Impreza odbyła się w niedzielne popołudnie w amfiteatrze w Jarocinie. Zanim jednak odbyły się prezentacje zespołów, w południe kierownicy grup spotkali się ze starostą Lidią Czechak i reprezentującą burmistrza - Katarzyną Świderską, dyrektorką Muzeum Regionalnego w Jarocinie. Goście z zagranicy razem z gospodarzami, czyli ZF "Snutki" z Potarzycy uczestniczyli również we mszy św. w kościele św. Marcina w Jarocinie. Eucharystię w intencji uczestników XXIV Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych sprawował wikariusz - ksiądz Tomasz Jakubowski.
Później odbył się przemarsz grup z rynku do parku Radolińskich. Nie obyło się bez trudności, ponieważ w tym samym czasie w centrum Jarocina odbywał się rajd samochodowy. Koncert finałowy w amfiteatrze odbywał się pod patronatem burmistrza Adama Pawlickiego, ale był on nieobecny, ponieważ w tym samym czasie, co MSF zorganizowana został również impreza na otwarcie ścieżki rowerowej przy młynie nad Lutynią. Mnogość wydarzeń odbiła się niestety na frekwencji na widowni. Ale i tak sporo mieszkańców zdecydowało się spędzić niedzielne popołudnie z folklorem w międzynarodowym wydaniu. Wśród 10 zespołów, które wystąpiły na koncercie w Jarocinie było czterech zagranicznych gości: z Czech, Słowacji, Węgier oraz Bośni i Herzegowiny. Wsród nich jedynie czeska grupa występowała już na wcześniejszych edycjach MSF.
Zespoły z Bośni i Hercegowiny oraz Węgier były najdłużej oklaskiwane podczas XXIV Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych
Publiczność była pod ogromnym wrażeniem żywiołowego występu gości z Bałkanów. Również węgierskie tancerki były długo oklaskiwane po tym, jak zaprezentowały taniec z butelkami wina na głowie. Kilka minut później można zauważyć, że najmłodsze dziewczynki próbowały je naśladować używając plastikowych z wodą. Wśród polskich grup były w tym roku zespoły z Wielkopolski, chociaż na scenie dominowała muzyka i tańce góralskie. Wystąpił nasz lokalny Zespół Śpiewaczy "Dąbrowianki", goście zza miedzy, czyli "Krotoszanie" z Krotoszyna oraz grupy z Szamotuł i Przygodzic. Gospodarze - Zespół Folklorystyczny "Snutki" miał cztery wejścia. Zaprezentowały się kapela dudziarska oraz trzy grupy taneczne - dziecięca, młodzieżowa i dorosłych.Na zakończenie finałowego koncertu odbyło wspólne wykonanie piosenki "Ogniska już dogasa blask". W czasie trzydniowego pobytu na Ziemi Jarocińskiej zespoły miały okazję wzajemnie się od siebie uczyć. Odbyły się m.in. warsztaty dudziarskie, zajęcia wokalne i taneczne. Grupy występowały również w Dobrzycy i Żegocinie, gdzie występom towarzyszyła wystawa sztuki ludowej. Swoje prace prezentowały rękodzielniczki z Jarocina i Goliny: Aleksandra Klimek (frywolitka), Hanna Bartkowiak (snutka golińska), Gabriela Klauza (snutka golińska), Jolanta Łukaszewska (snutka golińska) oraz Danuta Wróbel (haft angielski, snutka golińska).
Za rok odbędzie się jubileuszowa, 25. edycja Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych, organizowanych w naszym mieście przez Stowarzyszenie Miłośników Kultury Ludowej z Potarzycy przy wsparciu wielu instytucji i prywatnych sponsorów. Będzie to także rok jubileuszowy dla "Snutek", które będą obchodziły 40. rocznicę powstania zespołu.
Patronat nad imprezą objęły "Gazeta Jarocińska" i "Życie Pleszewa".
ZOBACZ RÓWNIEŻ
Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.