reklama

Policjant z Jarocina został dawcą szpiku kostnego dla kobiety z USA

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

ZdrowieNajcenniejszy z możliwych dar - szansę na życie - podarował nieznanej kobiecie starszy posterunkowy Mateusz Rydliński z Komendy Powiatowej Policji w Jarocinie.
reklama

Policjant został dawcą szpiku. Jego bliźniakiem genetycznym okazała się mieszkająca w Stanach Zjednoczonych starsza, chora na białaczkę kobieta.

Policjant z Jarocina pomógł kobiecie z USA. Oddał dla niej szpik

Mateusz Rydliński w policji służy od 2 lat. Jest funkcjonariuszem Ogniwa Patrolowo-Interwencyjnego w jarocińskiej jednostce. W bazie potencjalnych dawców szpiku kostnego zarejestrował się trzy lata temu. W połowie grudnia otrzymał informację, że jego genetyczny bliźniak potrzebuje pomocy. 

Zaraz po Nowym Roku, 2 stycznia przeszedł szczegółowe badania, które potwierdziły, że jest "zgodny" i nie posiada chorób wykluczających oddanie szpiku. 

- Jak mówi nasz kolega, procedura pobierania jest bezbolesna. W jego przypadku trwało to łącznie kilka godzin - czytamy na fanpage'u Komendy Powiatowej Policji w Jarocinie. - Nasz kolega zachęca każdego do zarejestrowania się w bazie dawców szpiku, bo pomaganie w taki sposób sprawia ogromną radość i satysfakcję dawcy, a biorcy może uratować życie. Znalezienie swojego "bliźniaka genetycznego" nie jest łatwe, dlatego tak ważne jest, żeby jak najwięcej osób rejestrowało się w bazie Fundacji DKMS. My jesteśmy dumni z naszego kolegi i życzymy mu dużo zdrowia.  

reklama

Zgodnie z zasadami przyjętymi przez fundację DKMS, dopiero po kilku miesiącach dawca szpiku otrzymuje informację czy przeszczep się udał, a po 2 latach, za zgodą biorcy, może poznać jego tożsamość. Teraz pomiędzy nimi możliwa jest tylko koordynowana przez fundację „mocno ograniczona” korespondencja.

Czy szpik pobiera się z kręgosłupa? 

Świadomość tego, jak wygląda procedura jest wśród społeczeństwa coraz większa. Rzadko zdarza się, żeby ktoś utrzymywał, że szpik jest pobierany z kręgosłupa, co często zdrzało się jeszcze kilka lat wcześniej. Do rejestracji jako potencjalny dawca szpiku wystarcza pobrać na specjalny patyczek wymaz z jamy ustnej, z błony śluzowej po wewnętrznej części policzka. Warto skontaktować się z Fundacją DKMS lub skorzystać z możliwości rejestracji podczas wydarzeń organizowanych na naszym terenie.

reklama

Jeśli chodzi o samo pobranie krwiotwórczych komórek macierzystych, to w szpitalach są stosowane dwie metody: z krwi obwodowej (90% przypadków) albo z talerza kości biodrowej (10%).

Warto przypomnieć, że 12 lat temu dawcą szpiku został nasz ówczesny kolega redakcyjny - Karol Górski, który napisał tekst o tym, jak z jego perspktywy wyglądała cała procedura pobierania. Można go przeczytać [TUTAJ].

O tym, że warto zarejestrować się jako potencjalny dawca szpiku, przekonują - przy różnych okazjach - członkowie Klubu Honorowych Dawców Krwi, który działa przy zarządzie rejonowym Polskiego Czerwonego Krzyża w Jarocinie. Służą temu również inicjatywy, takie jak np. Dzień Dawcy Szpiku w Jarocinie czy "Lekcja Agaty Mróz".

reklama

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

reklama

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się. 

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama