Reklama

Chcesz się nauczyć haftować snutki? Zapisz się na kurs organizowany w Golinie

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Archiwum

Chcesz się nauczyć haftować snutki? Zapisz się na kurs organizowany w Golinie  - Zdjęcie główne

Chcesz się nauczyć haftować snutki? Zapisz się na kurs organizowany w Golinie | foto Archiwum

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura Koło Gospodyń Wiejskich zaprasza na "Kurs Snutki Golińskiej". Zapisy potrwają do 20 marca.

Reklama

Miesiąc temu informowaliśmy, że snutka golińska - dzięki staraniom mieszkańcy i entuzjastów tego rodzaju haftu - trafiła na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. To najwyższe krajowe wyróżnienie dla tego typu elementu kulturowego. Cała lista liczy tylko 51 elementów. Wśród nich m.in. uroczystości ku czci św. Rocha w błogosławieniem zwierząt, tradycje dudziarskie w Wielkopolsce czy też kulturowe Bambrów Poznańskich. Biały haft nasnuwany na płótnie jest pierwszym wielkopolskim haftem, który znalazł się na tej liście. W snutce bardzo ważna jest kolejność prac i precyzja. Za to efekt jest niezwykły i przypomina koronkę, choć powstaje poprzez wycięcie płótna pod rozsnutymi nićmi. 

Snutka na Krajowej Liście Niematerialnego Dziedzictwa

Wpisanie snutki na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego otwiera to wiele drzwi i możliwości do podejmowania różnych działań mających na celu podtrzymanie i promowanie golińskiej tradycji. Do tej pory udało się m.in. stworzyć specjalny program do projektowania snutek oraz internetowe muzeum. W zeszłym roku dzięki Agnieszce Grygiel po kilku latach przerwy w Golinie odbył się pierwszy kurs, który poprowadziła Genowefa Dopierała z Jarocina. Ukończyło go 16 pań. Najmłodsze z nich mają po 14 lat. Włączanie w kultywowanie tradycji coraz młodszych osób pozwala mieć nadzieję, że będzie ona zawsze żywa w Golinie. Wielkie zasługi w jej zachowaniu i rozpropagowaniu, gdy ręcznie wykonywane hafty zaczęły być wypierane przez produkty maszynowe, miała przedwojenna właścicielka majątku - Helena Moszczeńska. Obecnie jest ona patronką miejscowej szkoły. Przy okazji nadania imienia został przygotowany wyjątkowy spektakl "Biały obrus nasnuwany historiami".     

Chcesz się nauczyć haftować snutki? Zapisz się na kurs w Golinie

Kolejny kurs haftu organizuje Koło Gospodyń w Golinie. Zajęcia mają się odbywać pomiędzy kwietniem a czerwcem, po dwa dni w miesiącu. Szczegóły zostaną ustalone na pierwszym spotkaniu z zainteresowanymi. Do dyspozycji pań jest 25 miejsc. Zgłoszenia przyjmowane są do 20 marca pod nr telefonu 787/093-833 (decyduje kolejność zgłoszeń). Kurs poprowadzą Zofia Talarowska i Jolanta Łukaszewska z Koła Gospodyń Wiejskich w Golinie. Panie pracowały m.in. nad nowymi strojami z naszego regionu dla Zespołu Folklorystycznego "Snutki" z Potarzycy oraz haftowaną w snutki bluzką dla znanej piosenkarki Cleo, która otrzymała ją w czasie festiwalu organizowanego przez szkołę w Golinie. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy