Zarząd rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Jarocinie organizuje w środę 28 kwietnia kolejną akcję poszukiwania potencjalnych dawców szpiku. Próbki krwi będą pobierane w jarocińskim Ratuszu, w godz. 11.00 - 13.00.
Ci, którzy zdecydują się na zostanie potencjalnym dawcą, proszeni są o punktualne przybycie na miejsce, ponieważ krew pobrana na próbę musi być przebadana w ciągu 3 godzin. Dawcą szpiku może zostać każda osoba, która ukończyła 18 lat i nie przekroczyła 50. roku życia. Pobiera się od niej próbkę krwi (ok. 10 ml krwi żylnej) na typowanie antygenów układu HLA. Wynik badania i dane osobowe zostają zapisane w bazie kandydatów na dawcę szpiku kostnego „Poltransplantu”. Potencjalny dawca otrzymuje po około 2 - 3 miesiącach potwierdzenie o wpisie do bazy danych. Wyniki wysyłane są także do bazy światowej BMDW w Holandii. - Układów antygenów HLA jest tyle, że trudno jest znaleźć idealnie zgodny szpik. Nawet w rodzinie nie jest taki sam. Dlatego tak ważne jest, żeby mieć w bazach danych jak najwięcej kandydatów. Jest wtedy większe prawdopodobieństwo, że uda nam się dopasować dawcę i biorcę - wyjaśnia lek. med. Paweł Mytko z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu.
Każde pobranie próbki krwi od kandydata na potencjalnego dawcę szpiku poprzedza szczegółowy wywiad lekarski oraz wstępne badanie. Lekarze z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu na miejscu wyjaśniają też ewentualne wątpliwości dotyczące pobierania szpiku. Bliższe informacje na temat m.in. zasad zostania dawcą oraz metod pobierania można znaleźć na stronie internetowej: www.szpik.info (ls)
Co może dyskwalifikować potencjalnego dawcę szpiku:
- zakażenie wirusem HIV (lub przynależność do grupy zwiększonego ryzyka zakażenia tym wirusem
- zakażenie wirusem zapalenia wątroby typu B lub C
- choroby weneryczne
- gruźlica przebyta w okresie minionych 5 lat
- cukrzyca
- aktywna astma wymagająca podawania leków (jeśli kandydat w ciągu ostatnich 5 lat nie miał napadu astmy i nie pobiera leków - może zostać zakwalifikowany)
- przebyty zawał serca, zabiegi naczyniowe na sercu (pomostowanie) i inne schorzenia wymagające ciągłego podawania leków (wypadanie płatka zastawki dwudzielnej, zaburzenia rytmu nie wymagające leczenia są akceptowalne)
- epilepsja
- nadciśnienie(jeżeli jest utrzymywane na prawidłowym poziomie przez leki, to kandydat może być zaakceptowany)
- stosowanie leków hormonalnych z wyjątkiem leków antykoncepcyjnych
- ciąża - ciąża i laktacja bezwzględnie dyskwalifikuje dawcę (czasowo)
- łuszczyca