reklama

Blisko 130 absolwentów szkoły branżowej pierwszego stopnia uzyskało tytuł czeladnika w swoim zawodzie [ZDJĘCIA]

Opublikowano:
Autor:

Blisko 130 absolwentów szkoły branżowej pierwszego stopnia uzyskało tytuł czeladnika w swoim zawodzie [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
14
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościBlisko 130 absolwentów szkoły branżowej pierwszego stopnia Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 2 w Jarocinie uzyskało tytuł czeladnika w swoim zawodzie. To zawodowy tytuły w randze państwowej.
reklama

Dokładnie 129 absolwentów szkoły branżowej pierwszego stopnia Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 2 w Jarocinie zdało egzamin czeladniczy i obroniło tytuł czeladnika w swoim zawodzie.

Jarocińscy czeladnicy mogą podjąć pracę lub otworzyć własną działalność

Wręczenie dyplomów czeladniczych odbyło się w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 2 w Jarocinie. W uroczystości wzięli udział rzemieślnicy, u których młodzież odbywała praktyczną naukę zawodu, a także rodzice absolwentów. 

Pasowania na czeladnika - przez przyłożenie szabli do ramienia - dokonał Jacek Dutkiewicz, Starszy Cechu Rzemiosł Różnych w Jarocinie. 

- Liczba godzin kształcenia praktycznego znacząco przewyższa liczbę godzin kształcenia praktycznego na przykład w technikum. Zajęcia praktyczne realizowane bezpośrednio u pracodawców w naturalnym środowisku pracy sprawiły, że dobrze nauczyliście się zawodu i możecie z czystym sumieniem podjąć pracę lub nawet otworzyć własną działalność bezpośrednio po ukończeniu edukacji - stwierdził Jacek Dutkiewicz. 

reklama

Jego zdaniem „ukończenie tego typu kształcenia daje konkretny i poszukiwany zawód, pomaga szybciej się usamodzielnić, łatwiej jest znaleźć zatrudnienie”.

Absolwenci jarocińskiej „dwójki” z tytułami zawodowymi w randze państwowej

Czeladnik to jeden ze stopni kwalifikacji zawodowej stwierdzający opanowanie przez ucznia - młodocianego pracownika zatrudnionego w celu nauki zawodu, umiejętności praktycznych oraz teoretycznych w zawodzie rzemieślniczym. 

Aby go uzyskać, trzeba zdać egzamin czeladniczy. Świadectwo czeladnicze umożliwia absolwentowi zatrudnienie na stanowisku wymagającym kwalifikacji zawodowych na tak zwanym pierwszym poziomie. 

Czeladnik, a także mistrz to zachowane do obecnych czasów tytuły zawodowe w randze państwowej, nadawane przez Izby Rzemieślnicze, w wyniku przeprowadzonych egzaminów. 

reklama

- Zdobyte w ten sposób tytuły zawodowe cenione są wśród polskich pracodawców, honorowane są także poza granicami kraju. Tytuł mistrza w zawodzie uprawnia do szkolenia uczniów. Życzymy wam, abyście w przyszłości zdobyli również kolejny szczebel zawodowy, jakim jest tytuł mistrza - dodał starszy cechu.

Jarociński Cechu Rzemiosł Różnych oferuje coraz więcej form kształcenia zawodowego

Od września w Jarocinie działa szkoła branżowa drugiego stopnia, która kształci w takich zawodach, jak: technik elektryk, technik fryzjer, technik handlowiec, technik mechanik, technik robót wykończeniowych w budownictwie, technik technologii żywności, technik żywienia i usług gastronomicznych oraz technik pojazdów samochodowych.    

reklama

Dodatkowe formy dokształcania dostępne są w Jarocińskim Centrum Edukacji i Kariery, które powstało przy Cechu Rzemiosł Różnych. 

- Budowa obiektu jest na ukończeniu. Będą się tam odbywały kursy kwalifikacyjne, między innymi kurs spawacza, operatora wózka widłowego, operatora koparki, prawa jazdy kat. C, kat. CE, kat. D i wiele innych - wyjaśnił Jacek Dutkiewicz. 

Zachęcał też do zaglądania na stronę internetową www.jacekjarocin.edu.pl 

- Raz na kwartał są ogłaszane kursy, można poszerzyć wiedzę, zdobyć nowe kwalifikacje i umiejętności. Byście byli bardziej uniwersalni na rynku pracy, byście mogli zdobyć lepszą pracę - dodał starszy Cechu Rzemiosł Różnych.

Jarocińskie Centrum Edukacji i Kariery to jedno z zadań realizowanych pod wspólnym szyldem „Jarocin Miastem Jutra” w ramach Programu Rozwój lokalny. Na realizację całego projektu  Gmina Jarocin pozyskała dofinansowanie w wysokości ponad 3,5 mln euro z Funduszy Norweskich.

reklama

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama