Miesiąc temu informowaliśmy, że snutka golińska - dzięki staraniom mieszkańcy i entuzjastów tego rodzaju haftu - trafiła na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. To najwyższe krajowe wyróżnienie dla tego typu elementu kulturowego. Cała lista liczy tylko 51 elementów. Wśród nich m.in. uroczystości ku czci św. Rocha w błogosławieniem zwierząt, tradycje dudziarskie w Wielkopolsce czy też kulturowe Bambrów Poznańskich. Biały haft nasnuwany na płótnie jest pierwszym wielkopolskim haftem, który znalazł się na tej liście. W snutce bardzo ważna jest kolejność prac i precyzja. Za to efekt jest niezwykły i przypomina koronkę, choć powstaje poprzez wycięcie płótna pod rozsnutymi nićmi.
Snutka na Krajowej Liście Niematerialnego Dziedzictwa
Wpisanie snutki na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego otwiera to wiele drzwi i możliwości do podejmowania różnych działań mających na celu podtrzymanie i promowanie golińskiej tradycji. Do tej pory udało się m.in. stworzyć specjalny program do projektowania snutek oraz internetowe muzeum. W zeszłym roku dzięki Agnieszce Grygiel po kilku latach przerwy w Golinie odbył się pierwszy kurs, który poprowadziła Genowefa Dopierała z Jarocina. Ukończyło go 16 pań. Najmłodsze z nich mają po 14 lat. Włączanie w kultywowanie tradycji coraz młodszych osób pozwala mieć nadzieję, że będzie ona zawsze żywa w Golinie. Wielkie zasługi w jej zachowaniu i rozpropagowaniu, gdy ręcznie wykonywane hafty zaczęły być wypierane przez produkty maszynowe, miała przedwojenna właścicielka majątku - Helena Moszczeńska. Obecnie jest ona patronką miejscowej szkoły. Przy okazji nadania imienia został przygotowany wyjątkowy spektakl "Biały obrus nasnuwany historiami".
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.