reklama

Finał "Szpikowej Paczki" odbył się po raz trzynasty, a Żerków włącza się w akcję od ośmiu lat [ZDJĘCIA]

Opublikowano:
Autor:

Finał "Szpikowej Paczki" odbył się po raz trzynasty, a Żerków włącza się w akcję od ośmiu lat [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
20
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
KulturaUczniowie szkół podstawowych w Żerkowie i Chrzanie oraz "Fabryki Języka" wraz z KGW Żerniki włączyli się po raz kolejny do świątecznej akcji "Drużyny Szpiku". Z pomocą stowarzyszenia "Skrzydlaci Bohaterowie" prezenty przygotowane w ramach "Szpikowej Paczki" trafiły przed świętami do najmłodszych wojowników, walczących z różnego rodzaju chorobami.
reklama

Akcję w Żerkowie od ośmiu lat kordynuje Sonia Rydz, którą wspiera Karolina Drygas. Obie panie od lat działają prężnie w "Drużynie Szpiku", czyli grupie wolontariuszy skupionych w ramach fundacji "Dar Szpiku". Organizowały też wiele akcji i przedsięwzięć charytatywnych m.in. "Pomaganie przez upiększanie", do udziału w której zaprosiły słynnego fryzjera Tomasza Schmidta

Pierwsza edycja "Szpikowej Paczki", czyli akcji organizowanej w związku ze świętami Bożego Narodzenia, odbyła się w Żerkowie w 2016 roku. W akcję włącza się m.in. "Fabryka Języka", którą prowadzi Sonia Rydz. 

reklama

"Dziękuję z całego serca wszystkim, którzy nam pomogli - rodzicom, dzieciom, cichym sponsorom, dzięki którym mogłyśmy kupić dla naszych dzieci wymarzone prezenty. Dziękujemy Szkole Podstawowej im. A. Mickiewicza w Żerkowie, że zawsze możemy na Was liczyć. Dziękujemy Szkole Podstawowej w Chrzanie i KGW Żerniki. Dziękuję wolontariuszom fundacji "Skrzydlaci Bohaterowie" - jutro wspolnie - dzięki Wam - zawieziemy do dzieciaków wiele dobra - nie udałoby się to, gdyby nie Wy! Kłaniam sie nisko każdemu - kto nam pomógł" - napisała w mediach społecznościowych koordynatorka żerkowskiej akcji.  

reklama

Finał odbył się w niedzielę (22 grudnia). Wtedy to "Drużyna Szpiku" wraz ze "Skrzydlatymi Bohaterami" odwiedziła najmłodszych, których życie naznaczone jest walką o zdrowie, a często i życie. Prezenty choć na chwilę pozwoliły się im oderwać od trudnej codzienności. 

"Dzień pełen emocji, wzruszeń, trudnych rozmów, ale i pełen radości i uśmiechu dzieciaków. Cieszymy się, że mogliśmy choć na chwilę sprawić Wam radość. Jeszcze raz kłaniam się nisko wszystkim - szkołom, firmom, osobom prywatnym, dzieciom - którzy dołączyli do naszej akcji i pomogli. To już 8 rok, od kiedy z Karoliną robimy "Szpikową Paczkę" na terenie powiatu jarocińskiego. Wiele poznanych rodzin onkologicznych, setki spotkań, trudnych rozmów, pięknych, ale i trudnych chwil. Tato Blanki dziś powiedział, że jest wdzięczny, że byliśmy rok temu, że jesteśmy teraz, ale ma nadzieję, że za rok już nie przyjedziemy. I tego wam wszystkim życzę, żebyśmy już nie musiały przyjeżdżać, żebyście  wyzdrowieli, mogli się bawić, śmiać, skakać, psocić! Chylę czoła rodzicom, którzy codziennie toczą walkę o życie i zdrowie dzieci" - podsumowała tegoroczną edycję Sonia Rydz. 

reklama

Czym jest Fundacja "Dar Szpiku" i "Drużyna Szpiku"? Kto może zostać dawcą? 

Fundacja im. Anny Wierskiej „Dar Szpiku” powstała w 2008 roku w Poznaniu. Inspiracją dla założenia fundacji była Anna Wierska, która ostatnie 2 lata swojego życia, walcząc z białaczką i próbując znaleźć dawcę szpiku kostnego, poświęciła na przekonywanie innych, jak ważną kwestią jest problem dawstwa szpiku.

Fundacja została powołana przede wszystkim w celu prowadzenia działań z zakresu profilaktyki chorób nowotworowych krwi oraz propagowania idei pozyskiwania dawców szpiku oraz transplantacji szpiku kostnego. Podstawowe działanie fundacji to także wspieranie osób chorych i ich rodzin, które niejednokrotnie wymagają szczególnej opieki i oraz szczególnej pomocy w przeciwdziałaniu ich wykluczeniu społecznemu. Niedługo po powstaniu samej fundacji utworzono "Drużynę Szpiku". To grupa wolontariuszy, która pomaga realizować wszelkie działania fundacji.
Jej głównym celem jest maksymalne zwiększenie liczby osób zarejestrowanych w Centralnym Rejestrze Niespokrewnionych Potencjalnych Dawców Szpiku i Krwi Pępowinowej, a tym samym zwiększenia szans na wyzdrowienie osób dotkniętych chorobą nowotworową.

reklama

Dawcą szpiku może zostać każda osoba, która ukończyła 18 lat i nie przekroczyła 50. roku życia. Pobiera się od niej próbkę krwi (ok. 10 ml krwi żylnej) na typowanie antygenów układu HLA. Wynik badania i dane osobowe zostają zapisane w bazie kandydatów na dawcę szpiku kostnego „Poltransplantu”. Potencjalny dawca otrzymuje po około 2 - 3 miesiącach potwierdzenie o wpisie do bazy danych. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie szpik.info.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama