Reklama

XXIII Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne. Udany powrót festiwalu do Jarocina [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura Dziesięć zespołów, w tym trzy zagraniczne z Rumunii, Serbii i Słowacji, wzięły udział w XXIII Międzynarodowych Spotkaniach Folklorystycznych, które odbyły się w pierwszy weekend lipca.

Reklama

Impreza powróciła do Jarocina po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią. Organizatorem tego wydarzenia jest Stowarzyszenie Miłośników Kultury Ludowej z Potarzycy. W sobotę zorganizowano koncert w Żegocinie.  

XXIII Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne w Jarocinie. Publiczność dopisała 

Piękna pogoda sprawiła, że wielu jarociniaków spędziło niedzielne popołudnie w amfiteatrze. Wszystkie zespoły były mocno oklaskiwane, ale szczególnie duże wrażenie zrobili zagraniczni goście - szczególnie przedstawiciele Rumunii i Serbii, których folklor jest zdecydowanie odmienny. Oczywiście swoich wiernych fanów mieli gospodarze, czyli Zespół Folklorystyczny „Snutki”. W trakcie koncertu można było zobaczyć poloneza w wykonaniu grupy dorosłych, krakowiaka i zabawy w interpretacji najmłodszych. Młodzież zaprezentowała kujawiaka z oberkiem. Z naszego terenu zaprezentowały się również dwa zespoły śpiewacze: "Ciświczanie" i "Dąbrowianki". Dla wielu osób była to pierwsza okazja, aby usłyszeć kapelę dudziarską. W jej składzie gra Fryderyk Jankowski, który przed tygodniem wygrał konkurs w kategorii „Mistrz i uczeń” na 56. Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą.

XXIII Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne w Jarocinie. Po raz pierwszy w nowym amfiteatrze

Uczestników XXIII Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych można było usłyszeć i zobaczyć również w kościele św. Marcina, gdzie odprawiona została msza św. w ich intencji oraz w trakcie przemarszu  ze świątyni do parku. Pochód był w tym roku znacznie ograniczony z uwagi na remonty trwające w centrum miasta. W poprzednich edycjach uczestnicy przechodzili ulicami miasta, a na Rynku każda z grup dawała krótki popis swoich umiejętności tanecznych i wokalnych. Dla kapel przygotowywane były bryczki, które przewoziły je do parku. Wcześniejsze edycje odbywały się w starym amfiteatrze, a później na polanie przed pałacem Radolińskich. W tym roku koncert odbył się po raz pierwszy na scenie ustawionej w nowym amfiteatrze. Artyści wzbudzali duże zainteresowanie wśród osób będących w parku. Ich przemarsz był przez wiele osób nagrywany na komórki. Ze strony publiczności nie brakowało oznak sympatii. Nie sposób było nie zauważyć tego kolorowanego, rozśpiewanego korowodu. 

XXIII Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne w Jarocinie. Goście z zagranicy i folklor z Wielkopolski

Dziesięć zespołów, które wystąpiły w niedzielę w amfiteatrze, reprezentowało cztery kraje. Oprócz gości ze Słowacji, Rumunii i Serbii, gospodarzy i lokalnych zespołów śpiewaczych do naszego miasta przyjechały cztery zespoły reprezentujących Wielkopolskę: "Nowe Lotko" z Bukówca Górnego (k. Leszna), "Zespół z Kociny" (miejscowość znajduje się w powiecie ostrowskim, na pograniczu Wielkopolski i Dolnego Śląska), Zespół Tańca Ludowego "Krotoszanie" z Krotoszyna, Zespół Tańca Ludowego "Głogowianie" z Głogowej (gmina Raszków, powiat ostrowski). Ważnym aspektem tego wydarzenia jest nie tylko propagowanie wiedzy o folklorze z różnych stron Europy oraz różnych regionów Polski, ale także integracja młodych wykonawców. Tradycją MSF jest to, że jeden z zespołów gości w Potarzycy. W tym roku byli to tancerze i muzycy z Rumunii. Patronat honorowy nad koncertem objął burmistrz Jarocina Adam Pawlicki i starosta jarociński Lidia Czechak, która była obecna do samego końca i wręczyła wraz z Jarosławem Mendelskim, prezesem Stowarzyszenia Miłośników Kultury Ludowej w Potarzycy pamiątkowe dyplomy i upominki - lalki w strojach ludowych wszystkim kierownikom zespołów biorących udział w spotkaniach folklorystycznych. Wiodła też prym w śpiewaniu, gdy po piosence "Ogniska już dogasa blask", ktoś zaintonował biesiadne "Szła dzieweczka do laseczka". 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.               

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy