O tej imprezie w Brzostowie będzie mówiło się jeszcze długo… Zaczęło się od tego, że miejscowe koło gospodyń wiejskich złożyło wniosek o grant w wysokości 10 tys. zł na zrobienie potańcówki. Organizacja przygotowała mocny projekt, ponieważ jako jedna z 50 (i jedyna w naszym powiecie), na 508 złożonych pism, otrzymała pieniądze od Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi.
Na boisku przy sali wiejskiej w Brzostowie było kolorowo, gwarno i z przytupem
Na „Potańcówkę z Wiwatem” KGW zaprosiło Zespół Folklorystyczny "Wielkopolanie" oraz kapelę Piotra i Pawła z Poznania, a także Wojtka i Asię z potarzyckiego zespołu "Snutki".
- Naszym założeniem było przybliżenie słuchaczom, w tym młodemu pokoleniu, zespołów folklorystycznych i kultury ludowej. Przybyli mają okazje poznać tradycyjne instrumenty czy stroje, w których kiedyś występowano – mówiła Danuta Łowińska, członkini KGW Brzostów.
„Wielkopolanie” to grupa licząca ponad 100 członków i dająca setki koncertów rocznie w całej Polsce. W Brzostowie jej przedstawiciele zaprezentowali tytułowe wiwaty.
- Wiwiaty to tańce, który w regionie wielkopolskim towarzyszyły naszej społeczności od zarania dziejów. Oczywiście kojarzą się z wiwatowaniem na cześć gospodarza, pary młodej czy jubilata. Wykonywano je w całej Wielkopolsce, ale inaczej w różnych subregionach – opowiadał Piotr Kulka, kierownik zespołu.
Publiczność mogła nie tylko podziwiać tancerzy prezentujących się na scenie. Brzostowianie szybko zostali zaproszeni do wspólnej zabawy. U boku profesjonalistów wykonali takie odmiany tańca ludowego jak m.in. brzuchaty, szmyt czy ceglorz. Były też wielkopolskie walcerki i oberki.
- Atmosfera jest super. Nie na co dzień można oglądać takie kolorowe występy. Podoba mi się również integracja zespołu z ludźmi – komentował jeden z uczestników.
Tradycyjną muzykę wykonywali utalentowani instrumentaliści. Pomiędzy występami pokazywali zgromadzonym instrumenty typowe dla naszego regionu, takie jak dudy wielkopolskie, kozła weselnego, masanki czy basy kaliskie.
Wiele atrakcji na „Potańcówce z Wiwatem” w Brzostowie
W ramach festynu z okazji „Potańcówki z Wiwatem” przygotowano też przejazdy końmi, laserowy paintball czy dmuchańce i zabawy z animatorami. Zadbano również o żołądki przybyłych. Do kotła z grochówą ustawiła się niemała kolejka. Wieczorem do tańca zagrał DJ Michu.Przedstawiciele sołectwa podkreślali, że wydarzenie to efekt wysiłku miejscowych. Nad wszystkim czuwał sołtys – Piotr Szymczak.
- Tę robotę wykonaliśmy wszyscy, wspólnie. Bardzo dziękuję wam za przybycie. Mam nadzieję, że zabawa u nas będzie niezapomniana – mówił ze sceny pierwszy gospodarz we wsi.
W Brzostowie mają altankę przy sali wiejskiej
Przy okazji festynu mieszkańcy oficjalnie otworzyli też nowy obiekt. W Brzostowie przy sali wiejskiej powstała altana ze stołami i ławkami. Wieś zabiegała od nią od lat. Inwestycję udało się zrealizować w tym roku – dzięki otrzymanemu dofinansowaniu w wysokości 33 tys. zł z programu „Wielkopolska Odnowa Wsi”. Drugie tyle dołożyła gmina Jaraczewo.W ramach symbolicznego otwarcia kiełbasy z girlla przy altance serwował burmistrz – Dariusz Strugała.
- Wnioskowaliśmy o dofinansowanie dla Brzostowa wielokrotnie i wreszcie się udało, dzięki czemu zrealizowaliśmy ten projekt. Jestem wdzięczny sołtysowi – Piotrowi Szymczkowi – za to, że był konsekwentny w swoich dążeniach, ale też urzędowi marszałkowskiemu, za to, że zawsze można na niego liczyć – mówił w Brzostowie burmistrz, Dariusz Strugała.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z "Potańcówki z Wiwatem"
Byliście? Jak wam się podobało?
Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.