Reklama

Harcerz, ksiądz, autorka książek gwarowych, muzyk i sportowiec. Taczaki rozdane

Opublikowano: ndz, 12 lis 2017 15:46
Autor:

Harcerz, ksiądz, autorka książek gwarowych, muzyk i sportowiec. Taczaki rozdane  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Stefan Tobolski, Jadwiga Podeszwa, ksiądz Dariusz Matusiak, Zbigniew Obara i Maciej Paterski to tegoroczni laureaci Nagrody Burmistrza Jarocina za Zasługi dla Ziemi Jarocińskiej.

Już tradycyjnie statuetki gen. Stanisława Taczaka wręczono podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej w Jarocinie w święto patrona miasta – św. Marcina.


Nagrody imienia Stanisława Taczaka burmistrz Jarocina przyznawane są od 2009 roku. - Statuetką honorowane są osoby, ale i organizacje, za wybitne osiągnięcia w dziedzinie oświaty i wychowania, kultury i ochrony zabytków, sportu i turystyki, ochrony zdrowia, ochrony środowiska, rozwoju infrastruktury czy też w jakiejkolwiek innej sferze działalności społecznej, przyczyniając się tym samym do znaczącego rozwoju i promocji Gminy Jarocin – informuje miejska strona internetowa.

Do grona laureatów dołączyło w tym roku 5 osób, a wśród nich: ksiądz, harcerz, autorka książek gwarowych, muzyk i sportowiec. Zwycięzcy odebrali honorowe wyróżnienia z rąk burmistrza Jarocina Adama Pawlickiego oraz wnuka gen. Taczaka – Jerzego Gogołkiewicza.

ZOBACZ WIDEO NA DOLE strony 

Krótkie informacje na temat laureatów przygotowane przez UM w Jarocinie

Ks. Dariusz Matusiak jest od ponad 20 lat proboszczem parafii pw. św. Marcina w Jarocinie. W tym czasie w wyjątkowy sposób zaangażował się w ochronę dziedzictwa kulturowego Jarocina. Najpierw odrestaurował wnętrza zabytkowego kościoła pw. św. Marcina w Jarocinie. Następnie przeprowadził remont świątyni z zewnątrz wraz z otoczeniem, pozyskując na ten cel środki z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.  Kolejną inwestycją w ochronę zabytków Jarocina były prace restauratorskie i remontowe przy kościele pw. św. Jerzego. Ks. proboszcz Dariusz Matusiak podjął się także zabezpieczenia przed dalszym niszczeniem ruin kościoła św. Ducha w Jarocinie. W 2016 r. - w 1050. rocznicę Chrztu Polski i 500-lecie wybudowania świątyni – dzięki współpracy Parafii pw. św. Marcina z Gminą Jarocin ruiny zostały zaadaptowane na cele kulturalne. Dzięki podjętym pracom restauratorskim i remontowym, a także otwartości księdza proboszcza te trzy zabytkowe obiekty sakralne na terenie Jarocina stały się miejscami ważnych wydarzeń kulturalnych Jarocina. To w kościołach pw. św. Marcina i św. Jerzego, a także w ruinach kościoła św. Ducha odbywały się wydarzenia w ramach m. in. Festiwalu Akademia Gitary, Festiwalu Muzyki Kameralnej i Organowej, Festiwalu Siedem Aniołów, Jarocin Festiwalu. 

 

Stefan Tobolski działa w Związku Harcerstwa Polskiego od 1934 r. Przyrzeczenie harcerskie złożył w 1938 r. w I Drużynie Harcerskiej im. Władysława Jagiełły w Jarocinie. Od tego czasu harcerstwo nieustannie towarzyszy druhowi Stefanowi. Niezliczona ilość biwaków i obozów, rozmaitej harcerskiej służby, pełnienie funkcji od zastępowego po funkcje również na szczeblu byłej Chorągwi Kaliskiej.  Prywatnie: emerytowany nauczyciel i dyrektor Szkoły Podstawowej w Mieszkowie. Honorowy Członek Polskiego Czerwonego Krzyża. Chórzysta jarocińskiego Chóru im. Kazimierza Tomasza Barwickiego. Czynny członek Hufca Jarocin z zaszczytną funkcją Honorowego Przewodniczącego Kręgu Seniora i Starszyzny Harcerskiej. Trudno zliczyć wyróżnienia i odznaczenia druha Stefana, m.in. są to Złoty Krzyż Za Zasługi dla ZHP, Krzyż kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, medal za Zasługi dla Ziemi Jarocińskiej, złota odznaka Związku Nauczycielstwa Polskiego, kryształowe serce nadane przez PCK Zarządu Głównego  i mnóstwo innych.  Pomimo swojego wieku, pan Stefan Tobolski jest bardzo zaangażowany w życie naszego miasta. Druh Stefan miał również mały epizod związany z kinematografią w filmie dokumentalnym o wojennej okupacji i życiu fotografa – właśnie Stefana Tobolskiego. To właśnie druh Stefan, jako 13 letni chłopiec prawdopodobnie ostatni raz wykonał zdjęcie ks. kan. Ignacego Niedźwiedzińskiego, dawniejszego  proboszcza parafii Św. Marcina. Teraz tymi wspomnieniami dzieli się z innymi. Czynnie uczestniczył w projekcie Muzeum Regionalnego „Spacery po dawnym Jarocinie” oprowadzając po mieście mieszkańców Jarocina , opowiadając o przedwojennych dawnych czasach.

 

Jadwiga Podeszwa  jest autorką licznych publikacji prasowych i 6 książek  związanych  z Ziemią Jarocińską. Od lat przekazuje swą wiedzę o gwarze młodzieży i dorosłym podczas spotkań w szkołach oraz w Klubie Regionalistów, Klubie Emerytów w Jarocińskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Pani Jadwiga bierze udział w pracach jury licznych konkursów gwarowych i recytatorskich. Jest autorką opowiadań „Tam gdzie kwitną kaczeńce”, które traktują o rodzinnej wsi autorki. Spod pióra pani Jadwigi Podeszwy wyszła książka  o Mieszkowie „Tam gdzie na wsi Miasteczko”. Pani Jadwiga jest także autorką „Słownika gwary Ziemi Jarocińskiej”, który ukazał się 2014 roku oraz opublikowanej rok później książeczki dla dzieci „Pusia i Mikaduś czyli  kocio-psie sprawki.” Rok 2017 zaowocował  rodzinną sagą „Jadwisia” związaną z Ziemią Jarocińską. Jadwiga Podeszwa jest też autorką hymnu szkoły w Cielczy i gwarowej parafrazy „Lokomotywy” Juliana Tuwima oraz biogramów w II tomie „Jarocińskiego Słownika Biograficznego”.

 

Zbigniew Obara od pięćdziesięciu lat jest zaangażowany w działalność pedagogiczną i kulturalną Jarocina. W latach 70. współorganizował Wielkopolskie Rytmy Młodych, które dały początek festiwalowi muzyki rockowej w Jarocinie. Współtworzył i przez ćwierć wieku kierował Państwową Szkołą Muzyczną I Stopnia w Jarocinie, a także Ogniskiem Muzycznym w Jarocinie. Poza pracą pedagogiczną, podczas której zaraził setki młodych jarocinian zamiłowaniem do muzyki, a zwłaszcza do gry na skrzypcach, od wielu lat jest zaangażowany w pracę aktywizującą jarocińskich seniorów. Prowadzi chór „Wiecznie Młodzi”, który osiąga znaczące sukcesy na przeglądach zespołów senioralnych. Znakomitym połączeniem współpracy Zbigniewa Obary z dziećmi, młodzieżą i seniorami jest jego udział w międzypokoleniowej grupie Dzieci Jarocina.  Pracowitość, serdeczność i otwartość Zbigniewa Obary jest doceniana przez kolejne pokolenia jarocinian. Najlepszym tego przykładem był odbywający się kilka dni temu benefis z okazji 50-lecia Jego działalności pedagogicznej i artystycznej.

 

Maciej Paterski jest wychowankiem klubu kolarskiego UKS Trójka Jarocin. Od 2010 startuje jako kolarz zawodowy. Od 2009 roku przez cztery lata ścigał się w World Tourze we włoskiej grupie Liquigas, a przez kolejne cztery lata w polskiej grupie prokontynentalnej CCC Polkowice. Dziesięć razy reprezentował Polskę na mistrzostwach świata. Sześć razy uczestniczył we wszystkich najważniejszych Tourach:  3 x w VUELTA ESPANA, 2 x GIRO D'ITALIA, 1 x TOUR DE FRANCE. Wszystkie ukończył. Dwukrotnie zwyciężał w klasyfikacji na Najlepszego Górala wyścigu Tour de Pologne w latach 2014-2015. Siedmiokrotnie wygrywał etapy wyścigów najwyższej kategorii rangi World Tour. Każdy zawodowy wyścig z udziałem Macieja Paterskiego jest znakomitą promocją Jarocina, bowiem o jego związkach z naszym miastem bardzo często wspominają komentatorzy TVP i Eurosportu. Maciej Paterski, mimo wielkich sukcesów sportowych, imponuje skromnością, otwartością i uczynnością. Angażuje się w popularyzację sportu, działania charytatywne i aktywizujące mieszkańców naszej gminy. Dla każdego młodego sportowca może być przykładem na to, jak dzięki pracowitości i determinacji można spełniać swoje najskrytsze sportowe marzenia. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE