Reklama

Harcerz, ksiądz, autorka książek gwarowych, muzyk i sportowiec. Taczaki rozdane

Opublikowano: ndz, 12 lis 2017 13:46
Autor:

Harcerz, ksiądz, autorka książek gwarowych, muzyk i sportowiec. Taczaki rozdane - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Stefan Tobolski, Jadwiga Podeszwa, ksiądz Dariusz Matusiak, Zbigniew Obara i Maciej Paterski to tegoroczni laureaci Nagrody Burmistrza Jarocina za Zasługi dla Ziemi Jarocińskiej.

Już tradycyjnie statuetki gen. Stanisława Taczaka wręczono podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej w Jarocinie w święto patrona miasta – św. Marcina.


Nagrody imienia Stanisława Taczaka burmistrz Jarocina przyznawane są od 2009 roku. - Statuetką honorowane są osoby, ale i organizacje, za wybitne osiągnięcia w dziedzinie oświaty i wychowania, kultury i ochrony zabytków, sportu i turystyki, ochrony zdrowia, ochrony środowiska, rozwoju infrastruktury czy też w jakiejkolwiek innej sferze działalności społecznej, przyczyniając się tym samym do znaczącego rozwoju i promocji Gminy Jarocin – informuje miejska strona internetowa.

Do grona laureatów dołączyło w tym roku 5 osób, a wśród nich: ksiądz, harcerz, autorka książek gwarowych, muzyk i sportowiec. Zwycięzcy odebrali honorowe wyróżnienia z rąk burmistrza Jarocina Adama Pawlickiego oraz wnuka gen. Taczaka – Jerzego Gogołkiewicza.

ZOBACZ WIDEO NA DOLE strony 

Krótkie informacje na temat laureatów przygotowane przez UM w Jarocinie

Ks. Dariusz Matusiak jest od ponad 20 lat proboszczem parafii pw. św. Marcina w Jarocinie. W tym czasie w wyjątkowy sposób zaangażował się w ochronę dziedzictwa kulturowego Jarocina. Najpierw odrestaurował wnętrza zabytkowego kościoła pw. św. Marcina w Jarocinie. Następnie przeprowadził remont świątyni z zewnątrz wraz z otoczeniem, pozyskując na ten cel środki z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.  Kolejną inwestycją w ochronę zabytków Jarocina były prace restauratorskie i remontowe przy kościele pw. św. Jerzego. Ks. proboszcz Dariusz Matusiak podjął się także zabezpieczenia przed dalszym niszczeniem ruin kościoła św. Ducha w Jarocinie. W 2016 r. - w 1050. rocznicę Chrztu Polski i 500-lecie wybudowania świątyni – dzięki współpracy Parafii pw. św. Marcina z Gminą Jarocin ruiny zostały zaadaptowane na cele kulturalne. Dzięki podjętym pracom restauratorskim i remontowym, a także otwartości księdza proboszcza te trzy zabytkowe obiekty sakralne na terenie Jarocina stały się miejscami ważnych wydarzeń kulturalnych Jarocina. To w kościołach pw. św. Marcina i św. Jerzego, a także w ruinach kościoła św. Ducha odbywały się wydarzenia w ramach m. in. Festiwalu Akademia Gitary, Festiwalu Muzyki Kameralnej i Organowej, Festiwalu Siedem Aniołów, Jarocin Festiwalu. 

 

Stefan Tobolski działa w Związku Harcerstwa Polskiego od 1934 r. Przyrzeczenie harcerskie złożył w 1938 r. w I Drużynie Harcerskiej im. Władysława Jagiełły w Jarocinie. Od tego czasu harcerstwo nieustannie towarzyszy druhowi Stefanowi. Niezliczona ilość biwaków i obozów, rozmaitej harcerskiej służby, pełnienie funkcji od zastępowego po funkcje również na szczeblu byłej Chorągwi Kaliskiej.  Prywatnie: emerytowany nauczyciel i dyrektor Szkoły Podstawowej w Mieszkowie. Honorowy Członek Polskiego Czerwonego Krzyża. Chórzysta jarocińskiego Chóru im. Kazimierza Tomasza Barwickiego. Czynny członek Hufca Jarocin z zaszczytną funkcją Honorowego Przewodniczącego Kręgu Seniora i Starszyzny Harcerskiej. Trudno zliczyć wyróżnienia i odznaczenia druha Stefana, m.in. są to Złoty Krzyż Za Zasługi dla ZHP, Krzyż kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, medal za Zasługi dla Ziemi Jarocińskiej, złota odznaka Związku Nauczycielstwa Polskiego, kryształowe serce nadane przez PCK Zarządu Głównego  i mnóstwo innych.  Pomimo swojego wieku, pan Stefan Tobolski jest bardzo zaangażowany w życie naszego miasta. Druh Stefan miał również mały epizod związany z kinematografią w filmie dokumentalnym o wojennej okupacji i życiu fotografa – właśnie Stefana Tobolskiego. To właśnie druh Stefan, jako 13 letni chłopiec prawdopodobnie ostatni raz wykonał zdjęcie ks. kan. Ignacego Niedźwiedzińskiego, dawniejszego  proboszcza parafii Św. Marcina. Teraz tymi wspomnieniami dzieli się z innymi. Czynnie uczestniczył w projekcie Muzeum Regionalnego „Spacery po dawnym Jarocinie” oprowadzając po mieście mieszkańców Jarocina , opowiadając o przedwojennych dawnych czasach.

 

Jadwiga Podeszwa  jest autorką licznych publikacji prasowych i 6 książek  związanych  z Ziemią Jarocińską. Od lat przekazuje swą wiedzę o gwarze młodzieży i dorosłym podczas spotkań w szkołach oraz w Klubie Regionalistów, Klubie Emerytów w Jarocińskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Pani Jadwiga bierze udział w pracach jury licznych konkursów gwarowych i recytatorskich. Jest autorką opowiadań „Tam gdzie kwitną kaczeńce”, które traktują o rodzinnej wsi autorki. Spod pióra pani Jadwigi Podeszwy wyszła książka  o Mieszkowie „Tam gdzie na wsi Miasteczko”. Pani Jadwiga jest także autorką „Słownika gwary Ziemi Jarocińskiej”, który ukazał się 2014 roku oraz opublikowanej rok później książeczki dla dzieci „Pusia i Mikaduś czyli  kocio-psie sprawki.” Rok 2017 zaowocował  rodzinną sagą „Jadwisia” związaną z Ziemią Jarocińską. Jadwiga Podeszwa jest też autorką hymnu szkoły w Cielczy i gwarowej parafrazy „Lokomotywy” Juliana Tuwima oraz biogramów w II tomie „Jarocińskiego Słownika Biograficznego”.

 

Zbigniew Obara od pięćdziesięciu lat jest zaangażowany w działalność pedagogiczną i kulturalną Jarocina. W latach 70. współorganizował Wielkopolskie Rytmy Młodych, które dały początek festiwalowi muzyki rockowej w Jarocinie. Współtworzył i przez ćwierć wieku kierował Państwową Szkołą Muzyczną I Stopnia w Jarocinie, a także Ogniskiem Muzycznym w Jarocinie. Poza pracą pedagogiczną, podczas której zaraził setki młodych jarocinian zamiłowaniem do muzyki, a zwłaszcza do gry na skrzypcach, od wielu lat jest zaangażowany w pracę aktywizującą jarocińskich seniorów. Prowadzi chór „Wiecznie Młodzi”, który osiąga znaczące sukcesy na przeglądach zespołów senioralnych. Znakomitym połączeniem współpracy Zbigniewa Obary z dziećmi, młodzieżą i seniorami jest jego udział w międzypokoleniowej grupie Dzieci Jarocina.  Pracowitość, serdeczność i otwartość Zbigniewa Obary jest doceniana przez kolejne pokolenia jarocinian. Najlepszym tego przykładem był odbywający się kilka dni temu benefis z okazji 50-lecia Jego działalności pedagogicznej i artystycznej.

 

Maciej Paterski jest wychowankiem klubu kolarskiego UKS Trójka Jarocin. Od 2010 startuje jako kolarz zawodowy. Od 2009 roku przez cztery lata ścigał się w World Tourze we włoskiej grupie Liquigas, a przez kolejne cztery lata w polskiej grupie prokontynentalnej CCC Polkowice. Dziesięć razy reprezentował Polskę na mistrzostwach świata. Sześć razy uczestniczył we wszystkich najważniejszych Tourach:  3 x w VUELTA ESPANA, 2 x GIRO D'ITALIA, 1 x TOUR DE FRANCE. Wszystkie ukończył. Dwukrotnie zwyciężał w klasyfikacji na Najlepszego Górala wyścigu Tour de Pologne w latach 2014-2015. Siedmiokrotnie wygrywał etapy wyścigów najwyższej kategorii rangi World Tour. Każdy zawodowy wyścig z udziałem Macieja Paterskiego jest znakomitą promocją Jarocina, bowiem o jego związkach z naszym miastem bardzo często wspominają komentatorzy TVP i Eurosportu. Maciej Paterski, mimo wielkich sukcesów sportowych, imponuje skromnością, otwartością i uczynnością. Angażuje się w popularyzację sportu, działania charytatywne i aktywizujące mieszkańców naszej gminy. Dla każdego młodego sportowca może być przykładem na to, jak dzięki pracowitości i determinacji można spełniać swoje najskrytsze sportowe marzenia. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (38)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 4 lata temu | ocena +17 / -2

  Taczak przewraca się w grobie

  ciekawe kto tworzył tą legendę o Tobolskim,ja pier...ole jak można w uzasadnieniu pisać takie bzdety, o tym zdjęciu Niedźwiedzińskiego to kompletna bzdura!!!!!! i p. Tobolski o tym wie, jak można tak wymyślać i funkcjonować w życiu publicznym, to wstyd

 • 4 lata temu | ocena +3 / -11

  jarock

  To są nagrody Burmistrza Jarocina a nie Adama Pawlickiego. Kandydatury mogą zgłosić grupy mieszkańców . Moim zdaniem osoby wyróznione w tym roku jak najbardziej zasługiwały na nagrodę. Może warto zamiast tych negatywnych komentarzy zgłosić za rok własne kandydatury.

 • 4 lata temu | ocena +8 / -17

  malala

  Myślę, że każdy z krytykujących też może się postarać o to wyróżnienie. Tylko problem w tym, że trzeba rzeczywiście coś robić, a nie tylko anonimowo opluwać innych.

 • 4 lata temu | ocena +24 / -1

  Paw

  - a zabytki związane z Taczakiem gniją, hipokryci p.......

 • 4 lata temu | ocena +27 / -0

  no cóż

  w czasie wojny niektórzy mówili nie chcę być już Polakiem i zostali volksdojczami, wyrzekli się Polski, jej historii, kultury etc, etc, jasne chcieli przeżyć tak jak wszyscy Polacy, ale na szczęście tych zeszmaconych było nie wielu, ale jak na Jarocin zbyt wielu, kiedy Niemcy już odeszli znowu zapragnęli być Polakami i tak dotrwali do dzisiaj

 • 4 lata temu | ocena +18 / -4

  Holsztyński

  To teraz oprócz nagrodzonych komunistów doszedł tu katotaliban. A niby burmistrz mieni się prawicowcem.

 • 4 lata temu | ocena +8 / -18

  Marek

  Nie znam nikogo z nagrodzonych ale pewnie mieli zasługi skoro ich wyróżniono. Gratuluję. Może byłoby dobrze zrobić gdzieś galerię zdjęć osób tak zasłużonych?

 • 4 lata temu | ocena +3 / -20

  Śmieszni ludzie

  Opluwacze się burzą, że nikt im nie odbierze prawa do opluwania. Oplujcie jeszcze Jana Pawła II i zaproście czarnych ale do swoich domów. Oto przyszłość jaką proponujecie. GENDER. Dekadencja którą proponujecie jest przerażająca. Za cnotę uważacie swoje zachowanie kiedy opluwacie zacnych ludzi. Ale boicie się podpisać imieniem i nazwiskiem. Kim jest... Rozwiń

 • 4 lata temu | ocena +17 / -23

  Justyna Kalinowska

  Pełna sala ludzi. Gratulacje dla wszystkich nagrodzonych. Te wpisy poniżej to rzeczywiście dramat jakiś. Co to za ludzie muszą być źli. Że ta nienawiść ich nie rozsadzi?

 • 4 lata temu | ocena +18 / -23

  Powiatowy dramat.

  Po tych wpisach i komentarzach poniżej, przy tak zacnych nagrodzonych, można by zadać sobie pytanie: co by było gdyby Ci którzy wpisują komentarze pełne nienawiści rządzili Jarocinem ?.... ? Wtedy byłoby to co za Martuzalskiego. dno kompletne. Tak jak w powiecie obecnie. Martuzalski karmi nas obelgami i kłamstwami wobec przeciwników, a jedyne inwes... Rozwiń

 • 4 lata temu | ocena +16 / -13

  jarock

  Gratuluję laureatom !

 • 4 lata temu | ocena +19 / -16

  dociekliwy

  sami sobie rozdają nagrody, to jet tak żenujące...

 • 4 lata temu | ocena +1 / -7

  jacekpl

  Wykład na wieczór Dr Jan Przybył o zgubnej polityce historycznej https://www.youtube.com/watch?v=wNo0fRs-d2Y

 • 4 lata temu | ocena +27 / -11

  Służący

  Kelner, to porażka !

 • 4 lata temu | ocena +28 / -15

  G.P.

  przejeżdżając przez Jarocin wczoraj od ronda koło Olrenu (koniec obwodnicy) do wyjazdu na Leszno kolejno widać: blokowiska, ruiny Jaronu (kiedyś pracowało tak okoo 700osób) , "ruinę" po fabryce mebli (kiedyś teren przemysłowy zatrudniający około 1000 osób), potem jakiś warsztat samochodowy i koniec Jarocina - czy z tego miasta coś jeszcze będzie ? ... Rozwiń

 • 4 lata temu | ocena +10 / -29

  burak

  Dostać wyróżnienie od tego burmistrza to zaszczyt nie z tej ziemi- moim zdaniem

 • 4 lata temu | ocena +29 / -21

  mil

  Ks. Darek, no kumpel Opalonego .Jedyny co zasłużył to p Tobolski i Paterski .

 • 4 lata temu | ocena +26 / -11

  >...

  tylko nie Jadwiga Podeszwa, nie było komu? naprawdę?, że daje się osobie takiego pokroju?

 • 4 lata temu | ocena +32 / -13

  Sitwa rządzi w gminie Jarocin

  na liście zabrakło Kelnera i radnych ZJ, za bezmyślną lojalność wobec Skazanego za ...

 • 4 lata temu | ocena +15 / -15

  1

  Są lepsi....... Ale

 • 4 lata temu | ocena +32 / -24

  Olek

  Kolega Adama ks Darek dostaje Taczaka, dobre, dobre