reklama

Prawie 300 uczniów będą szkolić jarocińscy rzemieślnicy. Jakie zawody wybrała młodzież? [ZDJĘCIA, WIDEO]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Prawie 300 uczniów będą szkolić jarocińscy rzemieślnicy. Jakie zawody wybrała młodzież? [ZDJĘCIA, WIDEO] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
31
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościSprzedawca, mechanik, fryzjerka - przede wszystkim te profesje wybrali młodzi ludzie, którzy po weekendzie rozpoczną kształcenie w szkołach branżowych. Umowy na praktyczną naukę zawodu podpisało w Cechu Rzemiosł Różnych w Jarocinie 298 uczniów.
reklama

Na kilka dni przed nowym rokiem szkolnym, tradycyjnie już, w jarocińskim Cechu Rzemiosł Różnych w Jarocinie odbyło się podpisanie umów z uczniami rozpoczynającymi naukę w szkołach branżowych.

Prawie 300 uczniów będą szkolić jarocińscy rzemieślnicy. Jakie zawody są najpopularniejsze?  

Od 4 września praktyczną naukę zawodu rozpocznie 298 osób. Zaskoczenia nie ma. Wśród chłopców najbardziej popularne profesje to: mechanik i elektromechanik samochodowy, ślusarz oraz operator obrabiarek skrawających.

reklama

 - Lubię siedzieć i majsterkować w samochodach - mówi Bartosz Wudel, przyszły elektromechanik pojazdów samochodowych, pytany o wybór zawodu. 

Wśród dziewcząt, najwięcej wybrało zawód sprzedawcy, cukiernika i fryzjera. 

Nie ma chętnych do nauki w niektórych zawodach budowlanych   

Brakuje natomiast chętnych, by uczyć się w branży budowlanej. Nikt np. nie zdecydował się na zdobycie zawodu dekarza, czy blacharza budowlanego. W innych profesjach nie jest lepiej.                

reklama

 - Ubolewam nad tym, że w zawodach murarz - tynkarz, blacharz budowlany, cieśla będzie się kształciła jedna osoba - mówi Jacek Dutkiewicz, starszy Cechu Rzemiosł Różnych w Jarocinie.

Wyjątkiem jest monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie. Chęć nauki tej profesji zadeklarowało 18 uczniów. 

- Bardzo dużo można się nauczyć, bo jest to zawód wielostronny. (…) Ludzie zawsze będą robić remonty - mówi Krzysztof Kowalczyk, właściciel firmy „Kowaltex” z Jarocina.          

Zapewne rzemieślników cieszy fakt, że w tym roku sporo młodych ludzi wybrało zawód elektryka - 31 osób. Jest to deficytowa profesja na rynku pracy. Podobnie jak stolarz. Dziś jednak młodzież już coraz chętniej ten fach wybiera.  

reklama

Obecnie jarocińscy rzemieślnicy kształcą 822 uczniów.

W jakich zawodach będą się kształcili tegoroczni absolwenci szkół podstawowych?     

 

reklama

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się 


                   

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama