reklama
reklama

Nie żyje Stefan Tobolski. Przez wiele lat był dyrektorem szkoły w Mieszkowie. Działał w ZHP i PCK

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Archiwum

Nie żyje Stefan Tobolski. Przez wiele lat był dyrektorem szkoły w Mieszkowie. Działał w ZHP i PCK - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
22
zdjęć

Nie żyje Stefan Tobolski. Przez wiele lat był dyrektorem szkoły w Mieszkowie. Działał w ZHP i PCK | foto Archiwum

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Odeszli Koniec roku przyniósł smutne informacje. W sylwestra, w wieku 96 lat, zmarł Stefan Tobolski, emerytowany nauczyciel i wieloletni dyrektor Szkoły Podstawowej w Mieszkowie. Do końca życia był aktywym członkiem Związku Harcerstwa Polskiego, Polskiego Czerwonego Krzyża i Chóru Mieszanego im. K.T. Barwickiego w Jarocinie.
reklama

Stefan Tobolski przyszedł na świat w 1927 r. we Wrześni. Pochodził z rodziny kupieckiej. W czasie okupacji pracował w charakterze gońca w zakładzie fotograficznym w Jarocinie. Od 1934 roku działał w Związku Harcerstwa Polskiego. Przyrzeczenie złożył w 1938 r. w I Drużynie Harcerskiej im. Władysława Jagiełły w Jarocinie. Od tego czasu harcerstwo nieustannie mu towarzyszyło - zarówno w pracy zawodowej w roli nauczyciela, jak i na emeryturze. Uczestniczył i sam zorganizowal niezliczoną ilość biwaków i obozów, pełnił także wiele funkcji na poziomie jarocińskiego hufca ZHP, ale i chorągwi (najpierw kaliskiej, a później wielkopolskiej), rozpoczynając od zastępowego, aż na honorowym przewodniczącym Kręgu Seniora i Starszyzny Harcerskiej kończąc. 

Był honorowym członkiem Polskiego Czerwonego Krzyża. Jeszcze pod koniec listopada uczestniczył w spotkaniu z okazji Dni Honorowego Krwiodawstwa i otrzymał medal wydany z okazji 65-lecia krwiodawstwa w Polsce. Przez ponad 30 lat należał do jarocińskiego Chóru Mieszanego im. Kazimierza Tomasza Barwickiego. Śpiewała w nim również jego żona, Krystyna. 

Trudno zliczyć wyróżnienia i odznaczenia, jakie otrzymał w całym swoim życiu - m.in. Złoty Krzyż "Za Zasługi dla ZHP", Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, medal "Za Zasługi dla Ziemi Jarocińskiej", złotą odznakę Związku Nauczycielstwa Polskiego, Kryształowe Serce - nadane przez zarząd główny PCK. W 2017 roku został wyróżniony Nagrodą Burmistrza Jarocina im. gen. Stanisława Taczaka

Miał również mały epizod związany z kinematografią. Wystąpił w filmie dokumentalnym o wojennej okupacji i życiu fotografa. To właśnie druh Stefan, jako 13-letni chłopiec, prawdopodobnie ostatni raz, wykonał zdjęcie księdza kanonika Ignacego Niedźwiedzińskiego, przedwojennego proboszcza parafii św. Marcina, który zmarł w szpitalu więziennym w Bojanowie 31 grudnia 1941 r. 

[DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU pod materiałem WIDEO]

Wspólnie z żoną wystąpili również w etiudzie "Świetliki", przygotowanej w ramach Akademii Filmowej im. Piotra Łazarkiewicza w Jarocinie. Jego wspomnienia o księdzu Niedźwiedzińskim zostały zarejestrowane przez Amatorski Klub Filmowy JAR w filmie "Kanonik. Opowieść o wujku księdzu". Można go zobaczyć [TUTAJ].

Pomimo swojego wieku, Stefan Tobolski był zawsze bardzo zaangażowany w życie naszego miasta. Miał świetną pamięć. Chętnie dzielił się też wspomnieniami z innymi. Sześć lat temu, już jako 90-latek, czynnie uczestniczył w projekcie Muzeum Regionalnego „Spacery po dawnym Jarocinie” - oprowadzając po mieście i opowiadając o przedwojennych czasach. 

Stefan Tobolski przez ponad 20 lat był dyrektorem Szkoły Postawowej w Mieszkowie 

Stefan Tobolski ponad 60 lat przepracował w zawodzie nauczyciela, w tym 21 lat kierował Szkołą Podstawową w Mieszkowie. Przeszedł na emeryturę z dniem 31 sierpnia 1984 roku. Jak możemy przeczytać w historii placówki, był również organizatorem i dyrektorem Szkoły Przysposobienia Rolniczego, którą otwarto w gmachu mieszkowskiej szkoły w 1963 r. Jako nauczyciel i dyrektor szkoły pracował także społecznie.

Był radnym, przewodniczącym Komisji Oświaty i członkiem Prezydium Gromadzkiej Rady Narodowej w Mieszkowie. Jako radny zainicjował budowę Domu Kultury w Mieszkowie. Modernizacji uległo oświetlenie szkoły. Wymieniono całą sieć energetyczną. Oświetlono otoczenie placówki pierwszą w Mieszkowie lampą rtęciową. Nowa linia energetyczna pozwoliła na urządzenie hydroforni. Wywiercono nową studnię, a szkołę skanalizowano. 

Zamiłowanie do edukacji wspólnie z żoną przekazali również swoim trzem synom. Nauczycielkami były także jego synowe. Wnuczka, Iwona Tobolska, jest obecnie dyrektorem Szkoły Podstawowej nr 4 w Jarocinie. 

Poruszające wpisy po śmierci Stefana Tobolskiego

Stefan Tobolski zmarł w niedzielę, 31 grudnia, w wieku 96 lat. Niemal do samego końca był aktywny. Mimo problemów zdrowotnych i tego, że musiał poruszać się o kulach, chętnie brał udział we wszelkiego rodzaju wydarzeniach - m.in. w jubileuszu ZHP, czy wieczorze patriotycznym zorganizowanym przez chór. W drugim dniu świąt Bożego Narodzenia przeszedł jednak udar. 

Na wieść o jego śmierci, w mediach społecznościowych pojawiły się poruszające wpisy. Zmarłego, oprócz rodziny, wspomina m.in. były wiceburmistrz, a obecnie wicedyrektor Instytytu Książki w Krakowie - Robert Kaźmierczak.  

Żegnają go również harcerze.

Dziś wieczorem odszedł nasz ukochany wychowawca, wzór dla kolejnych harcerskich pokoleń, niewyczerpane źródło inspiracji i opowieści! Druhu Stefanie, Jeszcze nie tak dawno razem otwieraliśmy wystawę i świętowaliśmy 110-lecie. Teraz czekamy na spotkanie przy harcerskim ogniu, w inną harcerską noc... - napisano na fanpage'u hufca ZHP w Jarocinie.

Wiadomość o śmierci byłego wieloletniego dyrektora z żalem przyjęła również społeczność Szkoły Podstawowej w Mieszkowie. Informację udostępniło także Liceum Ogólnokształcące im. T. Kościuszki w Jarocinie. Stefan Tobolski był absolwentem z 1948 roku. 

Ponad 2 lata temu, w listopadzie 2021 roku Stefan Tobolski pożegnał żonę Krystynę. W październiku zeszłego roku zmarła jego synowa, Lucyna Tobolska.

W hufcu ZHP w Jarocinie wprowadzono żałobę na miesiąc

We wtorek 2 stycznia phm. Krzysztof Pelec, komendant hufca ZHP w Jarocinie wydał rozkaz specjalny.

"(...)Druhu Stefanie!
Zostawiasz wielką pustkę w naszych sercach! Ogłaszam miesięczną żałobę na terenie Hufca ZHP Jarocin (do 4 lutego 2024 r.) oraz polecam odczytać ten rozkaz w poszczególnych środowiskach, okryć czarnym kirem sztandary i proporce, a także nałożyć czarne opaski na krzyże harcerskie" - czytamy w treści komunikatu skierowanego do zuchów, harcerzy i instruktorów.

Pogrzeb Stefana Tobolskiego odbędzie się w piątek (5 stycznia). O godz. 13.00 zostanie odprawiona msza św. żałobna w kościele Chrystusa Króla w Jarocinie. Uroczystości na cmentarzu parafialnym zaplanowano na godzinę 14.00.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

 

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama