reklama

70-lecie Cechu Rzemiosł Różnych w Jarocinie i otwarcie Jarocińskiego Centrum Edukacji i Kariery [ZDJECIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

70-lecie Cechu Rzemiosł Różnych w Jarocinie i otwarcie Jarocińskiego Centrum Edukacji i Kariery [ZDJECIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
134
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościObchody jubileuszu 70-lecia Cechu Rzemiosł Różnych w Jarocinie połączone zostały z otwarciem Jarocińskiego Centrum Edukacji i Kariery (w skrócie JaCEK). Uroczystości odbyły się w piątkowe popołudnie.
reklama

Jarocińskie Centrum Edukacji i Kariery (JaCEK), który znajduje się przy ul. Barwickiego to część projektu „Jarocin – Miastem Jutra”. Na realizację przedsięwzięcia gmina Jarocin pozyskała ponad 3,5 mln euro z programu „Rozwój Lokalny”, finansowanego z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021. Partnerem w realizacji tego przedsięwzięcia jest Cech Rzemiosł Różnych w Jarocinie.

- Jest mi niezmiernie miło, że tak zupełnie przypadkowo złożyło się, że na to 70-lecie Cechu Rzemiosł Różnych ten projekt nie kończymy, a rozpoczynamy. Budowa tego obiektu to początek. Ten projekt może być wspaniałym prezentem nie tylko dla Cechu Rzemiosł Różnych, ale dla wszystkich mieszkańców, a przede wszystkim dla młodych ludzi, których kształcimy tu w Jarocinie, ale którzy ciągle potrzebują zmian, przystosowań do szybko zmieniającej się rzeczywistości. I my, ludzie rzemiosła, w większości o myśleniu liberalnym, bardziej jesteśmy za tym, żeby dawać wędkę niż rybę. Według mojego poglądu, rybę powinny dostawać osoby starsze, niedołężne, schorowane, czyli te które nie potrafią zarobić własnymi rękoma na swoje życie. Natomiast normalni ludzie powinni mieć możliwość zarobienia na swoje utrzymaniu. I taką właśnie wędkę tutaj - wspólnie z Cechem Rzemiosł Różnych poprzez projekt norweski - chcemy zaproponować wszystkim, którzy nie potrafią znaleźć swojego miejsca lub kwalifikacje mają nieprzystosowane do obecnych warunków rynkowych. Tutaj, w tym obiekcie będzie można znaleźć nowy zawód albo dokształcić się, douczyć się czy zmienić kierunek zdobywania wiedzy, aby osiągnąć swoje prywatne cele i tak jak sama nazwa mówi - karierę swoją indywidualną - mówił burmistrz Adam Pawlicki.

reklama

W Centrum realizowane są certyfikowane kursy oraz szkolenia m.in. operatora koparko-ładowarki, operatora obrabiarek CNC czy kierowców wózków widłowych. Na parterze znajdą się pracownie zawodowe, na piętrze sale wykładowe. Największa może pomieścić 110 osób. Sama budowa i funkcjonowanie Jarocińskiego Centrum Edukacji kariery to koszt prawie 6 milionów złotych. Realizacja inwestycji rozpoczęła się w lipcu 2022 roku a zakończenie nastąpiło w listopadzie bieżącego roku. Powierzchnia obiektu wynosi 550 m2. Obecnie trwa wyposażenie biur, sal dydaktycznych i pracowni w meble i niezbędny sprzęt komputerowo-multimedialny. Od lipca zeszłego roku z oferty szkoleniowej skorzystało prawie 600 osób. 

reklama

Jarocińskie Centrum Edukacji i Kariery to realizacja marzeń Jacka Dutkiewicza

W uroczystości otwarcia centrum, które odbywało się w piątkowe popołudnie, wzięło udział wielu zaproszonych gości. Obecne były poczty sztandrowe i delegacje z kilkunastu innych Cechów Rzemiosł Różnych oraz osoby związane z realizacją projektów z funduszy norweskich.

