Reklama

Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne wracają do Jarocina po dwuletniej przerwie [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią znowu odbędą się Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne. W czasie 23. edycji imprezy wystąpi 11 zespołów z 4 krajów Europy.

Reklama

W najbliższy weekend - po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią - odbędzie się XXIII edycja Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych. W poprzednich latach odbywało się zwykle kilka koncertów na Ziemi Jarocińskiej. Uczestnicy występowali w Żerkowie, Kotlinie, Żegocinie i Jarocinie. Tradycyjnie już nasze miasto jest zawsze gospodarzem koncertu finałowego, który odbywa się zawsze w niedzielę. W tym dniu odbywa się również spotkanie władz gminy i powiatu z przedstawicielami zaproszonych zespołów. Impreza zawsze cieszyła się dużym zainteresowaniem jarociniaków, którzy chętnie korzystali z możliwości zapoznania się z tańcami z różnych regionów Europy. 

Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne wracają do Jarocina i Żegocina 

Organizatorzy pamiętają również, że dla wielu ważne jest uczestnictwo w niedzielnej mszy św., dlatego co roku sprawowana jest osobna Eucharystia w intencji zespołów i kapel przybyłych do Jarocina. W jej trakcie każdy z zespołów ma okazję zaprezentować właściwe dla swojego regionu pieśni religijne. W tym taka międzynarodowa msza św. zostanie odprawiona 3 lipca o godz. 15.30 w kościele św. Marcina. W tym roku nie będzie przemarszu przez miasto, ponieważ centrum jest jednym wielkim placem budowy. Nie ma możliwości, tak jak to było w poprzednich edycjach przed pandemią, aby zespoły zaprezentowały próbki swoich możliwości i programów artystycznych na rynku.
Koncert finałowy odbędzie się po raz pierwszy w zielonym amfiteatrze, a  w razie niepogody w sali Jarocińskiego Ośrodka Kultury.  Początek w niedzielę (3 lipca) o godz. 17.00. W tegorocznej edycji ma wziąć udział 11 zespołów z 4 krajów: Serbii, Rumunii, Słowacji oraz Polski. Nie zabraknie oczywiście gospodarzy, czyli Zespołu Folklorystycznego "Snutki" z Potarzycy. Patronat nad imprezą - podobnie, jak i w poprzednich latach - objęła "Gazeta Jarocińska". 

W sobotę (2 lipca) XXIII Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne gościły w Żegocinie. Koncert odbył się na placu przy Ośrodku Kultury. Tam oprócz występów zaplanowano również wystawę twórców ludowych i degustację "włościańskich smaków". 

 

Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne w Jarocinie. 93 zespoły w 22 edycjach 

Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne weszły już na stałe do kalendarza imprez kulturalnych Ziemi Jarocińskiej. W dotychczasowych edycjach spotkań z folklorem wzięły udział 93 zespoły, w tym 54 z zagranicy, z: Czech, Słowacji, Węgier, Bułgarii, Rumunii, Chorwacji, Macedonii, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Albanii, Grecji, Turcji, Włoch, Niemiec, Litwy, Łotwy, Estonii, Ukrainy, Mołdowy, Gruzji, Rosji, Słowenii, Serbii, Cypru i Hiszpanii. Funkcję gospodarza festiwalu pełnią zespoły „Snutki” z Potarzycy i „Żegocinianie” z Żegocina. Organizatorem przeglądu jest Stowarzyszenie Miłośników Kultury Ludowej w Potarzycy. Zostało zawiązane w 1996 roku przez rodziców młodych wykonawców, aby wspierać działalność "Snutek".

"Snutki" gospodarzami Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych 

Zespół powstał w 1984 roku w miejscowej szkole podstawowej jako kółko zainteresowań. Inicjatorką jego założenia była Aleksandra Mendelska, kierownik artystyczny i choreograf. Nazwa nawiązuje do haftu białego nasnuwanego wykonywanego - w sąsiadującej z Potarzycą - Golinie. Dwa lata później grupa zaczęła odnosić swoje pierwsze sukcesy. Do zespołu należą dzieci i młodzież z terenu niemalże cełej Ziemi Jarocińskiej. Obecnie zespół tworzą trzy grupy taneczne oraz kapela ludowa (akordeon, skrzypce, trąbka, kontrabas i bęben) i wielkopolska kapela dudziarska.    

W 2019 roku udało się zakupić kompletne stroje wielkopolskie - damskie i męskie, damskie czepce i męskie kapelusze oraz obuwie sceniczne dla wszystkich członków zespołu. Było to możliwe dzięki dofinansowaniu ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu EtnoPolska 2019. Środki własne wymagane do realizacji tego zadania pokryła gmina Jarocin. W miesiącach od lipca do października 2020 r. przygotowano i wprowadzono do programu artystycznego zespołu „Snutki” widowisko sceniczne „Jak to w Golinie i okolicy dawniej bywało”. Przedsięwzięcie to sfinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu EtnoPolska 2020 przy wsparciu z gminy Jarocin. 

 

Program XXIII Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych 

2 lipca

  • godz. 16.00 - plac przy Ośrodku Kultury w Żegocinie - koncert, degustacja "włościańskich smaków", wystawa sztuki ludowej
3 lipca

  • godz. 15.30 - kościół św. Marcina w Jarocinie - msza św. dla uczestników MSF
  • godz. 17.00 - amfiteatr w Jarocinie - koncert finałowy MSF pod patronatem burmistrza Jarocina i starosty jarocińskiego 
 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy