reklama

Śpiewająco uczcili Międzynarodowy Dzień Muzyki. Jeden wielki chór w Kamienicy Kultury w Jarocinie [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Śpiewająco uczcili Międzynarodowy Dzień Muzyki. Jeden wielki chór w Kamienicy Kultury w Jarocinie [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
84
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
KulturaJarocin nadal kultywuje tradycję zapoczątkowaną przez prof. Stefana Stuligrosza. 1 października, punktualnie o godz. 17.00, w Kamienicy Kultury rozpoczęło się "Wielkopolskie Śpiewanie". Polskie pieśni wykonywało kilkadziesiąt osób, głównie członkowie różnych zespołów.
reklama

„Wielkopolskie Śpiewanie” to projekt muzyczny realizowany z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki. Wszystko zaczęło się w 2003 roku, gdy z okazji 750-lecia lokacji miasta Poznania profesor Stefan Stuligrosz poprowadził chór złożony z 1700 śpiewaków. Zabrzmiała wówczas „Pieśń o Poznaniu” z muzyką Krzesimira Dębskiego do słów Juliusza Kubla. To wielkie śpiewanie dało początek serii spotkań nazwanych „Poznańskimi śpiewankami”. Rok później, w 2004 roku znana z inicjatyw promujących Wielkopolskę, Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury wspólnie z Fundacją „Chór Stuligrosza Poznańskie Słowiki” zorganizowała pierwsze „Wielkopolskie Śpiewanie”. W akcję dwadzieście lat temu włączyło się również Radio Merkury, na którego falach prof. Stuligrosz przez lata dawał sygnał do rozpoczęcia śpiewania w wielu miastach i miasteczkach naszego regionu. Z tej okazji WBPiCAK wydało również śpiewnik opracowany przez Mariusza Matuszewskiego.

reklama

Jarocin, jak podkreślił Leszek Świderski, prezes Towarzystwa Muzycznego im. Alfonsa Kowalskiego, które wspólnie z Chórem Mieszanym im. K.T. Barwickiego oraz Stowarzyszeniem "Zawsze Młodzi" oraz biblioteką publiczną organizuje akcję w naszym mieście, od samego początku włączył się w "Wielkopolskie Śpiewanie" i pozostał wierny projektowi. W wielu wielkopolskich miastach zaprzestano organizowania tych spotkań po śmierci prof. Stuligrosza, która nastąpiła w 2012 roku. We wspólnym wykonaniu znanych polskich pieśni może wziąć udział każdy, kto lubi śpiewać. Znaczną część uczestników co roku stanowią członkowie różnych zespołów. Na przestrzeni minionych 20 lat akcja nie odbyła się tylko raz W 2020 roku, z powodu pandemii. Koncerty organizowane były w różnych, także nieco nietypowych miejscach jak np. na schodach i w holu Jarocińskiego Ośrodka Kultury, pod ratuszem czy na jarocińskim rynku. W tym roku wybrano do wykonania pieśni z trzech pierwszych edycji, prowadzonych przez profesora Stefana Stuligrosza. 

reklama

W tym roku w Kamienicy Kultury można było zauważyć nie tylko członków "Barwickiego" czy zespołu "Zawsze Młodzi", ale również panie i panów z "Jarocino", czyli z grupy wokalnej z Klubu Społecznego działającego na Ługach. Oprócz Leszka Świderskiego grupie akompaniował również Zbigniew Obara, emerytowany dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia, a obecnie nauczyciel w Społecznym Ognisku Muzycznym, gdzie oprócz udzielania lekcji indywidualnych prowadzi również zespół. Grupie tak dobrze się śpiewało razem, że ten wyjątkowy koncert trwał ponad godzinę. Na zakończenie wszyscy zaśpiewali jeszcze raz "Pieśń o Poznaniu", która dała początek "Wielkopolskiemu Śpiewaniu", a także "Sto lat" dla prezesa Świderskiego z okazji jego urodzin.        

reklama

Wideo relacja na fb - ZOBACZ TUTAJ i TUTAJ 

We wtorek (1 października) przed południem odbył się koncert z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki w Zespole Szkół Przyrodniczo-Biznesowych w Tarcach.   

ZOBACZ RÓWNIEŻ

reklama

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama