Stanisława Kowalska z Goliny jest hafciarką i twórczynią czepców ludowych. Od ponad 40 lat tworzy tradycyjnie noszone czepki kobiece, szyje stroje, haftuje zapaski, kryzy i koszule białym haftem nasnuwanym, zaopatrując kilkadziesiąt zespołów ludowych w regionie.
Jest jedyną czepkarką ludową w subregionie południa Wielkopolski i laureatką odznaki honorowej „Za zasługi dla województwa wielkopolskiego”. Jako mistrzyni prowadziła w 2017 roku w Jarocinie całoroczne warsztaty haftowania i szycia czepców kobiecych, dofinansowanych przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.Swoją wiedzą chętnie dzieli się z młodszymi pokoleniami. Można ją spotkać m.in. w czasie wystaw towarzyszących Międzynarodowym Spotkaniom Folklorystycznym (na zdjęciu) oraz na powiatowych przeglądach twórców ludowych.
Nagroda, której patronem jest Oskar Kolberg - etnograf, folklorysta, kompozytor, ustanowiona została w 1974 r. przyznawana jest w sześciu kategoriach. Od początku jest przyznawana pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ostatnia nagroda im. Kolberga trafiła do południowej Wielkopolski w 2013 roku do rąk Eugenii Wieczorek - twórczyni koronki frywolitki z Jarocina. Natomiast wcześniej laureatami tej prestiżowej nagrody byli: Pelagia Pietrzak - hafciarka snutkarka z Goliny oraz Zespół Folklorystyczny „Goliniacy”.
O warsztatach układania czepców czytaj: https://jarocinska.pl/artykuly/warsztaty-haftowania-i-ukladania-czepcow-ludowych-,81942.htm