Wydarzenie organizuje Stowarzyszenie "Zawsze Młodzi" z Jarocina, działające przy zespole o tej samej nazwie, którego dyrygentem jest Zbigniew Obara, emerytowany dyrektor szkoły muzycznej i nadal aktywny nauczyciel w Społecznym Ognisku Muzycznym w Jarocinie. Przez cztery lata koncerty festiwalowe odbywały się w Bachorzewie. W tym roku organizatorzy zdecydowali się przenieść imprezę do Jarocińskiego Ośrodka Kultury.
Udział w piątej edycji Festiwalu Piosenki Biesiadnej i Ludowej "Okno na świat" wzięło tylko 15 zespołów z całej Wielkopolski. W poprzednich edycjach było ich 22 w 2022 roku i 26 w 2023 roku. Trzecia edycja imprezy odbyła się po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią. W 2019 roku uczestniczyło w niej aż 30 zespołów. Za każdym razem jest wybierany temat przewodni. W tym roku były nimi kwiaty. Były więc m.in. "Słodkie fiołki" i "W tym małym kwiatku czerwonym". Grupa z Klubu Społecznego "Jarocino" wystapiła z kolei z własnymi kompozycjami.
Wszystkich zebranych powitała Halina Kaczor, prezeska Stowarzyszenia "Zawsze Młodzi". Na inauguracji obecna była również burmistrz Urszula Wyremblewska-Korzyniewska. Na rozpoczęcie Stefan Zasadzki, który na co dzień akompaniuje zespołowi "Dąbrowianki", wykonał hymn festiwalu, czyli piosenkę "Okno na świat". W tym roku dwa zespoły - "Noskowiacy" oraz grupa z Centrum Kultury i Sportu z Murowanej Gośliny - uczestniczyły w festiwalu po raz pierwszy. Dla debiutantów były pamiątkowe statuetki.
Wszystkie zespoły wzajemnie oceniały swoje występy. Poza konkursem wystąpili organizatorzy, czyli zespół "Zawsze Młodzi" pod dyrekcją Zbigniewa Obary. Jako pierwsi zaprezentowali się zeszłoroczni zdobywcy Grand Prix, czyli "Aktywni" z Rozdrażewa (powiat krotoszyński). Podczas, gdy na scenie prezentowały się zespoły, pod nią trwała w najlepsze zabawa, podczas której integrowali się wszyscy uczestnicy festiwalu. W trakcie przeglądu dla każdego była kawa, ciasto oraz obiad. Z uwagi na ograniczone miejsce w sali widowiskowej Jarocińskiego Ośrodka Kultury zabawa taneczna nie miała okazji rozwinać się na dobre. Wykorzystano jednak każdy kawałek wolnej przestrzeni.
W tym roku główną nagrodę zdobył zespół śpiewaczy "Olszyna" ze Swarzędza. Grupa wystąpiła w nieco okrojonym składzie, ale i tak najbardziej spodobała się wszystkim uczestnikom festiwalu. Wyróżnienia przyznano "Złotej Jesieni" z Gminnego Ośrodka Kultury w Jaraczewie oraz "Noskowiakom" z Noskowa. Na zakończenie każdy z laureatów wykonał po jednej piosence. Organizatorzy festiwalu zaprosili nie tylko na przyszłoroczną, szóstą edycję, ale również do udziału w przeglądzie pod hasłem "Co śpiewa wiatr". Jest to okazja do indywidualnych występów amatorów. Co roku odbywają się dwie edycje - wiosenna i jesienna. Pierwszy dzień jest tematyczny, a w drugim repertuar jest już zupełnie dowolny. Kolejna edycja ma się odbyć w dniach 14-15 września w Jarocińskim Ośrodku Kultury i rozpocznie się od piosenek z filmów i seriali.
Na V Festiwalu Piosenki Biesiadnej i Ludowej "Okno na świat" wystąpili:
- "Zawsze Młodzi" z Jarocina
- "Aktywni" z Rozdrażewa
- "Senior" z Żerkowa
- "Błękitne modraczki" z Dobrzycy
- "Karolinki" z Gołanic
- "Olszyna" ze Swarzędza
- "Pod Klonem" z Miejskiej Górki
- "Mały Dzwon" z Gostynia
- "Pogodni" z Krotoszyna
- "Jarocino" z Jarocina
- "Senior i kapela" ze Zdun
- "Noskowiacy" z Noskowa
- grupa z Centrum Kultury i Sportu w Murowanej Goślinie
- "Lira" z Chwaliszewa
- "Złota Jesień" z Jaraczewa
- "Wieczór Śpiewaczy" z Kotlina
ZOBACZ RÓWNIEŻ
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.