"Wreszcie mówi się o powstaniu zwycięskim. Całkiem niedawno kończyłem szkołę i nie pamiętam, aby na lekcji historii nam o tym wspominano. W podręczniku było o tym tyle, trzy linijki. Jadąc tutaj wiedziałem o czym robię materiał, bo nie pochodzę z Krakowa, tylko ze Śląska, a w powstaniach śląskich walczyli powstańcy wielkopolscy" - opowiadał Robertowi Kaźmierczakowi jeden z dziennikarzy obecnych na uroczystości. Były wiceburmistrz Jarocina jest obecnie wicedyrektorem Instytutu Książki w Krakowie. 

Od tego roku 27 grudnia jest świętem państwowym. Na wniosek Wielkopolan w dniu, w którym wybuchł ten zwycięski zryw niepodległościowy, ustanowiony został Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego

 

 Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy