Zespół "Goliniacy" powstał w 1971 roku przy Kole Gospodyń Wiejskich w Golinie z inicjatywy Teresy Jarzyniak z okazji Dnia Kultury Ziemi Jarocińskiej zorganizowanego w miejscowej szkole podstawowej oraz zakończenia kursu haftu, tzw. snutek golińskich. Początkowo śpiewał na dwa głosy i uznawano go za chórek, a nie zespół ludowy. Do roku 1984 występował na wszystkich uroczystościach gminnych i lokalnych. Później zaczął zdobywać wiele nagród, dyplomów i wyróżnień. W eliminacjach powiatowych w 1973 zajął pierwsze miejsce. Panie zachęcone tym sukcesem postanowiły śpiewać dalej i nazwać zespół „Golinianka”.
Kierownikiem zespołu została Teresa Jarzyniak (1931-1997), która do śmierci w 1997 roku zajmowała się zespołem, układała piosenki, wiersze i przedstawienia, takie jak „Wesele golińskie”. Przez pewien czas dyrygentem była pani Barbara Pautrzak. Pierwszym poważnym przedsięwzięciem zespołu był udział w 1985 w I Wojewódzkim Przeglądzie Zespołów Folklorystycznych i Artystycznych KGW w Krotoszynie, na którym zdobył pierwszą nagrodę. W tym samym roku zespół można było usłyszeć na falach Polskiego Radia.
Zespół "Goliniacy" ze śpiewaczego stał się folklorystycznym. Dzięki temu zwyciężyli w Rzeszowie
Na początku 1986 grupa występowała w programie telewizyjnym, po którym otrzymała listy gratulacyjne z różnych stron Polski. W listopadzie tego samego roku zespół brał udział w II Wojewódzkim Przeglądzie Zespołów Folklorystycznych, który odbył się w Odolanowie. „Goliniacy” zajęli tam I miejsce za wystawienie autentycznego „Wesela golińskiego” sprzed 80 lat. Na Biesiadzie Folkloru Ziemi Kaliskiej, która odbyła się w 1988 w Jarocinie, otrzymał nagrodę za kultywowanie folkloru oraz dyplom i nagrodę od Naczelnika Miasta i Gminy Jarocin. W tym samym roku członkinie zespołu brały udział w Centralnych Dożynkach w Pleszewie. W 1989 oprócz występów lokalnych i pozawojewódzkich zespół gościł delegację z Francji, która po zobaczeniu „Wesela golińskiego” była nim oczarowana.Rok 1991 zaczął się od obchodów 20-lecia zespołu pod hasłem „Ziemia Jarocińska folklorem słynąca” z udziałem wszystkich jarocińskich zespołów śpiewaczych oraz władz wojewódzkich i gminnych. Zespół wziął także udział w Przeglądzie Zespołów w Krotoszynie, gdzie zdobył II nagrodę. W 1996 zespół zajął II miejsce w Biesiadzie Folkloru w Sycowie.
Po śmierci pani Jarzyniak w 1997 kierownikiem została wybrana Janina Dykcik. W tym samym roku zespół obchodził jubileusz 25-lecia działalności. Stąd Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu sprowadziło z Poznania etnomuzykologa, aby pomógł rozgraniczyć piosenki ludowe od biesiadnych i popularnych oraz dokonać zmian repertuarowych. Od lat 80. „Goliniacy” brali udział w imprezach plenerowych organizowanych przez Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu pn. Estrada Folkloru, które odbywają się do tej pory w różnych miejscowościach południowej Wielkopolski. Zespół dwukrotnie reprezentował tę część Wielkopolski na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą (w 2000 i 2008).
„Goliniacy” po przekształceniu się z zespołu śpiewaczego w folklorystyczny wystąpili w 2001 roku w XVII Konkursie Tańca Tradycyjnego w Rzeszowie, gdzie otrzymali nagrodę główną „Taneczny krąg”. Zatańczyli wówczas tańce: obchodzony, dwa równe, polkę na desce, wiwaty, tyrolinkę i walcerka. Przygotowania do odtworzenia autentycznych tańców golińskich trwały zaledwie kilka tygodni, a zespół wspomogła podczas występu Kapela „Furmany” z Gorzyc Wielkich. W 2002 wziął udział w I Spotkaniach Folklorystycznych Polski Centralnej w Sieradzu, gdzie otrzymał I miejsce i nagrodę w kategorii tańca tradycyjnego.
"Goliniacy" jako jedyny zespół z naszego terenu otrzymał Nagrodę im. Oskara Kolberga
„Goliniacy” zostali uhonorowani w 2005 roku najważniejszym odznaczeniem - Nagrodą im. Oskara Kolberga „Za Zasługi dla Kultury Ludowej”, której uroczyste wręczenie miało miejsce w Muzeum w Przysusze. Niewielu twórców z terenu Ziemi Jarocińskiej może się pochwalić takim wyróżnieniem. W 2013 roku w kategorii twórców ludowych została wyróżniona hafciarka Stanisława Kowalska z Goliny, która wykonuje snutki golińskie. Pięć lat później, w 2018 roku otrzymała je Eugenia Wieczorek z Jarocina, która tworzy frywolitki.Opiekę nad zespołem sprawowało Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu. W 2007 roku zawiązano Stowarzyszenie Zespołu Folklorystycznego „Goliniacy”, które zrzeszało 19 osób. W tym samym roku dzięki współpracy z Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu dokonano nagrania filmowego z przyśpiewkami i tańcami poprawinowymi. Największym osiągnięciem zespołu w 2009 roku był występ na Wojewódzkim Przeglądzie Folklorystycznym w Nowym Tomyślu, gdzie za program taneczny pt. „Poprawiny dla starszyzny i sąsiadów” otrzymał tytuł laureata wśród wszystkich zespołów całej Wielkopolski.
Od 2011 roku zespołem przez chwilę kierował Tadeusz Wojtczak (1938-2018). Zespół Folklorystyczny „Goliniacy” obchodził w czerwcu 2012 roku 40-lecie działalności, a w grudniu w CKiS w Kaliszu przedstawiciel marszałka - Krzysztof Grabowski wręczył „Goliniakom” odznakę honorową "Za Zasługi dla Województwa Wielkopolskiego". Zdjęcia z jubileuszu znajdziecie w naszej GALERII. Po uroczystym jubileuszu zespół z przyczyn zdrowotnych zaczęło opuszczać wiele tancerek i tancerzy. Jego sprawami zajmowało się nadal Stowarzyszenie Zespołu Folklorystycznego „Goliniacy” pod wodzą Anny i Mariana Grzechów oraz Danuty Wróbel, wieloletnich członków tej wspaniałej grupy ludowej.
Poza sukcesami i występami na scenie folklorystycznej „Goliniacy” brali czynny udział w życiu społecznym wioski. Regularnie występowali w spotkaniach seniorów, wigiliach, dożynkach, uroczystościach kościelnych i festynach. Byli obecni na Powiatowych Przeglądach Kultury Ludowej. Można było ich zobaczyć również na Międzynarodowych Spotkaniach Folklorystycznych organizowanych w Potarzycy i Jarocinie. „Goliniacy” występowali w odświętnych ludowych strojach wielkopolskich, zdobionych unikalnym haftem nasnuwanym, tzw. snutką golińską.
Stowarzyszenie oficjalnie zakończyło swoją działalność pod koniec maja 2023 roku, a na uroczyste spotkanie pożegnalne w Domu Katolickim w Golinie dotarło wielu "Goliniaków" i przyjaciół zespołu. Stroje, pamiątki, dyplomy za osiągnięcia, w tym również Nagrodę im. Oskara Kolberga oraz stroje zostały przekazane do stowarzyszenia działającego przy Szkole Podstawowej im. Heleny Moszczeńskiej w Golinie. W czerwcu 2021 roku członkowie zespołu wzięli udział w przedstawieniu "Biały obrus nasnuwany historiami", do którego scenariusz stworzył dyrektor szkoły Tomasz Jankowski. Spektakl został przygotowany z okazji uroczystości nadania imienia szkole.
ZOBACZ TEŻ
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.