- Zgadzam się z panem burmistrzem, że ten projekt nie tylko służy edukacji, ale jest przede wszystkim formą współpracy pomiędzy samorządem a lokalnymi partnerami, lokalnymi przedsiębiorcami. Tylko w ten sposób właśnie dokonuje się rozwój lokalny. Miarą sukcesu waszego projektu "Jarocin Miastem Jutra" będą decyzje młodych ludzi o tym, czy tu pozostać, a bardziej konkretnie, czy wrócić tutaj po edukacji, którą zdobywają gdzieś dalej. I takie działania, jak te, które są całościowo, w sposób taki zintegrowany, przemyślany podejmowane przez samorząd Jarocina, a których elementem jest Jarocińskie Centrum Edukacji i Kariery, służą temu, żeby żeby ta decyzja tych młodych ludzi była pozytywna. Bardzo serdecznie państwu gratuluję. Gratuluję całemu zespołowi, który pracował nad tym konkretnym, szerokim projektem, jak i tą jego małą częścią, jaką jest Jarocińskie Centrum Edukacji i Kariery. Mam nadzieję, tak jak wszyscy tutaj zgromadzeni, że to będzie ważny element w rozwoju miasta - stwierdził w czasie inauguracji Tomasz Potkański, zastępca dyrektora biura Związku Miast Polskich, kierownik projektu „Rozwój Lokalny" Norweskiego Mechanizmu Finansowego, który jak sam podkreślił z naszym miastem współpracuje już od 18 lat. 

reklama

Historię tego miejsca, jak również okoliczości związane ze współpracą z samorządem lokalnym przedstawił Jacek Dutkiewicz, starszy Cechu od 2009 roku. Podkreślił, że stan techniczny starego budynku, z którym związane było wiele wspomnień, był fatalny. Podkreślił, że obecny obiekt, który jest na miarę XXI wieku, to nie tylko spełnienie jego marzeń, ale zarazem wspaniała wizytówka ich organizacji oraz gminy. 

- Nowoczesny ośrodek edukacyjny powstał w ramach innowacyjnego partnerstwa, którego inicjatorem i pomysłodawcą był burmistrz Jarocina, pan Adam Pawlicki. Panie burmistrzu, w imieniu całej społeczności rzemieślniczej, zarząd cechu, kadry oraz mieszkańców Jarocina składam ogromne podziękowania za ten ośrodek i jego nowoczesne wyposażenie. Stało się, spełniły się marzenia. Dziękuję za wszystkie starania i osobiste zaangażowanie. Pragnę również z tego miejsca bardzo serdecznie podziękować tym, którzy służyli pomocą, radą, wsparciem oraz życzliwością w trakcie realizacji tego przedsięwzięcia. Nie sposób wymienić wszystkich osób, które przyczyniły się do tego sukcesu. Serdecznie dziękuję głównemu wykonawcy, firmie "Investic" za sprawny przebieg prac, rzetelne i staranne wykonanie budowy  - mówił wzruszony Jacek Dutkiewicz, starszy Cechu Rzemiosł Różnych w Jarocinie. - Otwieramy dzisiaj ośrodek szkolenia, na który czeka cała społeczność rzemieślnicza. Obiekt ten, którego oddanie do użytku dzisiaj świętujemy, to obiekt na miarę XXI wieku od dziś stanie się wspaniałą wizytówką naszej organizacji i gminy na długie lata. Zaspokoi też oczekiwania i potrzeby nie tylko młodzieży, absolwentów szkół branżowych, ale również mieszkańców Jarocina i okolicznych miejscowości. Ośrodek pozwoli na realizację kursu na najwyższym poziomie. To powód powód do wielkiej radości i dumy.

reklama

Otwarcia Jarocińskiego Centrum Edukacji i Kariery poprzez symboliczne przecięcie wstęgi oraz odsłonięcie tablicy pamiątkowej dokonali przedstawiciele samorzadu i rzemieślników. Poświęcenia obiektu z zewnątrz, jak rówiez krzyża znajdującego się w biurze dokonał ofiarodawca - ksiądz prałat Dariusz Matusiak, proboszcz parafii św. Marcina, który odprawił również mszę św. w intencji rzemiosła. Jacek Dutkiewicz, starszy Cechu od 2009 roku wręczył kapłanowi w podziękowaniu pamiątkową statuetkę z okazji 70-lecia rzemiosła. Pozostałe osoby wyróżnione otrzymały je w dalszej części uroczystości, która odbyła się w sali bankietowej spółki Jarocin Sport. Kapłan zaznaczył w trakcie zwiedzania nowego obiektu, że udzielił dyspensy od piątkowego postu dla uczestników tego wydarzenia. 

Z okazji 70-lecia Cechu Rzemiosł Różnych w Jarocinie burmistrz otrzymał Szablę Kilińskiego

W trakcie obchodów jubileuszowych zaprezentowano dwa filmy poświęcone 70-letniej historii rzemiosła oraz powstaniu Jarocińskiego Centrum Edukacji i Kariery. O najważniejszych wydarzeniach z minionych 7 dekad mówił również starszy Cechu Jacek Dutkiewicz. W swoim wystąpieniu podkreślił potrzebę zachowania tradycji przy jednoczesnym rozwijaniu się i podążaniu za potrzebami nowoczesnego rynku pracy. 

Z okazji jubileuszu wręczone zostały także branżowe wyróżnienia i nagrody. Najwyższą odznakę honorową przyznawaną przez rzemiosło, czyli Szablę Kilińskiego, otrzymali: podstarszy Cechu Józef Robak oraz burmistrz Adam Pawlicki, który zanim objął urząd, w latach 1998-2002, prowadził działalność rzemieślniczą w branży monter sieci instalacji sanitarnych i instalatorstwa gazowego i w tym czasie był również członkiem organizacji.

- Jest to odznaczenie bardzo ważne dla rzemieślników. Głowy się nie ścina nim. Przed chwilą akurat mi żona powiedziała, że skoro burmistrz był rzemieślnikiem, to ja mam też szansę zostać burmistrzem. A że mój burmistrz popadł w nie łaskę, więc coś w tym może być - powiedział przed dekoracją Wacław Napierała, wiceprezes zarządu Związku Rzemiosła Polskiego. - Słuchajcie państwo, Jan Kiliński był rzemieślnikiem, szewcem. Pochodził z Trzemeszna, naszego wielkopolskiego. Jan Kiliński był powstańcem, walczył o Polskę. Zarobił za to oczywiście ileś lat więzienia. Pisał pamiętniki i był nietuzinkową postacią. Warto go naśladować. Co prawda nikomu nie nie życzę, żeby zaliczył więzienie, ale myślę, że możemy się nim chwalić. Jan Paweł II powiedział, że każdy, kto otrzymuje tę szablę, to jest w jakimś stopniu błogosławiony na wiele wiele lat i ci, co z nim się stykają, mają te łaski. 

Platynowy medal im Jana Kilińskiego "Za Zasługi dla Rzemiosła Polskiego" wręczono Cechowi Rzemiosł Różnych w Jarocinie i Wiesławowi Kulińskiemu. Odznaczeniem dla organizacji udekorowano sztandar cechowy. Złoty medal im Jana Kilińskiego odebrali sekretarz Leszek Błaszczyk i skarbnik Roman Łukaszewski, a srebrny - Leszek Matela (członek zarządu) i Eugeniusz Wojtczak (przewodniczący komisji rewizyjnej).

Honorową odznaką noszącą imię najbardziej znanego w Polsce szewca wyróżniono Monikę Kowalczyk, Krzysztofa Kowalczyka, Tomasza Bogielczyka i Krystiana Kowalskiego. W trakcie trwającej prawie 3 godziny części oficjalnej wręczono kilkadziesiąt pamiątkowych statuetek. Z okazji 70-lecia Cechu Rzemiosł Różnych podziękowano w ten sposób zarówno samorządom, instytucjom współpracującym z rzemieślnikami, jak i najstarszym członkom Cechu, zarządu, komisji rewizyjnej, sądu koleżeńskiego, komisji przeprowadzających egzaminy zawodowe, jak również projektantom i wykonwcom Jarocińskiego Centrum Edukacji i Kariery. 

Jarocińskie Centrum Edukacji i Kariery (JaCEK) pomnikiem Jacka Dutkiewicza

Po tej części uroczystości przyszła kolej na życzenia. Do Jacka Dutkiewicza ustawiła się długa kolejka. Zaproszeni goście w swoich wystąpieniach wyrażali podziw dla dokonań Cechu, jak również i obiektu, który nosi w skrócie nazwę JaCEK. Kilka razy wspomniano, że ta nowa placówka to swoisty pomnik starszego cechu. Nawiązywano też do faktu, że nazwa jest chwytliwa i budząca oczywiste skojarzenia. Sam zainteresowany twierdził, że pomysł nazwy to nie jego inicjatywa, ale burmistrza Adama Pawlickiego. 

W trakcie piątkowego świętowania było wiele kwiatów, listów gratulacyjnych oraz prezentów, z których część - jak informowali przedstawiciele zaprzyjaźnionych organizacji rzemieślniczych z Wielkopolski - została przekazana wcześniej na konto jarocińskiej organizacji. Franciszek Krukowski, prezes Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Jarocinie wraz ze swoim zastępcą Markiem Jankowiakiem wręczyli Jackowi Dutkiewiczowi Order Zasługi - Krzyż Oficerski nadawany przez kapitułę Zjednoczenia KBS RP. 

Upominkiem od redakcji "Gazety Jarocińskiej" i portalu jarocinska.pl była specjalnie przygotowana jubileuszowa pierwsza strona naszego tygodnika, na której znalazło się zdjęcie historycznego już starego budynku Cechu oraz nowoczesny obiekt, czyli otwarty w tym dniu JaCEK.

Na zakończenie głos zabrał wyraźnie wzruszony starszy Cechu. Podziękował wielu osobom, a w szczególności swojej żonie za wsparcie i cierpliwość oraz paniom, które współpracują z nim na co dzień w cechowym biurze. Każdy z gości mógł pozostawić swój ślad w księdze pamiątkowej. W trakcie części artystycznej na sali pojawiły się dwa urodzinowe torty. 

Czym jest Cech Rzemiosł Różnych w Jarocinie i jak doszło do jego powstania?

Cech Rzemiosł Różnych w Jarocinie, jako prawnego następca rozwiązanych Cechów Rzemiosł Budowlanych, Rzemiosł Drzewnych, Metalowo-Elektrycznych, Skórzanych, Włókienniczych oraz Piekarzy, Młynarzy i Cukierników, powołało 30 czerwca 1953 r. Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Poznaniu. Siedziba mieściła się na początku pod adresem Rynek 14. Decyzją Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Delegatów z dnia 18.12.1960 r. upoważniono prezydium zarządu do kupna budynku położonego przy ul. Wrocławskiej nr 12 od Ewy Zapłaty za cenę 350.000 zł. plus koszty notarialne. Powołano również Komitet Budowy „Domu Rzemiosła”. W ramach czynów społecznych wykonano prace remontowe i adaptacyjne w budynku na potrzeby biura. Na elewacji zostały umieszczone tablice wykonane z piaskowca z napisami: Nauka, Praca oraz Dom Rzemiosła, które wykonał i podarował kamieniarz Ludwik Skubich z Jarocina. Znajdują się one tam do tej pory. Budynek został uroczyście przekazany społeczności rzemieślniczej jako „Dom Rzemiosła” w dniu 13 maja 1962 r. W miejscu, gdzie obecnie stoi Jarocińskie Centrum Edukacji i Kariery, czyli w części od ul. Barwickiego, wcześniej znajdowała się sala cechowa zaadaptowana w miejscu dawnej palarni kawy i magazynu nawozów sztucznych.

Organizacja, która swoim zasięgiem obejmuje cały powiat jarociński, jak również gminy Nowe Miasto oraz Koźmin Wlkp., działa aktywnie na rzecz swoich członków, których grono systematycznie wzrasta i liczy 286 podmiotów prowadzących działalność gospodarczą. Władze cechu to siedmioosobowy zarząd, wybierany na czteroletnią kadencję. Pracami cechu kieruje starszy, którym jest w tej chwili Jacek Dutkiewicz. W ciągu 7 dekad funkcję tę pełnili również Antoni Szymański, krawiec Jan Bartkowiak oraz stolarz Antoni Regulski. W latach 2013-2016 przeprowadzono rozbudowę obiektu, uzyskując dodatkową powierzchnię na biura i pod wynajem. Od 1945 roku z możliwości zdobywania zawodu podczas zajęć praktycznych w zakładach rzemieślniczych skorzystalo 13 tys. uczniów. 

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama