reklama
reklama

Urodzin Zbigniewa hr. Ostroroga-Gorzeńskiego okazją do złożenia kwiatów pod jego pomnikiem [ZDJĘCIA]

Opublikowano:
Autor:

Urodzin Zbigniewa hr. Ostroroga-Gorzeńskiego okazją do złożenia kwiatów pod jego pomnikiem [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
11
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Wiadomości Urodzin Zbigniewa hr. Ostroroga-Gorzeńskiego i rocznica zakończenia Powstania Wielopolskiego były okazjami do złożenia kwiatów pod jego pomnikiem pierwszego dowódcy powstańców.
reklama

Imię Zbigniewa hr. Ostroroga-Gorzeńskiego, nazywanego przez żołnierzy „druhem komendantem” nosi park u zbiegu ulic Hallera i Śródmiejskiej w Jarocinie. Tam też znajduje się jego pomnik i tam udały się oficjalne delegacje w miniony czwartek. 

Kwiaty i symboliczne znicze pod pomnikiem pierwszego dowódcy Powstania Wielkopolskiego

Okazją do uczczenia pamięci Zbigniewa hr. Ostroroga-Gorzeńskiego, pierwszego dowódcy powstańców wielkopolskich, nazywanego przez żołnierzy „druhem komendantem”, była 155. rocznica jego urodzin. 

Ale to nie jedyny powód uroczystości pod pomnikiem Zbigniewa hr. Ostroroga-Gorzeńskiego - 16 lutego bowiem przypada 105. rocznica zakończenia Powstania Wielkopolskiego. 

Okazje te były przyczynkiem do złożenia kwiatów i zapalenia symbolicznych zniczy. 

- Dziś i jutro są dwa szczególne dni dla nas, jarociniaków i Wielkopolan - przypominamy, świętujemy dwie ważne rocznice - rocznicę urodzin druha komendanta i rocznicę zakończenia zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego - mówiła podczas uroczystości Katarzyna Świderska, dyrektor Muzeum Regionalnego w Jarocinie. 

Kilka faktów z kart historii Powstania Wielkopolskiego

W nocy z 8 na 9 listopada 1918 r. Polacy rozbroili Niemców w jarocińskich koszarach i rozpoczęła się tzw. jarocińska rewolucja. Przejęte zostały poczta, węzeł kolejowy i więzienie. Powstała pierwsza w Wielkopolsce Rada Żołnierska. Szybko powiększał się skład osobowy tworzonego w garnizonie polskiego oddziału.

Potrzebny był dowódca. Rada Żołnierska w porozumienia z ks. Ignacym Niedźwiedzińskim i tajną organizacją „Jedność” poprosiła o objęcie dowództwa wówczas 49-letniego Zbigniewa hr. Ostroroga-Gorzeńskiego - urodzonego 15 lutego 1869 r. w Lgowie właściciela majątku Tarce, zaangażowanego w działalność patriotyczną. Hrabia Ostroróg-Gorzeński przyjął propozycję, jednak już podczas pierwszego spotkania z oddziałem poprosił, żeby nie tytułować go „panem hrabią”, ale zwracać się do niego po prostu „druhu komendancie”.

Jeszcze przed wybuchem powstania w tarzeckich lasach Gorzeńskiego ćwiczyli późniejsi powstańcy jarocińscy. Gorzeński finansował też zaopatrzenie jarocińskich powstańczych kompanii, które później walczyły na wszystkich frontach powstania. Druh komendant osobiście wziął udział w zajęciu Krotoszyna, ale też w walkach m.in. pod Zbąszyniem. 10 stycznia otrzymał od głównodowodzącego powstaniem, wówczas mjr. Stanisława Taczaka, nominację na dowódcę VI Okręgu Wojskowego, obejmującego powiaty: jarociński, pleszewski, krotoszyński, koźmiński, rawicki, gostyński i średzki. Przyjmuje się, że zwycięskie Powstanie Wielkopolskie zakończyło się 16 lutego 1919 r. podpisaniem rozejmu w Trewirze. 

W 1921 r. mjr Zbigniew hr. Ostroróg-Gorzeński został odznaczony Orderem Virtuti Militari. Rok później Rada Miejska w Jarocinie przyznała mu tytuł Honorowego Obywatela Miasta Jarocina. W 1923 roku władze miasta kolejny raz uhonorowały druha komendanta, nadając jego imię zakładanemu pierwszemu publicznemu parkowi przy skrzyżowaniu ulic Śródmiejskiej i Hallera. 

Po II wojnie światowej park przemianowano najpierw na Bohaterów Stalingradu, a później na Park Zwycięstwa. W ten sposób ze świadomości jarociniaków próbowano wymazać postać mjr. Zbigniewa hr. Ostroroga-Gorzeńskiego, a także historyczne związki tego miejsca z Powstaniem Wielkopolskim i udziałem w nim jarociniaków. W 2019 roku, po zakończeniu rewitalizacji, do parku wróciła nazwa mjr. Zbigniewa hr. Ostroroga - Gorzeńskiego, a w centrum parku stanął pomnik majora i cztery rzeźby innych postaci związanych z pierwszym, zwycięskim zrywem niepodległościowym po wcześniejszych - 123. latach niewoli.

 

CZYTAJ TAKŻE

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama